Skocz do zawartości

Meade LX200 GPS połączenie z PC


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Ostatnio bawiłem się z połączeniem LX200 do kompa. Sprzęt nie jest mój, należy do obserwatorium MOA w Niepołomicach. Udało mi się nawiązać połączenie i goto z poziomu Maxima działa, ale nie wszystko jest, jak by się chciało.

 

Do Meade są chyba 3 sterowniki (http://ascom-standards.org/Downloads/ScopeDrivers.htm). Ja próbowałem Meade LX200GPS and LX200R (combined telescope/focuser, 5.0.0) (tu w miarę działa) i Meade Universal Driver Project (June 2014) (nie działa, nie da się nawet wejść w ustawienia, wali errorami). Wygląda na to, że ten drugi ma jakieś błędy implementacyjne i być może gryzie się z Win10 lub czymś innym. Ale nie ważne, pierwszy sterownik działa. Choć być może ten drugi dałby większe możliwości.

 

Po pierwsze, nie mogę się połączyć z focuserem. Z montażem łączę się bez problemu, ale już nawiązując połączenie z focuserem stwierdza, że nie może go znaleźć na tym porcie COM. Jest to absurd, bo przecież oba urządzenia pracują na wspólnym porcie, więc jak jedno działa, to drugie też powinno.

 

Po drugie zastanawiam się, czy nie da się jakoś "ręcznie" sterować montażem. Coś jak przyciski kierunkowe w EQMod albo zwykłe strzałki na pilocie. Chodzi o to, że nawet niewielkie przesunięcie z mapy na goto powoduje konieczność bardzo długiego czekania na zakończenie operacji (montaż długo dokonuje dokładność ustawienia) i jest to szczerze mówiąc denerwujące, gdy chcemy np poprawić kadr.

 

Po trzecie jest chyba problem z syncem. Montaż zalignowałem standardowo na 2 gwiazdy przed podłączeniem do PC. Po podłączeniu i nakierowaniu na obiekt i poprawieniu ręcznie jego pozycji (błąd w okolicy 1/3 pola widzenia okularu, czyli przeciętny) zrobiłem sync z Maxima. Na mapie ładnie się zsynchronizowało i znacznik wskazywał na obiekt. Pojechałem na coś innego i znowu poprawka i sync. Wszystko fajnie. Ale jak wróciłem na ten poprzedni obiekt, to błąd celowania był większy, niż pierwotnie! Wygląda na to, że labo sync jest niepoprawnie zaimplementowany, albo nie wiem już co.

 

Kolejna sprawa, czy z poziomu PC da się zrobić całą alignację?

 

Również parkowanie chyba nie działa ok. Zaparkował się elegancko po naciśnięciu przycisku w Maximie, ale już po naciśnięciu "odparkój" połączenie się zwiesiło i stwierdził, że nie może nawiązać połączenia. Choć tutaj muszę zrobić więcej testów, żeby nabrać pewności.

 

Przy okazji LX200 mam pytanie do użytkowników, czy mieliście jakieś problemy przy automatycznym alignowaniu (już nie pamiętam tej nazwy, może to jakiś easy align, czy coś)? Tzn jest tak, że montaż na początku się poziomuje. I teoretycznie powinien się poziomować na północy, z boku i na południu. A w praktyce najczęściej robi poziomowanie na północy 3 razy, a pilot twierdzi, że się poziomuje z różnych strono (north, tilt i tip). Tzn dokładniej mówiąc każde poziomowanie to seria 3 poziomowań, a wiec wykonuje błędzie 3x3 pomiary z jednej strony. Boję się, że przy krzywym postawieniu może to mieć poważne negatywne skutki. Czasami zdarzało się, że robił 2 pomiary na północy, a jeden z boku lub jeszcze radziej poprawnie, każdy z innej strony, ale ostatnio chyba już zawsze robi tylko z jednej strony. Ktoś ma pomysł, jaki może być powód i jak z tym walczyć?

 

Jeszcze jedna sprawa. Otóż przy łączeniu pojawia sie komunikat, żeby zaktualizować firmware na najnowszy. Ale komunikat mówi, że obecny firmware to 4,7g, a najnowszy to również 4,7g! Więc o co biega? Na razie jeszcze nie robiłem aktualizacji. Czy gdzieś na stronie Meade da się sprawdzić, jaka jest akutalna wersja? Wiem, że to się da zrobić w tym ich programie do update, ale chciałbym mieć pewność, jak jest faktycznie .Ten program również twierdzi, że nie mam najnowszego softu mimo, że mój soft jest taki sam, jak najnowszy (wtf!?).

 

Wiem, że sprzęt Meade jest raczej mało popularny w naszej społeczności, ale wieżę, że znajdzie się jednak jakiś właściciel chętny do pomocy. Z góry dzięki!

 

Teleskop w najbliższym czasie będzie miał dokupiony klin i być może wreszcie uda się coś sensownego z tej drogiej kupy złomu wykrzesać :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używałem, na szczęście już nie musze ;p

Był to pierwszy teleskop po 114mm na eq2 z jakim przyszło mi pracować, nie było lekko.

 

Ja używałem LX200 14" na klinie więc nie wiem jak z aligmentem, jedno wiem na pewno jak już będziesz miał klin po prostu ustaw go porządnie na biegun (dryfem itp) i synchronizuj na jedną gwiazdę.

Nie używałem tego teleskopu z Maximem, mieliśmy wirtualną wersję pilota na komputerze i tyle. Taki pilot powinien rozwiązać twój problem z niewielkimi ruchami.

Może tak jak w Celestronach można się połączyć Maximem z takim wirtualnym pilotem, a pilot polaczyć z montażem? To może pomóc na problem z fokuserem.

Fokuser masz podłączony do gniazda na panelu głównym czy do gniazda w ramieniu? Może spróbuj zmienić?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odzew :)

 

Moja wersja ma 12". O, ten wirtualny pilot to ciekawa opcja, taka funkcja jest dostępna może w sofcie meade, AutostarSuite? W sumie, to nie próbowałem jeszcze tym softem tego sterować.

Focuser jest podłączony do panelu, na ramieniu nie ma żadnych gniazdek. Ale to jest w zasadzie głupi silnik DC, wiec on nawet nie wie, kiedy jest podłączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odzew :)

 

Moja wersja ma 12". O, ten wirtualny pilot to ciekawa opcja, taka funkcja jest dostępna może w sofcie meade, AutostarSuite? W sumie, to nie próbowałem jeszcze tym softem tego sterować.

Focuser jest podłączony do panelu, na ramieniu nie ma żadnych gniazdek. Ale to jest w zasadzie głupi silnik DC, wiec on nawet nie wie, kiedy jest podłączony.

 

Tak, to chyba się nazywało AutostarSuite. To prawda gniazdo nie powinno mieć znaczenia (wygląda na to że 14" miały dodatkowe gniazda na ramieniu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie przetestuję ten program od Meade. Szkoda tylko, że będę skazany na ten jeden program, choć na ten moment powinien się sprawdzić (bo kamerka jest tej samej firmy i działa poprzez AutostarSuite). Ale bardziej przyszłościowy byłby jednak sterownik ASCOM, bo on daje uniwersalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ddziała to w przypadku Meade, ale nie jest powiedziane że będziesz skazany na ten jeden program.

W celestronie działa to tak że ten wirtualny pilot tworzy port com (wirtualny) i do niego "podłączasz" się sterownikami ascom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do komunikacji z Meade lx200 używałbym raczej Autostar Suite. Maxim DL nie jest oprogramowaniem dedykowanym do Meadea i prawdopodobnie nie do końca testowany z tym programem. Jeśliw Ascomie wali errorami to znaczy że platforma Ascom jest źle zainstalowana lub np system jest na partycji D a nie C co jest dla ascoma problemem nie do przeskoczenia.

 

A czy czasem EQmod nie jest przeznaczony tylko do synscanów i celestronów?

 

Z poziomu PC nie da się zrobić alignacji całkowitej tak samo jak się nie da dla celestrona zrobić z poziomu pc z nexstara.

 

Do poprawnego działania ze sterownikami trzeba metodą prób i błędów ustawić w porcie COM optymalną prędkość - jeśli będzie nie optymalna wtedy teleskop np jak naciśniemy kursor L/P/G/D w sterowniku Meadelx200GPS to czasami jest tak że zawiesi się i nie da się nic zrobić tylko odłączyć zasilanie. Druga sprawa to konwertery rs232-usb - testowałem wiele i uniteki są na pewno dobre i działają poprawnie.

 

Meade z serii lx200 acf to super sprzęt i do poprawnego prowadzenia nie potrzebuje klina tj tu większość pisze w różnych wątkach - przy powiększeniach rzędu 350 razy utrzymuje planetę w centrum pola widzenia. Alignacja musi być przeprowadzona na dwie gwiazdy i dodatkowo minimum na 5 gwiazd. Robiłem alignacje tym Meadem wiele razy i na pewno da się dojść do momentu gdzie jest zwana potocznie ''GITARA''. Na pewno prowadzi o wiele lepiej po poprawnej alignacji niż HEQ6

 

Do sterowania Meadem mamy dwa programy : CDC albo Autostar Suite.

 

Jeśli łączy się z teleskopem to co oznacza że z focuserem się nie łączy : nie jest osobnym urządzeniem i musi działać jeśli teleskop działa chyba że kabel jest wpięty nie tam gdzie trzeba ( są dwa porty koło siebie ). Podłączając teleskop do systemu focuser podłącza się automatycznie z nim. Najlepiej sprawdzić w CDC wybrać sterownik meadelx200gps i w drugiej zakładce jest focuser.

 

Ważna sprawa: dla teleskopów Meade uważałbym z updateami bo zdarza się że trzeba wgrywać od nowa cały soft - kiedy łączy się z serwerem poprzez ASUpdate niekiedy pobiera i instaluje nie to oprogramowanie co trzeba - np do lx200 instaluje audiostara albo do lxd75 instaluje do lx90 - kilka razy się zdarzyło .

 

Do updateu używamy tylko Starpatch 'a i nic innego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do komunikacji z Meade lx200 używałbym raczej Autostar Suite. Maxim DL nie jest oprogramowaniem dedykowanym do Meadea i prawdopodobnie nie do końca testowany z tym programem. Jeśliw Ascomie wali errorami to znaczy że platforma Ascom jest źle zainstalowana lub np system jest na partycji D a nie C co jest dla ascoma problemem nie do przeskoczenia.

 

Do sterowania Meadem mamy dwa programy : CDC albo Autostar Suite.

Na początek pewnie Autostar wystarczy, ale jak się uda zrobić z tego poważny zestaw do astrofoto, to będzie brakować wielu funkcji maxima, jak PinPoint, guiding, autofocus itp. Być może coś jest na rzeczy z "wadliwym" ascomem, bo na tym kompie nie używałem wcześniej żadnego sprzętu ascomowego. Partycja jest jedna, C. ASCOM był już przeinstalowywany. Teraz próbuję przeinstalować .NET, ale nie wiem, czy się uda, bo jak czytam, to jest on już zaszyty w Win10, na którym chcę to odpalić.

 

A czy czasem EQmod nie jest przeznaczony tylko do synscanów i celestronów?

Jest tylko do SynScan, ale ja tu nie pisałem o używaniu EQMod, tylko porównałem do niego.

 

Z poziomu PC nie da się zrobić alignacji całkowitej tak samo jak się nie da dla celestrona zrobić z poziomu pc z nexstara.

Uuu, to wielka szkoda. A chociaż dodawać kolejne punkty synchronizacji się da? Bez tego będzie słabo. Czyli widzę, że SW górą, bo tylko on nie ma problemów :)

 

Do poprawnego działania ze sterownikami trzeba metodą prób i błędów ustawić w porcie COM optymalną prędkość - jeśli będzie nie optymalna wtedy teleskop np jak naciśniemy kursor L/P/G/D w sterowniku Meadelx200GPS to czasami jest tak że zawiesi się i nie da się nic zrobić tylko odłączyć zasilanie. Druga sprawa to konwertery rs232-usb - testowałem wiele i uniteki są na pewno dobre i działają poprawnie.

Akurat transmisja elektryczna jest na pewno poprawna, problemy są czysto programowe.

 

Meade z serii lx200 acf to super sprzęt i do poprawnego prowadzenia nie potrzebuje klina tj tu większość pisze w różnych wątkach - przy powiększeniach rzędu 350 razy utrzymuje planetę w centrum pola widzenia. Alignacja musi być przeprowadzona na dwie gwiazdy i dodatkowo minimum na 5 gwiazd. Robiłem alignacje tym Meadem wiele razy i na pewno da się dojść do momentu gdzie jest zwana potocznie ''GITARA''. Na pewno prowadzi o wiele lepiej po poprawnej alignacji niż HEQ6

No moje doświadczenia są zupełnie inne. W wizualu, czy na foto planet to i owszem, na dużych powerach nie ma problemu. Ale jak przyjdzie do długiego naświetlania, to jest absolutna masakra. Problemem nie jest rotacja pola, tylko złe prowadzenie (rotacja powoduje mniejsze błędy). Uzyskanie w miarę przystępnych zdjęć 15s graniczy z cudem. 30s to najczęściej same kreski. A wszystko jest totalnie losowe, czyli w jedną noc jest ok, w inną masakra. Również w ciągu nocy się to dość mocno zmienia. Oczywiście mam świadomość, że ogniskowa 3m to za wiele, żeby oczekiwać punktowych gwiazd, ale nawet po 3 krotnym zmniejszeniu zdjęcia dalej byłoby bardzo źle. Ten złom poprowadziłby może 500 mm ogniskowej bez klina. Mam nadzieję, że klin zmieni sytuację. Myślę, że dobrym potwierdzeniem moich obserwacji jest takt, że w internecie praktycznie brak dobrych zdjęć z tego sprzętu. Jakiś czas temu ktoś znalazł jedną stronę, na której wreszcie są porządne zdjęcia. Ale to tylko jedna jedyna strona, poza tym pustka.

Hmm, może jakimś problemem jest to, że nie dodawałem po alignacji na 2 gwiazdy jeszcze dodatkowych punktów. Czy robi się to podobnie, jak w SW, czyli ustawia na goto obiekt, poprawia pozycję i z menu wybiera się synchronizację? Na goto to na pewno pozytywnie wpływanie, ale czy poprawi znacznie tracking?

 

Jeśli łączy się z teleskopem to co oznacza że z focuserem się nie łączy : nie jest osobnym urządzeniem i musi działać jeśli teleskop działa chyba że kabel jest wpięty nie tam gdzie trzeba ( są dwa porty koło siebie ). Podłączając teleskop do systemu focuser podłącza się automatycznie z nim. Najlepiej sprawdzić w CDC wybrać sterownik meadelx200gps i w drugiej zakładce jest focuser.

Tak, wiem, że to jakby jedno urządzenie, ale w Maximie łączy sie z obiema rzeczami oddzielnie za pomocą jednego sterownika. I przy łączeniu do tego drugiego wali error. Być może w AutostarSuite lub CDC będzie ok, sprawdzę to.

 

Ważna sprawa: dla teleskopów Meade uważałbym z updateami bo zdarza się że trzeba wgrywać od nowa cały soft - kiedy łączy się z serwerem poprzez ASUpdate niekiedy pobiera i instaluje nie to oprogramowanie co trzeba - np do lx200 instaluje audiostara albo do lxd75 instaluje do lx90 - kilka razy się zdarzyło .

 

Do updateu używamy tylko Starpatch 'a i nic innego.

Dziękuję za przestrogę. Chodzi o ten soft? http://www.stargps.ca/starpatch.htmOn w sumie nie wygląda jak coś do aktualizacji normalnego firmware...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.