Jump to content

Grzędziel

♥ Konto Płatne Saturn
 • Content Count

  2869
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  30

Everything posted by Grzędziel

 1. Super, doskonała optyka, świetnie Ci ten sprzęt rysuje! Gratuluję zakupu. Będzie pan zadowolony.
 2. Wybaczcie, że do znudzenia powtarzam, ale prezentujmy to tak jak widać na niebie. Dla kogoś kto dobrze zna niebo przekręcanie o 90o powoduje dysonans poznawczy.
 3. A, już się połapałem. Zdjęcie Ryszardo jest "do góry nogami" -północ na dole. Wszystko jasne: Rektascensja 15h 09m 11,34s[3] Deklinacja +67° 12′ 51,7″[3]
 4. Brawo Maciek! Domyślam się, że to z Twojej długiej rury. Ładne, ostre gwiazdki jak na taką skalę. No i obiekt niebanalny. Widząc, co ostatnio zrobiłeś ze swoim i tak doskonałym Słonecznikiem zaryzykuję stwierdzenie, że Bogdan nawet najlepsze zdjęcie jeszcze poprawi.
 5. Kurcze, no nie widzę... Podaj koordynanty to na SIMBADZIE sprawdzę. ps Dobry pomysł z tym czerwonym filtrem -poprawia seeing i wycina tło. Spróbuj może palić nawet po 10 minut.
 6. Śliczności to maleństwo. Widać, że z miasta też można. Marcin, a jakie masz u siebie SQM wg light pollution map W mojej miejscówce podają za rok 2015 SQM 19.1 mag
 7. Pięknie wyszło. Już nie mogę się doczekać kiedy się znowu u pani Joli na obserwacjach spotkamy.
 8. Bardzo jestem ciekaw wyniku takiego testu porównawczego: najpierw bez guidingu i zaraz po tym to samo z guidingiem dla np dla 3, 5, 10 minut.
 9. To jedna z wielu zalet stacjonarnego obserwatorium. Ale jak masz je na garażu i wstawisz do niego samochód to uważaj, błąd może wzrosnąć o kolejne 0.2 arcsec.
 10. Piotr, oczy przecieram z niedowierzania, ale zdjęcia mówią prawdę - rewelacja. Co do refrakcji to wystarczy ustawić guiding na korekcję co 30 lub 60 sek. i spokojnie otworzyć piwo. Gratuluję zakupu Czystego nieba!
 11. Takiej pogody najstarsi forumowicze nie pamiętają. Tylko szkoda, że pełnia i wirus mnie uziemił.

  image.png.df8c7733dcaa4fe320a42c912021e848.png

  1. Show previous comments  7 more
  2. Pav1007

   Pav1007

   a ja robię galaktyki :-D Przynajmniej samoloty nie latają.

    

   Niemniej to taka zemsta pogody - macie pogodę ale siedźcie na dupie w domu, cóż - siedzę na dupie w domu :-)

  3. Grzędziel

   Grzędziel

   A teraz na dodatek Łysy zasłonił wiosenne galaktyki.

   Nawet nie wystawiłem setupu

   :(

  4. Marcinos

   Marcinos

   coś tam widać... ja robię kometę, choć szału nie ma przy takim Księżycu

 12. Kolory super. Tidal Tail prawie wyszedł. Takie fotki bardzo zachęcają do robienia z miasta, jeśli się nie ma innej możliwości. Idę rozstawiać sprzęt.
 13. Ha, ha, ha.... w Prima Aprilis regulamin nie obowiązuje.
 14. Fajnie daje po oczach. Gratuluję, że po mistrzowsku ogarnąłeś setup. Gwiazdki bez zarzutu, żadnej deformacji, praca montażu też bez najmniejszych uwag.
 15. Jeszcze co z miasta w miarę wychodzi to gromady gwiazd. Wiosną mamy trochę fajnych kulek tych znanych, jasnych, ale też słabiutkich np z tego czy owego katalogu.
 16. Kolejny Twój przykład mistrzowskiego opanowania Canona. Bardzo fajne zdjęcie. Zastanawiam się tylko (poddaje pod dyskusję) czy dla gromad kulistych, gdzie nie walczymy o ledwo widoczne mgławicowe pyły nie lepiej stosować krótkie czasy subów, w granicach 60-180 sek a dla cmosów jeszcze krótsze. Uzyskamy w ten sposób nieco lepszą ostrość gwiazdek, pixele nie będą się tak szybko fotonami nasycać .
 17. A tutaj zdjęcie tej samej galaktyki zrobione rok temu tym samym refraktorem APO 140, ale z reduktorem Riccardiego x0.75 i kamerą Atik 383. Też z miasta, ale warunki pogodowe były bez porównania lepsze.
 18. To jest ten korektor. Wyszło 115 czyli 1 mm bliżej Dokładnie tak, to mnie cieszy. Jednak pixel 3.69 jest bardzo wymagający. KAF 8300 z pixelem 5.4 to bajka i zero problemów. Żeby było śmieszniej z tym korektorem walczyłem już jakiś czas i nie byłem zadowolony z efektu. Riccardi x0.75 pracuje bez porównania lepiej. A tu jak zmieniłem wyfrezowane z plexi pierścienie dystansujące na gwincie metalowych złączek to zmienił się kąt ustawienia kamery względem tuby. Obróciłem rotatorem o ok. 130o i nagle wszystkie wady obrazu zniknęły.
 19. Kolejne astrofotograficzne "dzieło" z miasta. NGC 3344 to galaktyka spiralna z poprzeczką w konstelacji Małego Lwa. Jasność ok 10 mag. Niestety po kilku dniach naprawdę fajnych pogoda nawaliła, przyszło zamglenie rozświetlone miejskim LP co skutkowało ogromnym ADU tła. (dla klatek 120 sek na poziomie 7000, podczas gdy zwykle mam 3500 -4000). Ale fotka ta dała mi trochę radości z innego powodu. Wreszcie udało mi się ujarzmić flattener TS3" dobierając właściwą odległość matrycy. Gwiazdy na całym polu są takie jak bym chciał. Montaż również spisuje się bez zarzutu, setup działa dobrze. Tylko to miejskie niebo . Z Bieszczad jedna klatka 10 minut była by bez porównania lepsza niż ten stack prawie z 4 godzin. Setup: APO 140 f/6,5; AZ-EQ6; Atik One 9; L: 113x120 sek.
 20. Fajna galaktyczka, szczególnie te ciemne pyły w płaszczyźnie dysku. Nie znałem jej.
 21. Znaczy przez 5 godzin marzłeś gdzieś samotnie w terenie. Ech, skąd ja to znam. Ale było warto, fajnie wyszło. Ładnie rysuje Ci ten APO, fajna ostrość. Zastanawiam się skąd taki drobniutki raster w tle widoczny na powiększonym zdjęciu. Pierwszy raz coś takiego widzę.
 22. To się nie wyspałeś, niecałe 2 godz. Jak dla mnie wynik doskonały. Zupełnie nie ta klasa co mój AZ-EQ6. Bez guidingu na taki efekt nie mogę liczyć nawet przy klatkach 30 sek. Jak wgrasz PEC to 3-4 minuty pociągniesz. Czyli cmosem praktycznie praca bez ograniczeń, no może nie dla słabych mgławic w narrow, ale i tu pewnie się da zawalczyć.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.