Skocz do zawartości

paralaktyk dobson?


xterm

Rekomendowane odpowiedzi

Prosze Was o pomoc w wyborze sprzetu.

 

Cel obserwacji: DSO

Astrofoto: moze, ale w tym momencie nie na bij-zabij

Miejsce obserwacji: przedmiescia, z ogrodka (docelowo jednak z balkonu 1.25mx2m)

Mobilnosc: w aucie > cinquecento

 

Budzet: 3000+do1000 na akcesoria.

 

Nie wiem jaki wybrac do tego montaz. Dobson, paralaktyk?

 

Czym to sie w praktyce (wygoda uzytkowania, mobilnosc, ...)

rozni przy zalozeniu ze do obu montazy zalozylbym naped?

Paralaktyk na pewno bylby jeszcze do wykorzystania przy ew. drugiej tubie. Ale co wiecej?

 

Na oku mam:

- Orion SkyView Pro 8 EQ

- Jakas Synta 200 z osprzetem

- co jeszcze w tej klasie?

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet na zmotoryzowanym Dobsonie nie uda Ci się zrobić fotek DSO. Planetki tak - i to wszystko. Jeżeli interesują Cię obiekty DS to brałbym jak największego Newtona na dobsonie. Ogranicza Cię niestety mobilność - cinguecento. W dobsonie zawsze występuje rotacja pola - niestety :( :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz tego 20cm newtona na paralaktyku z napędem, poobserwujesz wszystko a i do astrofoto się nada, sprzęt taki starczy na długie lata, jeszcze w pojedynkę da się złożyć. Nie daj się wpędzić w dobsona. paralaktyk składa się może 10 minut dlużej ale co za wygoda.

W newtonie tuba potrzebuje najwięcej miejsca, długość ma nieco krótszą od ogniskowej, ale musisz zrobić jakąś skrzynkę ze styropianem czy czymś miękkim, wiec dla metrowj ogniskowej licz ok 1,2 m na długość. Jak położysz tylne siedzenia to powinno sie upchnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku Dobsonem łatwiej celować. Ale po nabraniui wprawy paralaktyk jest cool. Wprawa konieczna no i niedogodności jest parę (po to wprawa) - np. żeby wygodnie lookać przy różnym położeniu należy przekręcać tubę osiowo (tylko że to psuje wyrównoważenie!) albo przyda się... zwyżka hydrauliczna z siedzonkiem :mrgreen: jako że wyciąg wędruje we wszystkie strony.

Co do jakości montażu paralaktycznego - najprostszy, z jednym regulowanym przeciwciężarem, dosyć trudno zrównoważyć (zwłaszcza przy cięższych oklularach albo bardziej masywnych szukaczach) bo dokładne zrównoważenie będzie możliwe dla jednego ustawienia przyrządu. Lepsze montarze niemieckie mają dwa regulowane przeciwciężary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz tego 20cm newtona na paralaktyku z napędem, poobserwujesz wszystko a i do astrofoto się nada, sprzęt taki starczy na długie lata, jeszcze w pojedynkę da się złożyć.  Nie daj się wpędzić w dobsona. paralaktyk składa się może 10 minut dlużej ale co za wygoda.

 

Dokłanie, oprócz tej przydatności do astrofoto bo DS tym raczej z długimi czasami nie pociągnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki panowie za rady.

 

Mam teraz troche do myslenia. Wczoraj mialem okazje popatrzyc na Kudlaczach przez newtona 270-tke.

Nie mam zbyt wielkiego porownania ale jakosc obrazu i ze tak powiem wrazenia estetyczne byly spore :)

No a na dodatek zarazilem sie Januszowym Zeissem 10x50. Na miejscu mielismy minolte active 10x50, do porownania mialem tez swoja bpc 10x50. Wyglada to tak ze minolta bije o klase jakosci bpc a Zeiss majac wieksze pole widzenia od minolty i zblizona jakosc obrazu bije ja znowu o klase.

Dla mnie osobiscie obie te lornetki (minolta i Zeiss) daja calkiem 2 rozne w odbiorze obrazy.

Qrde, moze wiele nie widzialem ale M36 M37 M38 w jednym polu widzenia to na mnie robi wrazenie :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie tylko na Tobie, kto przez nią popatrzył już jest zarażony na amen, to przenosi się przez kontakt jak hejah :roll:

7,5* przy 10x powiększenia po prostu robi swoje :shock:

Następnym razem na obserwacje weźmiemy coś na paralaktyku abyś miał porównaie w obsłudze sprzętu na montażu paralaktycznym :salu:

 

Ps. Nawet największa forumowska recydywa broniąca własnym ciałem chińskiego plastiku w ogumowanej oprawie nabyła taki model, no comments koledzy to epokowe wydażenie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.