Jump to content

Wenus w pasmie UV - 355 nm.


lemarc
 Share

Recommended Posts

Dzisiaj miałem pierwszą okazję testować filtr interferencyjny Baadera do ultrafioletu, tzw. Wenus filter. który kupiłem za pośrdnictwem Delta Optical. Jest o bardzo ciemny filtr jeśli idzie o przepustowość, bo zaledwie 50%, stąd wynikają spore ograniczenia dla webkamerek w postaci niedostatku czułości i czasu naswietlania, również skala projekcji jest przez to ograniczona przez spadek jasności obiektu. Mimo to udało mi się zrobić pierwsze ujęcia Wenus w ognisku gł. SC 10", na których są widoczne lokalne pociemnienia w atmosferze tej planety. Również na nagraniu video z cz/b kamery przemysłowej dobrze to widać. Przy okazji sprawdziłem działanie filtra UV do fotografi, którego przyłożenie wywołało znaczne ciemnienie obrazu na monitorze. Będę czynił nastepne testy w projekcji okularowej, gdyż dzisiaj zmienne zachmurzenie nie dało mi szans na dłuższe badania. Z przeglądu podobnych zdjęć w internecie wynika że wymogiem jest dłuższy czas naświetlania, rzędu sekund, który pozwala na dużą skale projekcji. Dołączam dwie fotki porównawcze: bez filtra i z filtrem zrobione dzisiaj przed południem.

Wenus UV.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Leszku, małą chwileczkę bo zrobisz ludziom mętlik w głowach czy to jest filtr odcinający nadfiolet jak w klasycznej fotografii o symblu UV czy wręcz przeciwnie przepuszczajacy tylko nadfiolet :?: :roll:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Dzięki Lechu :salu:

 

Teraz już wszystko jasne jak Venus :lol::lol::lol:

 

Chodziło mi tu tylko o to aby ludziska nie myśleli że taki efekt uzyskają z fotograficznym filtrem UV :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.