Skocz do zawartości

Przeróbka Tał 100/1000 konserwacja wymiana baffli


Ura

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem zamieścić moje zmagania z przeróbką refraktora TAŁ 100 obiektyw 100mm ogniskowa 1000mm

f10. Mam zamiar przerobić go na teleskop słoneczny Halpha z etalonem PST Coronado, i filtrem ERF pewnie baadera.

 

Rozkręciłem teleskop i ku mojemu zdziwieniu wszędzie w środku był smar, baffle w smarze całe ubabrane, środek cały w smarze błyszczącym fuj, baffle zardzewiałe metalowe, wymyłem cały środek, pomierzyłem baffle i zabrałem się za zrobienie nowych, z sklejki welur/karton/welur.

 

jest fajny przyrząd Olfy do wycinania okręgów - polecam.

 

Wyczerniłem cały tubus welurem samoprzylepnym.

 

Teleskop po zdjęciu ERF i etalonu, będzie służył do normalnych nocnych obserwacji, głównie planety, i jasne DSy

 

Tuba jest teraz w trakcie malowania, zabezpieczenie gwintów - plastelina techniczna :)

 

jest też jedno zdjęcie z próbnie wyciętym welurem nożyczkami, nie wychodzi to dobrze.

IMG_1452.JPG

IMG_1453.JPG

IMG_1454.JPG

IMG_1455.JPG

IMG_1456.JPG

IMG_1457.JPG

IMG_1458.JPG

IMG_1459.JPG

IMG_1460.JPG

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działam dalej, po kilku dniach szpachlowania i malowania załatałem wszystkie ubytki, ale niestety farba mnie nie lubi i robią się zacieki :(

postanowiłem więc nie poddać się z folią do oklejania samochodów wylewaną Oracal w dość nietypowym kolorze.

 

Do przyklejenia folii na tak długiej tubie musiałem podzielić naklejanie na 3 etapy. łączenia i tak będą pod obejmami, a tak jest znacznie prościej. Dobrze też jest podgrzać tą folię suszarką.

 

folia naklejona, przykręciłem też wyciąg GSO delta, i teraz czekam na obejmy i dovetail.

IMG_1477.JPG

IMG_1478.JPG

IMG_1480.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyglada obiecujaco.

 

nie wiem czy nie warto poczekac na pst, rozebrac, zaaplikowac do Tal'a i dopiero wtedy dopieszczac. moze trza bedzie przedluzki robic moze tube skracac no chyba ze masz to juz dokladnie pomierzone.

 

najwiekszym wyzwaniem bedzie likwidacja odblaskow w Tal'e tak by okolice tarczy slonecznej byly czarne jak w oryg pst czy innym fabrycznym coronado czy luncie. te odblaski moga byc trudne do usuniecia i zepsuc caly fun z upgradu.

oby byly u ciebie na akceptowalnym poziomie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem trochę głupio ale prawdopodobnie będę musiał uciąć 3,1 cm - śmieszna długość no ale tak mi wyszło z obliczeń, jest to na tyle mało że jeszcze trzymam kciuki za to by nie trzeba było ciąć tuby.

Te odblaski to podobno odbicia od szkła, ciekawe czy jest na to jakaś rada, czytałem o nie osiowym montażu filtra w kątówce, nie osiowość ERF to też wiem.

 

Tuby narazie nie tnę bo i tak zbieram fundusze na ERF, PST już mam :)

a Tał 2.0 wersja blue podziała trochę na planetkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarły obejmy

 

Bardzo dobrze trzymają, dotarło też mocowanie szukacza Baadera, bardzo dobrze wykonane, niestety nie chcę wiercić otworów pod stopkę a nie mam stopki w wyciągu więc przykręciłem narazie śrubą od mocowania wyciągu, nie wiem czy nie będzie to sprawiać problemów.

 

 

Najwyżej będę musiał wiercić otwory, zakręcić płaską nakrętką w środku i zakleić welurem te nakrętki.

 

pozostaje mi zamóić ERF i celę filtra i zrobić test ogniskowania na PST z podpiętym noskiem 2"

IMG_1482.JPG

Edytowane przez Ura
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dość tani jak na taki wielki rozmiar, mi by wystarczył 100mm albo 90mm

ale dzięki za info, 500 eur to dobra cena jak na taki duży filtr, ja liczę na mniejszą cenę , mniejszego filtra, pewnie poczekam aż Olivier Smie wróci z wojaży rowerowych.

 

Tutaj jeszcze cela jest i to dodatkowy plus. Koszt nowej u nas w astrokraku to pewnie około 150zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.