Skocz do zawartości

Luz w RA - czyli co jest akceptowalne, a co wymaga regulacji


Kirien

Rekomendowane odpowiedzi

Nie chcę wsadzać kija w mrowisko ale ostatnio zainteresował mnie przypadek mojego nowego montażu AZ EQ5GT. Otóż powszechna prawda głosi, że każda przekładnia zębata/ślimakowa powinna mieć luz. No i zaiste montaż ma wyczuwalny luz w osi RA. Owy luz jest niewyczuwalny jak łapię za głowicę i wykonuję ruchy wzdłuż osi RA, ale staje sie wyczuwalny jak złapię za wysunięty pręt przeciwwagi i wówczas jest wyraźny. Nie potrafię go zmierzyć, ale cienkopisem zaznaczyłem wzajemne położenie części montażu ruchomej i nieruchomej i wychodzi, że luz ma ok 0,5mm. Pół biedy, gdyby ten luz był taki sam na całym obwodzie obrotu ślimacznicy. Niestety nie jest. Mniej więcej występuje przez pół obrotu ślimacznicy, potem luz znika :) Widać więc że skasowanie luzu w połówce gdzie występuje spowoduje zbyt mocny docisk ślimaka do ślimacznicy w drugiej połówce. Dopiero jutro dostanę kamerkę guider więć zobaczę jak to wygląda na wykresie PE. Obecnie na ogniskowej 650 widzę, że przy prędkości przewijania *4 reakcja nie jest od razu ale z opóźnieniem niceałej sekundy. Przeważenie montażu na jedną oś rozwiąże sprawę częściowo, ale ciekawi mnie czy wasze montaże mają również podobne przypadłości i czy jest sens sobie tym zaprzątac głowę i męczyć deltę o sprowadzenie nowej ślimacznicy/ślimaka? Dodam, że przy ustawieniu lunetką biegunową, uzyskuję 100 % klatek 50 sekundowych przy ogniskowej 650 mm

 

Edytowane przez Kirien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winą tego jest nie idealnie okrągła ślimacznica co przekłada się właśnie na część z większym luzem a część bez luzu. Jeżeli o mnie chodzi to ja ten luz zniwelowałem całkowicie dociskając slimaka odpowiednio tam gdzie ten luz był największy co przełożyło się na to że tam gdzie było ciaśniej slimak kręci się ciężej ale można go w dalszym ciągu przekręcić w palcach. Nie może być tak żeby się przyblokował dlatego warto przekrecic w palcach slimakiem cały obrót głowicy kontrolując przy tym luzy.

 

W przypadku montaży praktyka jest niestety taka że tego luzu być w takiej przekładni nie powinno bo zależy nam przecież na dobrym prowadzeniu a taki 0.5mm luz to na dłuższej ogniskowej bedzie kilkanascie minut lub więcej.

 

Podobno montaże SW tak mają... Jeden kolega (wlaściciel NEQ6) zwrócił mi na to uwagę żeby to sprawdzić po regulacji slimaka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spodziewałem się, że poczujesz sie wywołany do tablicy ;) Pytanie tylko, czy ten luz faktycznie ma negatywny wpływ na prowadzenie. Delikatne przeważenie na strone E lub W w teorii rozwiąże problem. Gorzej jak guider będzie wysyłał komendy w obie strony - wtedy oczywiscie będzie to kulało ale czy wówczas nie da się tak dobrać parametrów guidera aby nie przestrzeliwał a jedynie zwalniał? mamy wtedy nadal jeden kierunek poprawek. Mam nadzieję, że jutro pogoda dopiszę i zrobie test. Pytanie czy przejechałeś po skasowaniu luzu cały obrót osi i nigdzie nie masz wyczuwalnego luzu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guider zawsze zwalnia. Nigdy nie kręci w drugą stronę. Możesz spróbować przeważyć ale to i tak będzie w dalszym ciągu narażone na inne czynniki (wiatr, wiazka kabli, itp)

 

U mnie po dociśnięciu tego kultura pracy się zauważalnie poprawiła. Wczesniej nie mogłem zejść poniżej RMS 1.5'' i wykres skakał bardzo a po tym zabiegu i naciągnięciu pasków jest dużo równiejszy i już zamyka się w okolicach 0.6-0.8'' z zauwazalnie prediodycznymi korektami czego nie powstydziły by się inne montaże z tej półki cenowej. Po wgraniu PECa powinno być jeszcze lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Guider zawsze zwalnia. Nigdy nie kręci w drugą stronę. Możesz spróbować przeważyć ale to i tak będzie w dalszym ciągu narażone na inne czynniki (wiatr, wiazka kabli, itp)

 

U mnie po dociśnięciu tego kultura pracy się zauważalnie poprawiła. Wczesniej nie mogłem zejść poniżej RMS 1.5'' i wykres skakał bardzo a po tym zabiegu i naciągnięciu pasków jest dużo równiejszy i już zamyka się w okolicach 0.6-0.8'' z zauwazalnie prediodycznymi korektami czego nie powstydziły by się inne montaże z tej półki cenowej. Po wgraniu PECa powinno być jeszcze lepiej.

 

No nic - powalczę - nie ma nic za darmo. Sam montaż bardzo mi odpowiada ale nie chcę chyba kasować mimo wszystko luzu do zera. Będę czuł sie spokojniej jak jednak będę wyczuwał minimalny luz, gorzej że jest on nierównomierny i to mi bardziej przeszkadza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie przewazenie rozwiazuje problem luzu w ra, ale w praktyce na wiekszym wietrze robi sie masakra - montaz przeskakuje luz w obie strony, zaleznie od powiewu. Wiem z doswiadczenia, bo ostatnio mi sie luz powiekszyl i na silnym wietrze skakalo niemilosiernie (gdy wczesniej luz byl wyregulowany, to mocny wiatr nic nie szkodzil). Nawet dla testu wylaczylem guider w ra i co? Skakal nadal tak samo powodujac masakre w materiale, wiec to ewidentnie wina wiatru i luzu.

Tak wiec montaz w obu osiach powinien miec maksymalnie skasowany luz. Nie nalezy przesadzac z dociskiem, bo to z kolei prawdopodobnie pogarsza pe - takie mam wrazenie. Trzeba znalezc zloty srodek.

A mimosrodpwosc slimacznicy (i slimaka) to czesty problem i tu trzeba miec po prostu szczescie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.