Skocz do zawartości

Chłodzenie procesora


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję Wam za cenne wskazówki. Nie mam filtrów powietrza. Wiem, że na ten 140 mm przydałoby się założyć. Ale czy taki filtr nie przyblokuje znacząco dostępu powietrza dla wentylatora? Ten wentylator przez kilka miesięcy działał z 40% mocą. Wczoraj podciągnąłem go do 50% i co ciekawe spadła temperatura o jeden stopień. Więcej już nie chcę podnosić bo wtedy go słychać. Od siebie dodam, że warto mieć taki duży wentylator z boku, dmuchający na płytę główną i wentylator procka. Co do wymiany całego chłodzenia, to uświadomiliście mnie w pełni. Ale ja po prostu chcę uniknąć tego zabiegu, w tej chwili, wynikającego z lenistwa, itp. Dlatego zapytałem się o taki patent z adapterem na filtr 120mm. Ale na prawdę po wyciągnięciu kurzu, który był między wentylatorem a radiatorem, chłodzenie nabrało nowej "mocy" Robiłem długotrwały test w OCCT i temperatura nie przekroczyła 59 stopni a średnio było 55 C. A przy spokojnej pracy to nie przekracza 29 stopni. Jeszcze czasami nie mogę wyjść z zaskoczenia, jak taka cienka warstwa kurzu może przyblokować proces chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze o jedną rzecz chciałbym się zapytać i praktycznie to będzie wszystko w tym temacie. Czy może zamiast tego adaptera wystarczyłyby bardzo sztywne pręciki mocujące, przykręcone do radiatora (w miejscu oryginalnych gwintów) i do wentylatora 120 mm? Jeżeli taka opcja ma sens, to tylko jaka długość tych pręcików, między wentylatorem a radiatorem? Chyba, że jak już wentylator 120 mm, to musi być ten adapter?

1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała idea zastosowania wentylatora polega na tym, by wentylator tłoczył powietrze przez radiator, a nie na radiator. Stosując takie rozwiązanie, jak powyżej nic nie zyskasz na wymianie wentylatora na większy, bo tylko część powietrza trafi pomiędzy żebra radiatora, w dodatku powietrze tłoczone obok zaburzy jego przepływ. Redukcja w formie tunelu, jaką pokazałeś wcześniej kieruje całe powietrze przez radiator a jednocześnie nie zaburza jego przepływu po wyjściu z radiatora.

Jednakoż dodam od siebie, że zamiast bawić się w eksperymenty z redukcjami, lepiej po prostu wymienić całe chłodzenie. Niewiele większym kosztem i zbliżonym nakładem pracy zyskasz znacznie więcej.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.