Skocz do zawartości

Okular Sky-Watcher SWA Plossl 6 mm


Amator-astro

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie ja go widziałem jako małą kulę średnica może 3 mm to wystarczy??? Chyba że coś źle robię. Ale jak pisałem wczoraj jest to okular 6 mm czyli daje powiększenie 150 x. Wczoraj wieczorem okropnie wiało i pewnie to dlatego było tak kiepsko z jego widocznością poza tym był jeszcze nisko nad horyzontem a była godzina chyba 20.00

Takie określanie rozmiarów w milimetrach jest dość nieprecyzyjne, bo patrząc w okular nie masz skali odniesienia. Myślę, że nic nie robisz źle, tylko seeing w ostatnich kilku dniach jest po prostu fatalny. Powiększenie 150 x pozwala na całkiem owocne obserwacje Jowisza, ale atmosfera musi być spokojna. Ważne jest by Jowisz był jak najwyżej nad horyzontem, wtedy minimalizuje się niekorzystny wpływ atmosfery. Teraz masz ponad trzy godziny, gdy Jowisz jest powyżej 40 stopni na horyzontem, a to już są dobre warunki. Przy dobrym seeingu w refraktorze 90 mm i powiększeniu 60 x bez trudu mogłem obserwować pasy Jowisza, oczywiście bez subtelnych detali. Przy powiększeniu 90 x majaczyła już WCP.

Każdy ma swoje preferencje względem doboru powiększenia. Ja osobiście wolę mniejsze powiększenie z ostrym, kontrastowym obrazem. Są też tacy, którzy uważają, że nie warto kierować teleskopu na planety, bez powiększeń rzędu 200 - 250 x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat okularu np 4-5 mm. już bym nie kupił do tego mojego sprzętu bo nic więcej nie wnosi a tylko przyciemni bardziej obraz.

Dla tego teleskopu raczej nie ma to większego sensu. We wcześniejszych postach wspomniałeś coś o zakupie okularu 15 mm.

Z budżetowych pozycji wart rozważenia jest SW WA 15 mm 66*. Daje jasny kontrastowy obraz, ma dość szerokie pole widzenia, które w ok. 80% zachowuje ostry obraz i ER na poziomie 15 mm.

Z przyzwoitej jakości barlowem x 2 uzyskasz powiększenie 120 x zachowując ciągle dość wygodny ER. Takie powiększenie w wielu sytuacjach słabszych warunków obserwacyjnych może być bardziej przydatne niż 150 x. Poza tym z czasem przekonasz się, że okular 15 mm z polem widzenia 66* jest bardzo uniwersalny i często będzie gościł w wyciągu twojego teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SW WA 15 mm 66* właśnie oglądałem ten okular i faktycznie zastanowię się nad jego kupnem nawet nowy nie jest aż tak drogi. A jeśli ktoś byłby chętny na telefon porozmawiać ze mną o okularach i nie tylko. Chciałbym się doradzić i popytać o różne rzeczy to proszę pisać na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś mi powie dlaczego mam zawsze pecha. Kupiłem teleskop czy teraz ten okular sky-watcher 6 mm UWA i pogoda nie dopisuje. I tak znalazłem 1 ładna noc ostatnio. Księżyca udało mi się zaobserwować i oczywiście pasy na Jowiszu też. Okular zostanie w mojej kolekcji. Kolejny okular jaki kupie to będzie może:

- Sky-Watcher WA 66 15 mm 1,25"

- Celestron OMNI 15 mm tez ma dobre opinie

- Delta Optical GSO Super View 15 mm

Który do mgławic jakichś tam galaktyk oraz gromad gwiazd powinien byc dobrym wyborem???. Do sky-watchera 1309 eq2 chce zakupic. Który warto kupić???

Edytowane przez Amator-astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.