Skocz do zawartości

szukacz do Newtona 114/900


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Dysponuje Optisanem 900/114. Niestety jest on uzbrojony w maly plastikowy szukacz 6x30 ktorym ledwo widac M45 - golym okiem lepiej (M31 nie widac) . W komisie fotograficznym wyszukalem ruska lunete 4/24 od karabinka pneumatycznego. Pozadna, metalowa, lekka, w dzien ostre obrazy z niewielka aberracja chromatyczna. Chca ode mnie za nia 100 pln, ale chyba pojdzie stargac na 75 pln. Niestety, nie moge jej wyniesc na jedna noc aby polookac nia gwiazdki dla testu, wiec pytanie. Czy tego typu luneta/celownik (z krzyzem) nadaje sie na szukacz? Jesli tak to czy cena ok 80 pln za rosyjski wynalazek tego typu jest do przyjecia? Jezeli nie to co powinienem tam zamontowac (max 100 pln)? Z gory dzieki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za rade.

 

Tak, to chyba dobry pomysl. Jak zostlo wykonane mocowanie (kowal, czy wyk. gotowego elementu z innej maszyny)? Ile cos takiego wazy? Ma at waga wplyw na stabilnosc calosci (sam Optisan i jego statyw to leciutkie zeczy - tak, to ten teleskop co to go wiatr w Jodlowie wywrocil :( ) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawa mocowania szukacza to oryginalny odlew Uniwersała z duralu.

obciąłem stare małe pierścienie i dokręciłem większe z rury Alu chyba 60mm

czyli uchwyt cały waży ok. 10 dkg

monokular ok. 20-30 dkg :roll:

Uchwyt na szukacz może mieć wiele kształtów i form wykonania

ważne żeby była możliwość ustawienia osi szukacza równolegle do si teleskopu

Najlepiej w każdyn pierścieniu 3 śruby co 120 stopni'

 

co do wywracania sie telepa to pomyśl o jakichś odciągach

chocby ze sznurka , przy okazji usztywnisz trochę statyw

:salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto mój szukacz, zrobiony z lornetki za 40 zł (obiektyw 50 mm achromat, okular z krzyżem) , latarki Philips i paru rurek (redukcja średnicy latarki dośrednicy okularu, odraszacz). Uchwyt z rury stalowej obejma do telepa to oryginalne "kabłonki" z Żywca.

Chwiejny malutki oryginalny uchwyt żywiecki uznałem za nieprzydatny.

W celach porównawczych na tubusie są dwa szukacze. Pole widzenia mają bardzo podobne.

Ponieważ usunąłem przyzmaty obraz jest odwrócony, tak samo jak w teleskopie.

Przydatność szukacza "ziemskiego" czyli dającego obraz prosty przy telepie odwracającym wydaje mi się wątpliwa. Chyba że... szukalibyśmy przysłowionej sąsiadki z domu naprzeciw :Cheers:

szukacze3_thumb.jpg

 

szukacze1_thumb.jpg

 

lorneta_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do wywracania sie telepa to pomyśl o jakichś odciągach  

chocby ze sznurka , przy okazji usztywnisz trochę statyw

:salu:

Oto moje odciągi i skrócony przeciwciężar (zastosowałem magnes o masie ok. 2 kg, łatwo go odłączać bo sam się "trzyma").

Przeciwciężar powiększyłem aby skrócić pręt przeciwwagi, ułatwia to użycie na balkonie jak i transport na łączkę :Cheers:

I jeszcze ekran słoneczny - wszystko klasy "Zrob to sam - Adam Słodowy" :salu:

slup_thumb.jpg

 

obraz_016_thumb.jpg

 

montazmag_thumb.jpg

 

obraz_018_thumb.jpg

 

rzymska_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moje odciągi i skrócony przeciwciężar (zastosowałem magnes o masie ok. 2 kg, łatwo go odłączać bo sam się "trzyma").  

Przeciwciężar powiększyłem aby skrócić pręt przeciwwagi, ułatwia to użycie na balkonie jak i transport na łączkę

 

Witaj

masz odciągi od słupa do podpór ?

ja myślałem raczej o odciągach pomiedzy słupem a podłożem

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz odciągi od słupa do podpór ?

ja myślałem raczej o odciągach pomiedzy słupem a podłożem

Pozdrawiam

 

No naturalnie że odciągi do podłoża byłyby lepsze a jeszcze lepsza solidna zabetonowana kolumna, ale to by było rozwiązanie stacjonarne!

A moje odciągi są MOBILE. Łatwo całość rozkręcić do dalszego transpoftu zaś na łączkę można całość wrzucić na ramionko tylko odłączyć magnes. W porównaniu z oryginałem słup jest zdecydowanie sztywniejszy. Oczywiście rozstaw łap jest za mały. Właściwie mam zamiar powiększyć łapy i na dole w każdą wstawić talerzyk ze śrubę regulacyjną żeby było łatwo pion słupa ustawiać. Byłoby też nie od rzeczy gdyby rzeczony słup był obracalny, ustawiasz go wtedy pionowo i wystarczy kierunek północy wyczaić i masz oś biegunową wycelowaną.

Sam mechanizm montażu jest kiepski. Oczywiście należy udoskonalić mikroruchy sprężynkowe ale to jest dosyć łatwe tylko jeszcze mi się tego nie chciało robić. :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.