Skocz do zawartości

Montaż stopki w 1309eq2


Amator-astro

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie czy ktoś zmieniał szukacz w Sky-Watcher 1309eq2 na taki:

 

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/szukacz-sky-watcher-9x50-z-montazem,d759.html

 

i stopkę do tego szukacza na taką:

 

https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/stopka-do-mocowania-szukacza-6x30-i-9x50-czarna,d963.html

 

I czy jest to mozliwe aby w standardowym miejscu to wszystko zamontować?? Dodam że przy tym teleskopie jest orginalnie szukacz 6 x 24 i plastikowy cały. Czekam tylko na to w 2-gim linku i zastanawiam sie jak to zamontować?? Nie chce dziur dodatkowych w tubie wiercić żadnych. Macie jakiś pomysł na to??

Edytowane przez Amator-astro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz nieco szerszy rozstaw, bez modyfikacji pewnie nie wejdzie. W zasadzie wystarczy w tubie wywiercić tylko jeden otwór, drugi wykorzystać oryginalny. A te orygunalne śruby, to jek się trzymają w tubie? Bo po odkręceniu szukacza one sobie same sterczą? Śruby na pewno musisz wymienić na te, które dostaniesz z nową stopką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc juz wszystko wiem stopka do mocowania szukacza 9x50 przyszła i rozstaw śrub tez pasuje tylko bede musiał wykręcic te orginalne co są delikatnie rozwiercić tubę i wkręcic nowe śruby zabieg prosty i praktycznie zero ingerencji w tubę teleskopu. W sumie nałożyłem tylko całośc stopki z szukaczem na teleskop i teraz nie trzeba będzie juz leżeć na tubie żeby szukac obiektów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz pytanie czy da sie inne nakrętki malutkie dokupić do tego żeby nasadke szukacza dokręcić. A jesli bez delikatnego rozwiercenia sie nie obejdzie żeby nowe śruby zamontować. To czy jak odkęce pająka to cos mi sie może spoprzestawiać czy nie musze sie niczego obawiać i moge to spokojnie zrobic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz o mniejszych śrubach, żeby weszły w otwory? Ja bym nie kombinował i rozwiercił trochę. Może nawet małym pilnikiem starczy to ruszyć. Możesz pająka wyjąć bez problemu, ale czeka Cię po tym ponowna kolimacja. A zacznij ją od ustawienia ramion pająka, żeby był równej długości.

Być może wystarczy jakoś przykryć lustro i nie trzeba wyjmować, choć to jednak małą tuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sprubuje bez odkręcania pajaka to zrobi nie mam ochoty kolimowac teleskopu troche się ostatnio wydatkowałem na dodatkowy okular i ten szukacz nowy jest super.A kolimator tez tani nie jest. Poodkręcam przedłużkami te sruby gwiazdkowe orginalne tak będzie lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I szukacz wraz ze stopka zamontowany. Prezentuje sie super i super tez przez niego widac bardzo szybkie znajdowanie obiektów na niebie. Wreszcie widoczny krzyżyk chodz nie jest podświetlany. Warto było zamienić 6 x 24 na 9 x 50. I nie trzeba nic wiercić wystarczy odkręcić śrubki od szukacza 6 x 24 zamontować nowa stopke z nowymi śrubami ( ma ten teleskop przygotowane otwory pod ten większy szukacz, skręcic wszystko i gotowe w 5 min. A prezentuje sie to tak:

 

DSC01729.JPG

Edytowane przez Amator-astro
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.