Jump to content
Sign in to follow this  
dja.obserwator

Obserwujmy Cefeidy - S Sge

Recommended Posts

W czasie wakacji chciałbym zachęcić wszystkich miłośników astronomii do obserwacji ciekawej gwiazdy zmiennej cefeidy,gdyż mamy ciepłe noce można wykorzystać ten czas wolny w każdą pogodną noc i zająć się oceną gwiazdy zmiennej jaką jest mowa o S Sagittae (S Sge) to gwiazda zmienna pulsująca,klasyczna cefeida w gwiazdozbiorze Strzała która należy do typu grup gwiazd pulsujących Delta Cephei. W 1885 roku wahania jej zmienności jako pierwszy odkrył Irlandzki astronom amator John Ellard Gore,a w latach 1903-1904 roku Ralph Hamilton Curtiss odkrył jej prędkość radialną. W ciągu dwóch lat w polskiej bazie dokonano tylko 52 oceny tej zmiennej i dlatego zachęcam do jej zwiększenia w obserwacjach!

Gwiazda S Sge zmienia swoją jasność w zakresie od (5.24 do 6.04 V mag) w okresie 8.382d,czyli w ciągu (8 dni,9 godzin i 10 minut), jej typ widmowy waha się od F6Ib do G5Ib.
S Sge jest gwiazdą żółto-biały nadolbrzymem,jej masa jest 7 razy masywniejsza i 5000 tysięcy jaśniejsza niż nasze słońce,a temperatura gwiazdy wynosi 5400k,promień gwiazdy jest 58 razy większy od słońca,więc sięgnie orbity Merkurego,wiek S Sge jest szacowany na około 43 milionów lat. W przyszłości gwiazda może zakończyć swój żywot w zamieniając się w białego karła. Gwiazda jest oddalona około 2000 tysiące lat świetlnych od słońca. Co ciekawe S Sge posiada prawo podobnie towarzysza gwiazdę ciągu głównego o 676-dniowej orbity!

Gwiazdę można odnaleźć w gwiazdozbiorze Strzała,jest położona 7* stopni na północny-zachód od gwiazdy Altair w Orle. Gwiazda zmienna jest dogodna do obserwacji po 22 godzinie już góruje nad południowym-wschodnim horyzontem między gwiazdozbiorami Orzeł i Liska. Gwiazdę można obserwować od letnich dni do końca listopada. Przeprowadziłem już kilka oceń tej gwiazdy jak widać na wykresie poniżej i bardzo mi się ta gwiazda zmienna spodobała,wystarczy lornetka,do obserwacji tej zmiennej,wykorzystuje swój sprzęt czyli Lornetka Celestron-SkyMaster 20x80 3.7* stopni pola widzenia, zawieszony na dużym żurawiu lornetkowym,w zasięgu jest kilka gwiazd aby ocenić z gwiazdami porównania które są w okolicy tej zmiennej gwiazd porównania dla S Sge.

Gwiazdę należy oceniać raz na noc,ponieważ cefeidy są gwiazdami wolno-pulsującymi,bo wzrost jasności jest zawsze szybszy niż jej spadek do minimum.

Obserwacje S Sge obserwuj systematycznie raz na noc o ile pogoda dopisze i swój wynik zanotuj w tym formacie na przykład: gwiazda zmienna,Data/UT,jasność gwiazdy zmiennej oraz dodatkowe informacje w czasie sesji. Swoje wyniki proszę przesyłać na adres: sswdob@poczta.onet.pl oraz do AAVSO "Amerykańskie Towarzystwo Obserwatorów Gwiazd Zmiennych"

Dane z GCVS:

[2000] RA: 19 56 01.3 DEC: +16 38 05

Amplituda: 5.24 - 6.04 mag (V)

To =2442678.792; P = 8.382086 d

M-m = 31

Typ widmowy: F6Ib-G5Ib


Poniższy wykres z moimi obserwacjami S Sge. Wykres pobrany z bazy danych http://sogz-ptma.urania.edu.pl

Polskie obserwacje S Sge: http://sswdob.republika.pl/obs_polskie/SSGE.htm

Metodyka obserwacji: http://sswdob.republika.pl/metodyka.htm#stopnie

Mapka: Stellarium,AAVSO

post-25639-0-94774000-1466848793_thumb.jpg

post-25639-0-43178900-1466848807_thumb.jpg

post-25639-0-27714600-1466848818_thumb.jpg

Edited by dja.obserwator
 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak to dobrze, że jest na forum jeszcze ktoś, oprócz mnie kto interesuje się obserwacjami gwiazd zmiennych. Rozumiem, że obserwowałeś wizualnie metodą Argelandera.

Mam sporo obserwacji w swoim dorobku a tą gwiazdkę obserwowałem (chyba o ile pamiętam) jeszcze w zeszłym stuleciu. Poszukam w starych zeszytach, jak znajdę to się pochwalę.

 

Pozdrawiam

 

Piotr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przed chwilą wróciłem z obserwacji choć wilgoć na dworze jest ale warto było obserwować S Sge i o godz. 18.53 UT,oceniłem na 5.6 magnitudo :D

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesteś w sekcji obserwatorów gwiazd zmiennych PTMA? Pytam, bo ja działam samodzielnie ale chętnie bym dołączył.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesteś w sekcji obserwatorów gwiazd zmiennych PTMA? Pytam, bo ja działam samodzielnie ale chętnie bym dołączył.

 

Tak SSW-PTMA i AAVSO. Musisz się tu zarejestrować na tej stronie http://sogz-ptma.urania.edu.pl/ ale musisz napisać do autora strony pana Stanisława Świerczyńskiego i dostanie pan login do bazy danych i swoje wyniki trzeba również wysłać do tego samego emaila sswdob@poczta.onet.pl

 

Do AAVSO też trzeba się zarejestrować https://www.aavso.org/apps/register/ to największa baza na świecie obserwatorów gwiazd zmiennych pod tym linkiem i też dostanie swój kod :D

Edited by dja.obserwator

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na dzień dzisiejszy już 68 oceń dokonałem tej mojej ulubionej cefeidy. Zachęcam wszystkich do jej obserwacji w czasie letnim! Wystarczy zegarek,ołówek notes i chęci :D

post-25639-0-99908400-1495456519_thumb.png

Edited by dja.obserwator
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Już mam zaliczone 116 obserwacji tej pulsującej cefeidy żółto-białego nadolbrzyma :D Wspaniale się ją ocenia do badań naukowych w zachodzących w procesach wewnętrznych tej gwiazdy :emotion-5: Podoba mi się jej wahania widmie w max kolor jasno biały a w minimum żółto-biała blada. Zachęcam wszystkich. Poniżej krzywa fazowa S Sge. Pozdrawiam

S SGE KRZYWA.PNG

Edited by dja.obserwator
 • Like 1
 • Love 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aktualizacja obserwacji S Sge zmiennej pulsującej cefeidy. Lornetką cały cykl można obserwować od max do min. Mamy wakacje ciepłe noce tak więc dalsze obserwacje mile widziane :D

S Sge.png

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podczas jej wzrostu jasności w maksimum,jej temperatura wtedy wzrasta do 6400 K. :D

 

W porze wiosennej i letniej zachęcam do obserwacji tej gwiazdy zmiennej. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 161 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.