Jump to content

Grzędziel

♥ Konto Płatne Saturn
 • Content Count

  2,595
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  25

Everything posted by Grzędziel

 1. Z pewnością masz rację, szybki komputer z dużą pamięcią sobie i z większymi plikami poradzi. Problem jest z optyką. Nie wiem, czy ktoś zbudował amatorski teleskop dający spot size na poziomie 4 mikronów w całym polu full frame. Pewnie nie, tak więc pytanie, czy taka rozdzielczość czujnika na sens.
 2. Dobra robota. To takie słabizny, a tyle tego pokazałeś.
 3. Dziękuję wszystkim za miłe słowa o mojej fotce. To świetna mobilizacja do stałego doskonalenia warsztatu. Dzięki za zaproszenie, ja też się do Ciebie wybierałem, bo mam sprawę do obgadania w temacie sprzętu do projektowanego obserwatorium. Sprawa jeszcze nie na dziś, ale analizy trwają. Tak wiec do zobaczenia.
 4. A dziękuję, nie odmówię, ale najpierw muszę wygrać więc z pokorą poczekam na werdykt Szanownego Jury
 5. No i jesteś bardzo blisko celu.
 6. Jeszcze jedno, poeksperymentuj. Spróbuj ustawić ISO 800 i palić dłuższe klatki.
 7. Może odrobinę bym zmniejszył gwiazdki i jeszcze raz podszedł do odszumiania. Akurat ja lubię delikatny szum tła, a u Ciebie tło wyszło mydlane. Widać to też na mgławicy i na lewo od niej. Przez to tracimy detal, obiekt wygląda nienaturalnie gładko. Myślę, że trzeba by zebrać drugie tyle materiału, miałbyś większy komfort obróbki. Niecałe 3 godziny to trochę za mało na dobre kolorowe zdjęcie. Z pozytywów należy podkreślić, że robisz pełną kalibrację. To bardzo ważne.
 8. Ku mojej uciesze na zdjęciu załapała się (ledwo majaczy, ale jest) „Gwiazda, która zmieniła Wszechświat”. Jeśli ktoś nie wie o co chodzi, to musi przeczytać bardzo ciekawy tekst, który napisał @Adam_Jesion zamieszczony tutaj. Dla mnie to coś zupełnie nieprawdopodobnego, że pojedynczą gwiazdę w innej galaktyce zarejestrowałem obiektywem (obiektywiczkiem) 5 cm. Szok.
 9. Wielka Mgławica Andromedy, każdy astrofotograf ma ją w swojej kolekcji. Tylko na Astrobin.com jest ponad 8000 fotografii. Obiekt tak znany, że aż strach go fotografować. Od razu wszyscy widzą wszelkie niedoskonałości warsztatu. Pewnie dlatego podchodziłem do niego jak pies do jeża. A to moje trzecie z nim spotkanie. Warunki akwizycji były dobre. Sierpień, ciemne, beskidzkie niebo, Czerwony Kot na HEQ5, sprzęt bezstresowy, działał bez zarzutu. I tu drobna uwaga: pod ciemnym niebem zwykle palę klatki 10-cio minutowe, tu czas subekspozycji skróciłem do 5-ciu minut ponieważ bardzo jasne jądro galaktyki już wtedy osiągało nasycenie 65k ADU Setup: RedCat 51/250, HEQ5, Atik 383, L:54x300, RGB 12x300, Ropki, Beskid Niski
 10. Ja zwykle Twoja praca bez uwag, no może saturacja trochę po oczach daje. A jedyna obiekcja to, że sprzedałeś STF-a i nic nie powiedziałeś.
 11. Kurczę, ile ty tych gigabajtów z Afryki przywiozłeś? Przepiękny obiekt.
 12. Raczej , że są bardziej rozmyte i obarczone komą. Ale faktycznie porównanie nie jest uczciwe, bo Twoja skala jest większa i tu też seeing bardziej się daje we znaki. Pamiętam jak też zastanawiałem się nad zakupem Rasy, kusiło mnie jasne światło, a głównym argumentem na nie był jej ciężar. Wybrałem refraktor, ale chętnie porównuję te dwa sprzęty. Takie porównania mogą się też przydać komuś planującemu wydanie, w końcu nie małych pieniędzy na sprzęt. Moje subiektywne podsumowanie w dwóch zdaniach : Rasa - większa walka, większe możliwości. APO - mniejszy stres i szybsza satysfakcja z uzyskanego efektu.
 13. Osobiście bym się nie czepiał szumu, przy cropie 200% trudno, żeby było idealnie gładko. Bardziej razi jednak rozmyty obraz gwiazd, co z drugiej strony nie dziwi - optyka f/2 ma swoje ograniczenia w tym zakresie . Dlatego preferuję ciemne refraktory -fakt, naświetlać trzeba dłużej (coś za coś). Szum nie jest mniejszy, ale gwiazdy wyglądają lepiej. Przykładowo, dla porównania - crop 200% z samego narożnika kadru: RedCat 51 f/4.9 (LRGB 88x300 sek.) CFF 140 f/4.9 (Ha 44x600 sek.)
 14. Mimo, że jak widzę z opisu nie paliłeś wodoru to fajnie wyszły te czerwone, wodorowe obszary.
 15. Czemu? Przynajmniej zrób flaty, to nic nie kosztuje. Pozbędziesz się tych brzydkich ciemnych plam.
 16. Super, ze zdjęcia na zdjęcia wielki postęp. Gratulację, tak trzymaj.
 17. No i świetne zdjęcie wyszło, takie "artystyczne", inne niż wszystkie. Fajnie, że je pokazałeś.
 18. Zgadzam się z Hamalem, a co do zastrzeżeń na obrazie powiększonym: - Gwiazdki pojechane, spokojnie da się wycisnąć z tego montażu, żeby były punktowe. Zanim go rozbierzesz, wymienisz smary, łożyska itp sprawdź, czy guider jest absolutnie na sztywno przymocowany do tuby. Tu mikronowy luz ma znaczenie. Sprawdź też, czy montaż jest dokładnie ustawiony na biegun i guidujesz na gwiazdce, która jest w polu widzenia. Jeśli tak nie jest to występuje rotacja pola. - Kolimacja -sprawa bardzo trudna szczególnie dla matrycy FF. Mało komu się to udaje. Musisz ustawić lustro główne idealnie prostopadle do osi tuby a lustro wtórne idealnie pod kątem 45o. Do tego środek lustra wtórnego ma być idealnie w osi optycznej wyciągu (korektora komy). Metod kolimacji jest wiele, znajdziesz bez trudu w necie dokładne opisy, jeśli nie jesteś w tym doświadczony to musisz uzbroić się w cierpliwość niezbędną do wykonania wielu prób. Co samego zdjęcia to w porównaniu ze zdjęciem NGC 7000 postęp naprawdę jest ogromny. Moja rada, postaraj się najpierw opanować błędy geometryczne kadru o których wyżej wspomniałem, rób kolejne zdjęcia, zbieraj materiał a umiejętności i doświadczenie w obróbce z czasem nabierzesz. I jeszcze jedno: 14x300 sek. to zdecydowanie za mało na uzyskanie klarownej fotki. zrób 30x600, sam wtedy zobaczysz różnicę.
 19. A, rozumiem, że jako nieuważny czytelnik nie wyłapałem, że to 2 różnie teleskopy. Sorry, za bezsensowny komentarz. A co do kolimacji Hiperstara to na moje oko masz dobrze skolimowaną oś optyczną i prostopadłość matrycy. Powalczył bym tylko z odległością chipa od korektora. Po mojemu jest za blisko.
 20. 16 października miałeś ładne gwiazdki w całym polu a dziś w narożnikach kadru fatalne. Coś Ci się mocno rozkolimowało.
 21. Nie wiem czemu narzekasz na skalę, 1,51"/pix to i tak lepiej niż średni polski seeing, FOV 1,64o - bardzo uniwersalny zestaw. Do tego ostre gwiazdy, fajny kontrast, tylko trochę brakuje koloru na gwiazdkach, ale zdjęcie bardzo fajne. Na Twoim miejscu focił bym tym setupem a ASI 178 schował gdzieś bardzo głęboko.
 22. Bardzo fajna praca, jedynie jak bym się miał na siłę do czegoś przyczepić to odrobinę bym zmniejszył saturację. Niebieski daje po oczach. I pytanie techniczne, jaką to ogniskową robiłeś (jakiś flattener/reduktor) i czy to cały FOV ?
 23. Z braku perspektyw na czyste niebo z czeluści twardego dysku wygrzebałem jeszcze grupę grawitacyjnie powiązanych ze sobą galaktyk Hickson 44 w gwiazdozbiorze Lwa. Setup: Newton 200/1000, AZ EQ6, Atik 383, L: 25x300 sek.
 24. Ale on robi inną "technologią" - lucky imaging. Na dodatek światłosiłą (chyba) f/5. To spora różnica niż palenie klatek 120 sek. światłosiłą f/2. Na jakość rejestrowanego obrazu wpływa tak wiele parametrów, że czasami trudno ogarnąć, który jest tym najbardziej newralgicznym dla uzyskania perfekcyjnego obrazu. Wiadomym jest, że przymykając obiektyw (do pewnego momentu) jakość obrazu - rozdzielczość się poprawia. Przy f/2 zawsze będzie gorzej niż przy f/4. Jak pewnie pamiętasz sam fotografuję niezłej klasy refraktorem CFF 140 i najlepiej spisuje on się z chipem KAF 8300 (pixel 5.4 um). Czasami podpinam kamerę Atik One 9 (pixel 3,69 um), ale wtedy wyraźnie widać, że wymagania są większe i gwiazdki niekoniecznie są rysowane ostrzej. O pixelu 2.4 nawet nie chcę słyszeć. Piszesz, że chciałbyś kupić RCka, słusznie, ja też o tym myślę, ewentualnie o dużym Newtonie, ale na razie z mojej miejscówki nie ma to sensu. Na Twoim miejscu cieszył bym się Rasą, ale zamienił bym kamerę. Podpiął bym KAF 8300, skala 1.8, FOV 1,64o, Trzaskał bym mgławice emisyjne, refleksyjne, ciemne LRGB, HST, większe galaktyki, gromady gwiazd, setki obiektów. Będziesz miał wtedy ładne, klarowne ccdowskie tło/szum, ostre gwiazdki, zero stresu, 100% satysfakcji. A swoją drogą na naprawdę dobrą kamerę i duże lustro powoli bym fundusze odkładał.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.