Skocz do zawartości

Refraktor Meade ETX-70


jureq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Panowie, co sądzicie o najmniejszym Meade zarówno jeżeli chodzi o optykę jak i możliwości GOTO. Wydaje mi się, że ktoś na forum ma to maleństwo.

Od razu mówię, że sprzęt ma być dla mojej córki :P , która zaczyna "zawłaszczać" sprzęt taty, a z drugiej strony nie wiadomo jak długo to jej zainteresownie się utrzyma ;) ???. Poza tym sprzęt jest (tzn. wygląda) na niesamowicie portablowy  8), no i jest tani (u sąsiadów zza Odry 230-250E). Janusz, ty chyba miales go kiedys w komisie ?

Pozdrawiam wszystkich,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w komisie ETX 60 i był to fajny refraktorek do celów dydaktycznych, wprawdzie masa plastiku i strasznie bzyka w modzie Go To ale chodzi i naprowadza mniej-więcej obiekty w pole widzenia Plossla 26mm : :)

obraz to dawało porównywalny z obiektywem od lunety ZRT-457 czyli niezły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planetki właśnie nie za bardzo bo jest jasny i ma mocno widoczną aberrację powyżej 70x ale gromady i mgławice z małym i średnim powerem są naprawdę Oki... :)

Do planetek to od modelu ETX-90 czyli meniskasy a nie jasne refraktory :'(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie dlatego pytam o aberracje chromatyczna tego refraktorka, bo corka bedzie raczej uzywala tego sprzetu do planet, a sam porownales do go do ZRT, ktory jest raczej "planetarny" :P . Niestety ETX-90 nie wchodzi w gre - koszt powyzej 600 euro  :-[ :-[, (a znalazlem ETX-70 za 200 :D 8)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety 2 soczewkowy obiektyw jest dużo tańszy od od jednosoczewkowego menisku i prostego sferycznego lustra razem wziętych, tu wspaniale widać trudności wykonawcze przy meniskach maksutowów :'(

z ETX-em 60 maksymalny power do planet to był pod 70x ale to i tak dożo na taki mały refraktorek i źrenica wyjściowa jest mniejsza niż 1mm czyli planety nie są w nim oślepiające tylko widać na nich jakieś normalne szczegóły ;D ;D ;D

W porównaniu z obiektywem przerobionego ZRT przy tych samych okularach ten chiński achromat plasuje się trochę gorzej niestety :(

Nie wiem jak z jakością planetarną ETX'a 70mm ale pewnie też nie tęgo ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdobęde nowe zegary, bo te co mam już zamówione i nie mogę sie wyrobić z ich poskładaniem, a poszukiwany gwintownik 26x0,75 już wreszcie dostałem i czas zakończyć pracę nad nimi ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czuje sie wywolany do tablicy - jako posiadacz ETX 70AT.

 

Tak wiec: uwazam ze jest to b. dobry teleskop dla nowicjusza w naszym wspanialym hobby - co potwierdza duza liczba zadowolonych uzytkownikow na calym swiecie.

 

Moje wrazenia sa takie:

 

Cena jako wazny faktor jest niewygorowana - za b. mala kwote uzytkownik otrzymuje teleskop soczewkowy z dobra optyka (co potwerdzil nawet Pan Janusz P., nomen-omen producent sprzetu), komputerowym naprowadzaniem na wybrane obiekty, sterowaniem AUTOSTAR/GoTo, ktore dziala i sprawia frajde kazdemu - i nowicjuszowi (ooo, ale ciekawe) i zaawansowanemu astroamatorowi (ooo, takie tanie a ile potrafi).

 

Jesli chodzi o optyke... coz, ile mozna wymagac od achromatu 70/350? to co oczekujemy od takiej konfiguracji to otrzymamy - obrazy ostre jak zyleta.

 

Co do jakosci obrazow planetarnych:

Najczesciej uzywam okularu zalaczonego do zestawu, czyli MA 9mm (kellner) w polaczeniu z barlowem x3, co daje powiekszenie x117. Jowisz i Saturn jest OK, Venus widac fazy, Mars rownie ciekawy, o ksiezycu nie wspomne.

 

 

Wedlug mnie maksymalne uzyteczne powiekszenie w tym teleskopie to ca. x140.

 

Szczegolnie polecam ten model wlasnie dla poczatkujacych - z pomocna dlonia Autostar'a, napewno nie zniecheca sie do astronomii i eksploracji nieba. W przyszlosci taki maly etx swietnie sie sprawdza do szybkiego rzutu okiem na niebo, lub jako teleskop pomocniczy - ja osobiscie zakupilem newtona, ale 2/3 obserwacji prowadze na wlasnie malym etx'ie.

 

Wedlug mnie zaleznosc cena/mozliwosci wychodzi w tym teleskopie na "+"

 

Nie wiem czy to ma jakies znaczenie, ale na moim egzemplarzu jest napisane: "assembled in Mexico with U.S. and imported parts" a widzialem na star party egzemplarz z napisem "made in Taiwan". Moze nalezy sprawdzic przed dokonaniem zakupu?  ???

 

serdecznie pozdrawiam i zycze wielu udanych obserwacji!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominacie o kupnie sprzetu na ebay'u. Z tym to bardzo ostrożnie nawet jeśli sprzedawca jest chwalony pod niebiosa. Przy zakupie jakiegokolwiek sprzetu optycznego radzę go odebrać osobiście aby sprawdzić optykę na miejscu, ideałem byłoby gdyby można popatrzeć na gwiazdki jeszcze przed zakupem.

Benzyna do samochodu kosztuje około 200-300zł, ale lepiej nie ryzykować- radzę jechać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greg, masz jakies zle/dobre doswiadczenia z kupowaniem na ebay'u? Jezeli mozesz to podziel sie  8)

Najlepiej uczyc sie na bledach innych   :P:P  ;D ;D

Ja kupowalem trzy razy, ale drobne rzeczy filtry i okulary i bylo OK :-*

Co prawda sprzet odbieral moj krewniak na miejscu (Niemcy) i przywozil mi do Polski. Fakt duzego szkla to bym sie obawial kupowac on-line (nie ogladajac)  :-/

Pozdrawiam,

Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak na niemieckim Ebayu ale na grupie sci.astro.amateur w Usenecie ciagle pisza o tym ze ktos wystawil na sprzedaz teleskop a zaraz potem zglasza sie jego wlasciciel i ostrzega zeby nie "kupowac" bo ten sprzet dalej stoi u niego w ogrodku i ma sie dobrze a wczoraj cykal zdjecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.