Skocz do zawartości

Ortografia


Rekomendowane odpowiedzi

Poczytałem sobie Wasze posty "w temacie ortografii" i wykombinowałem taką małą "netykietę":

 

1. Myślę, ze pisanie zgodnie z zasadami pisowni, ortografii, itd. jest sposobem wyrażania szacunku dla rozmówcy na forum.

 

2. Uważam, że używanie notacji "polskawej", czyli bez ogonków, choć dopuszczalne na czacie na żywo, w korespondencji powinno być traktowane tak jak każda inna niechlujność językowa czy błędy ortograficzne. Tłumaczenie się brakiem czasu na poprawianie błędów i stawianie ogonków to forma marnotrawienia czasu pozostałych uzestników forum. Przecież to oni muszą potem spędzać więcej czasu na próbach odszyfrowania mętnych i nieczytelnych wypowiedzi! To jest po prostu nie fair!

 

3. Moja znajomość języka polskiego jest daleka od doskonałości, ale w związku z wyżej powiedzianym, muszę po prostu się starać.

 

4. Zwracanie komuś uwagi na brak kultury (np. języka), świadczy jedynie o braku kultury u zwracającego uwagę. ;)

(ergo: piszmy tak, jak potrafimy najlepiej - niechaj przykład idzie z góry, a wszyscy zyskamy coś więcej jeszcze niźli suche astro-wiadomości ;)).

 

P.S. Noblez obliż - kak gawarjat Francuzy ! ;D ;)

 

Zgadzam sie ze wszystkimi punktami poza 2!!! Jest on scisle zwiazany z wieloletnia netykieta! To ze sie nie uzywa PL ogonkow wynika z wielu innych cech, o ktorych (tak mi sie wydaje) nie masz zbytnio pojecia. Po to wlasnie ustalone pewne standardy, aby nie bylo problemow. Nie badz "nieswiadomym" nacjonalista komputerowym! Zapomniales, ze Internet (pisze sie z duzej - czesto piszecie z malej) to nie tylko komputery Windows!!! W mojej branzy uzywa sie platformy Apple Macintosh i czasami czytanie takich rzeczy doprowadza do szalu! Poza tym, w wielu krajach nie ma dostepu do pl klawiatur - wiec jak ktos troche podrozowal, to docenil zalety takich standardow!

 

Uwierz na slowo, ze nie chcialbys czytac moich tekstow napisanych na Mac'u z PL znakami! To nie moja wina, ze do dzisiaj nie mozna dogadac standardu polskich znakow! A glowna zasluga to "oryginalnosc" Microsoftu, ktory w swoim systemie uzywa innego kodowania niz np. ogolno przyjete ISO w Internecie!!!

 

Uzywam Internetu od 1996 roku i dla mnie to zupelnie naturalne. Moze powoli bedzie sie to zmieniac, ale poki ci, nie mozesz od ludzi wymagac, aby lamali pewne pisane/niepisane zasady!

 

Ta zasada netykiety dotyczy tylko maili, grup dyskusyjnych, for (forow, forumow - jak wg was brzmi odmiana?) dyskusyjnych! Nie wiem, czy wiecie, ale np. do dzisiaj wiekszosc softu do usenet nie jest w stanie prawidlowo kodowac PL liter w tresci i tytulach - mimo poprawnego standardu. To samo zdarza sie w programach emailowych!

 

Konkluzja - pamietajcie, ze nie wszyscy chca/moga uzywac systemy Microsoftu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze komentarz do tego co napisalem.

Kiedys przezywalem nie raz wielkie batalie na osoby, ktore pisaly z PL literkami. Sam kiedys bylem wielkim zwolennikiem uzywania znakow, kiedy juz sie taka mozliwosc pojawila. Jednak zostalem "przechrzczony". Kiedys bylo tak, ze nie uzywalo sie PL liter, teraz jest tak, ze nowi Internauci uzywaja, starzy nie, nastepny etap to oczywiscie uzywanie liter - ale pod warunkiem, ze wreszcie bedzie to wszedzie dzialac, a ja nie bede musial ogladac "krzaczkow"!

 

Zauwazcie, ze ten sam blad (kodowanie) zostal przeniesiony na telefony komorkowe, palmtopy i inne... mobile'eeee!

Kazda firma inaczej koduje PL litery i dlatego znowu historia sie powtarza! Teraz esemesokieta zakazuje uzywania polskich znakow w SMS'ach! Skandal...

 

Stad moj apel o wyrozumialosc dla osob piszacych bez PL znakow! Nie mozna wrzucac tego zjawiska do jednego wora wraz z ORTOGRAFIA, a raczej - jej brakiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta zasada netykiety dotyczy tylko maili, grup dyskusyjnych, for (forow, forumow - jak wg was brzmi odmiana?) dyskusyjnych!

 

Według mnie forów. Ale lepiej sprawdzić w słowniku.

 

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno się z Tobą zgodzić Jesion. Nie pisanie polskich liter to po prostu niechlujstwo a nie żaden specyficzny savoir-vivre, jak usiłujesz to tłumaczyć. Czym ma się różnić pisanie na forum, czy w sms od pisania do kontrahenta, sądu czy banku? Niczym!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jesion za pełen emfazy głos w dyskusji. Akurat jako użytkownik netu jestem Twoim, zacny mój adwersarzu, rówieśnikiem. Co więcej, jestem przyzwyczajony do używania produktów innych, niż te ze stajni Redmont (ciekaw jestem, kto jeszcze poza mną na tym forum uzywał np. systemu operacyjnego Flexos?). Jesione, przeczytaj proszę uważnie - nie pisałem w celu krytykowania tych co robią "źle", tylko starałem się przedstawic swoje przemyślenia jak pisać "dobrze" - to zasadnicza jak dla mnie różnica.

Oczywiście, masz rację - problemy z kodowaniem naszych ogonków są, ale najczęściej jest po prostu tak, że brakuje chęci i już. Bywają rzecz jasna problemy techniczne nie do przeskoczenia, w takiej sytuacji jest dla mnie oczywiste, że lepiej pisać po "polskawemu" niż zadręczać bliźnich kwiatkami z zakresu !@#%^$&^%*&. To nie jest kwestia żadnej netykiety, tylko zdrowego rozsądku po prostu! Dla mnie to oczywiste, że nie piszemy do siebie, tylko dla innych i trzeba pisać tak, żeby odbiór naszego przekazu był dla nich jak najłatwieszy (w miarę naszych możliwości, oczywiście). A używanie notacji "polskawej" zawsze i wszędzie, nawet jak nie trzeba - to dla mnie takie, dość tanie, szpanowanie na "guru" netu. Jak nie chcę M$ to sobie zapuszczam Linucha i no problem, ogonków w bród i to za friko! ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piszmy zatem po angielsku:

1. żadnych problemów z nietypowymi literami;

2. podrasujemy się w tym języku;

3. nasze forum nabierze wymiaru międzynarodowego i może kilku fanów z innych krajów dołączy.

 

(zanim skoczycie mi do gardła, to wyjaśniam, że to tylko żart)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By wspomóc nieszczęsnych użykowników alfabetu kanji i podobnych, proponuję zastosować kodowanie każdego znaku alfabetu łacińskiego za pomocą alfabetu Morse'a. ;)

Titawa rulez! ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.