Jump to content

Grzędziel

♥ Konto Płatne Saturn
 • Content Count

  3011
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  30

Everything posted by Grzędziel

 1. Wspaniała sprawa Panowie. Gratuluje i trzymam kciuki, żeby wszystko zagrało. No i czekam na fotki. Powodzenia.
 2. Paweł, obawiam się, że tak ekstremalnie zmniejszanie pixela spowoduje uwypuklenie innych problemów jak choćby kwestie kolimacji czy też jakości optyki. Osobiście nie schodził bym z pixelem poniżej 2,4 mikrona. W tym układzie masz skalę 1.24 "/pixel czyli bardzo przyzwoitą. Zwróć uwagę, że Bogdan w swoim setupie w Hiszpanii robi ze skali 1,27"/pixel i chyba braku rozdzielczości zarzucić mu nie można.
 3. Zastanowiła mnie Twoja uwaga o poziomie czerni. Faktycznie jest ciemno (6 jednostek w PS). Różne są szkoły jak ustawiać poziom tła nieba. Jedni zacni fotografowie sugerowali mi, że najlepiej na 20 inni, że lepiej ciemniej np 15 czy nawet 10. Przeglądając zdjęcia Maćka też widzimy, że te poziomy ma różne dla różnych obiektów. Sam kiedyś trzymałem się zasady, że 20, ostatnio mi się odwidziało, i robię na 15. Ale to zdjęcie uświadomiło mi, że nie o to chodzi, że ma być tyle i tyle i już. Trzeba przyjrzeć się zdjęciu całościowo i poziom czerni dobrać tak, żeby fotka wizualnie wyglądała najciekawiej i najlepiej były wyeksponowane istotne elementy obrazu. W tym wypadku uważam, że Maciek robiąc tak ciemne tło idealnie trafił w dziesiątkę uwypuklając kontrast pomiędzy ciemnym niebem a pięknymi czerwonymi wodorowymi strukturami. Dla mnie fotka referencyjna.
 4. Klasa! a gwiazdek bym nie gasił. One tam są, świecą i niech tak zostanie. Dla koneserów mgławic możesz wrzucić wersję bez gwiazd, nich się napatrzą na same pyły.
 5. Dawaj... Będzie się działo!
 6. Genialne, znowu rozbijasz bank!!! A myślałeś może, żeby walnąć tajmlapsa z klatek zbieranych powiedzmy co minutę?
 7. Co tu pisać - po prostu genialne! No i te czasy ekspozycji, 36 godzin, na dodatek w lecie. Ile to nocy nieprzespanych? Wzór dla wszystkich początkujących, którym się wydaje, że cyk, godzinka dwie i fotka gotowa.
 8. Znakomicie wyszło! Z pewnością to zasługa dobrego nieba ale i światełko f/4,4 robi robotę. Doskonały pomysł z tym reduktorem. Gratulacje Piotrze.
 9. Fajne masz szkiełka, w takim razie rozważył bym ASI 1600. Niewielki backfocus tej kamery (6,5 mm) pozwoli Ci jeszcze zmieścić koło filtrowe.
 10. No i jaki budżet przeznaczasz? Tu rozpiętość duża, od 2000 do 100 000 pln. Realnie, żeby kupić coś naprawdę dobrego, a nie przesadnie drogiego to w granicach 5-20 tys. trzeba dać. Ważne też jakie masz obiektywy. Im lepsza optyka tym możesz celować w mniejszy pixel. W każdym razie podana przez Maćka FLI na sensorze KAF 8300 to sprzęt topowy, i bardzo uniwersalny. Ale popularny KAF 8300 możesz też kupić w tańszym wydaniu np Atika czy QHY/Astrolumina
 11. Dawno nie uzupełniałem kolekcji, ale jako, że moja wielka sympatia do galaktyk w wersji szlachetnej nie wygasła to dorzucam wiosenne klasyki: NGC 4631 -galaktyka spiralna Wieloryb, nad nią mała, eliptyczna NGC 4627 i poniżej nieregularna, pokrzywiona NGC 4656 zwana Kijem Hokejowym. Piękna para - nieprawdaż? Setup: APO 140 f/4.9; Atik 383; L: 25x420
 12. Mocny ten Pelikan! Właśnie sobie uświadomiłem, że cierpię na tą samą chorobę. I to w ostrzejszym przebiegu - jeszcze od września leżakuje na dysku dobry, "bieszczadzki" materiał.
 13. Pięknie Maćku to pokazałeś. To też po Abell 39 obiekt z mojej listy, ale z Warszawy bez szans na sukces, szkoda czasu więc zazdrość mnie zżera. Ale czekam z utęsknieniem na kolejne Twoje perełki, też z nadzieją, że kiedyś będę mógł rozstawić swój setup pod dobrym niebem.
 14. Szczerze mówiąc mnie to nie dziwi. Znakomita większość gwiazd ma bardzo mały ruch własny. Gwiazda Barnarda (i parę innych) jest absolutnym wyjątkiem. Zrobiłem kiedyś ciekawe porównanie - zdjęcie fragmentu nieba zrobionego przeze mnie zestawiłem (gif) ze zdjęciem tego samego fragmentu zaczerpniętego z POSS I czyli z roku ok. 1950. No i znalazłem kilkanaście gwiazd, które się przez te blisko 70 lat przesunęły. Ale były to nieduże przesunięcia. Tu, w skali 5-ciu lat raczej ciężko jakieś ruchy zarejestrować.
 15. Do Jowisza, ogólnie do planet i Księżyca lepiej stosować okulary z krótszą ogniskową. Nie należy jednak przesadzać. bo obraz może być nieostry przez błędy optyki (niestety tanie teleskopy czasami z jakością są na bakier0, no i seeing, czyli falowanie atmosfery. Ale najlepiej samemu sprawdzić i dobrać odpowiednie powiększenie.
 16. Tylko zastosuj okular 20 mm
 17. To już 6-te moje zdjęcie tej gwiazdy. Poniżej wędrówka Gwiazdy Barnarda w latach 2015 - 2020
 18. Poważne zdjęcie nie może być naświetlane 90x15 sek. Trzeba przynajmniej 10x tyle
 19. Zacna rurka, gratuluję zakupu. Jako zagorzały zwolennik refraktorów i użytkownik APO CFF 140 jestem niezmiernie ciekawy konfrontacji z CFF 185 na Kudłaczach. Bardzo bym chciał Was tam odwiedzić, ale pewnie nie dam rady. W każdym razie czekam na wrażenia z obserwacji. Niestety "wadą" takiego sprzętu są wymagania nie tylko, żeby niebo było czyste, ale i seeing idealny, co niestety u nas nieczęsto się zdarza. Radości i satysfakcji z użytkowania życzę!
 20. Super fotka, gratulacje! Piękna czerwień, ale ciut dosaturował bym gwiazdki.
 21. Brawo, lubię takie fotki. Niewiele ponad godzinę i taki zasięg przy zachowaniu znakomitego detalu tej malutkiej galaktyczki. Jedno co bym zrobił inaczej to poprzestał tylko na wyostrzaniu/dekonwolucji samej galaktyki, a gwiazdy bym zostawił. Szczególnie te 5 najjaśniejszych gwiazd wygląda trochę nienaturalnie. Za to spajki z trójramiennego pająka -pierwsza klasa.
 22. Jesteś z filtra zadowolony, ale czy zrobiłeś eksperyment porównawczy jak wychodzi z filtrem a jak bez? Ja też kiedyś stosowałem filtr CLS aż do momentu kiedy zrobiłem taki eksperyment : W identycznych warunkach poświęciłem godzinę na zbieranie materiału z filtrem (12x300 sek.) i bez filtra (30x120 sek.). Efekt był bez porównania lepszy w tym drugim wypadku więc filtr szybko schowałem do szuflady a potem sprzedałem. I jeszcze jedna uwaga do zdjęcia: faktycznie jest pojechane, ale przede wszystkim jest nieostre. Z tego szkła nawet na pełnej dziurze w środku pola widzenia gwiazdki to szpileczki, a u Ciebie rozmyte plamki. To samo tyczy się fotki M 13
 23. Znakomita praca! AG10 + SX694 + Ty to znakomite astrofotograficzne trio. Doskonały detal, piękne gwiazdki, szum tła z CCD dokładnie taki jak lubię -nie za duży, w sam raz, a nie budyń czy mydło od zbytniego odszumiania, jak w wielu innych pracach, czy też nienaturalnie wycięty do zera. Faktycznie pętla wokół galaktyki zaczyna majaczyć więc postaraj się dopalić jeszcze 2-3x tyle. Myślę, że warto. Mało jest zdjęć na których ją pokazano.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.