Jump to content

Kraków po zaćmieniu


Guest
 Share

Recommended Posts

Witam !

 

W Krakowie rewelacja ! Świetna pogoda i świetna impreza na tarasie pod Kopcem Kościuszki. W porywach było około 20 osób, był "U" 270mm (z podpiętym aparatem fotograficznym), kilka pomniejszych sprzętów, lornetek. Ja i Mirek Dymek obserwowaliśmy przez ZRT + Zoom Soligor, na statywie lornetkowym. Widoki przednie ! Najfajniej było, jak Księżyc pożerał po kolei plamy słoneczne, by je później odsłonić !

Kilka zdjęć z pożyczonej cyfrówki umieszczę później w tym wątku !

 

Pozdrowienia dla Maćka Orzeszko ! Miło spotkać forumowicza z Torunia na obserwacjach w Krakowie !

 

Duże podziękowania dla Mirka - to była naprawdę przednia impreza !

 

Pozdrowienia dla wszystkich !

 

Paweł Trybus

 

PS. Te wykrzykniki to efekt podniecenia i złości na wydane 13 PLN na taxi, ale przejdzie mi !

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Reszta ekipy Krakowskiej udała się na całonocne łowy na Kudłacze (jajecznica obserwacyjna z 20 jaj, gril, browar w niewielkich ilościach do smaku!!!) a zaćmienie obserwowała z górki na obrzeżu Dobczyc nad zalewem z bajera mgiełkami w dole.

Slajdy w wołaniu z ogniskowej 2000 (MTO+konwerter)

oraz Negatyw z ogniskowej 400mm.

skład ekipy:

 

Piotr Czerski z Anią

Paweł Turek

Janusz Płeszka

Zdzisław Łączny

 

Ps. Ale była jazda z "rekinem" prującym horyzont czrwoną płetwą nadgryzionego Słoneczka ale dla czego płynął drań tyłem, przcież nie obserwowaliśmy go nad Wąchockiem tylko nad Dobczycami :):D ;D

Link to comment
Share on other sites

U mnie też Słońce wschodziło już nieco zasłonięte przez tarczę Księżyca. Ale to dodało tylko uroku całemu zjawisku. Wcale nie żałuję, że nie byłem gdzieś nad morzem, gdzie można było obserwować całe zjawisko. Wręcz przeciwnie z chęcią zobaczyłbym wschód Słońca tuż przed maksimum zaćmienia. To by były dopiero fotki.

 

Tak jak sobie zaplanowałem sesję fotograficzną podzieliłem na dwie części.

Pierwsza to wschód pomarańczowego częściowo zaćmionego Słońca (z cieniutkimi pasemkami różowych i pomarańczowych chmurek) i zdjęcia robione bez użycia filtra (Zenit + MTO). Zdjęcia robiłem z dachu mojego domu.

Druga to okolice maksimum i tu zdjęcia już z filtrem (Zenit + MTO + konwerter 2x), choć przyznam, że przez filtr foliowy Słońce widoczne było trochę blado. Postanowiłem więc zaryzykować i kilka fotek zrobiłem bez filtra z czasami 1/2000s (Ricoh + MTO + konwerter 2x). Zapewne będą prześwietlone, ale zobaczę po wywołaniu. Te zdjęcia robiłem już z balkonu.

 

Podobał mi się błękit nieba podczas zaćmienia. Słońce wzeszło i wznosiło się coraz wyżej, a ciemny błękit wciąż pozostawał.

Wspaniale wyglądało zaćmienie przez lornetkę 26x70 z filtrami foliowymi. Naprawdę super obraz, widoczne doskonale plamy, a nawet nierówności brzegu Księżyca.

 

Szkoda, że zaćmienia Słońca można obserwować tak rzadko. :'(

 

Robert

Link to comment
Share on other sites

O ile dobrze pamiętam Robert mieszka w Jarosławiu.

Am I right ?

 

Paweł

 

Pawle przyjmij gratulację za doskonałą pamięć. :)

 

Tak prawdę mówiąc, to myślałem, że właśnie Janusz będzie pamiętał. W końcu czyta codziennie (lub prawie codziennie) forum i coś już do Jarosławia zdarzało mu się wysyłać. ;D

 

Robert

Link to comment
Share on other sites

Witam serdecznie!

 

Miło było Was spotkać przy okazji tak znaczącego wydarzenia. ;D Jak to jednak astronomia jednoczy....

 

Niestety jeszcze nie - właściciel aparatu nie daje znaku życia :(

 

Czekam dalej i pozdrawiam !

 

Paweł

 

Właściciel aparatu żyje i ma się dobrze, w odróżnieniu od jego wężyka spustowego, który nie przeżył tego napięcia i temperatury ;) Co do zdjęć, to są już wywołane i leżą u mnie w domu (upewniłem się telefonicznie), ale sam ich jeszcze nie widziałem, bo siedzę do 22 w pracy. Nie oczekuję cudów, jakie ukazały się w dziale Astro-Foto, ale jak twierdzi osoba która je odebrała w moim imieniu, co trzeba na nich widać. Niestety, słyszałem, że wyszły na brązowym tle. Jutro po pracy pędzę je zeskanować i postaram się w środę (znów pracuję po południu) wepchnąć na forum. Pozdrawiam sedecznie!

Link to comment
Share on other sites

Hehehehe Maćku kochany !! To nie Ciebie miałem na myśli pisząc, że gość nie daje znaku życia. Obok naszego stanowiska ZRT kręcił się kolega z aparatem cyfrowym - Mirek co jakiś czas pożyczał go od niego i pstrykał fotki przez okular lunety. Kolega obiecał, że prześle mi zdjęcia na maila - i o te zdjęcia pytał Mirek ;D

A swoją drogą - Twoich dzieł też jestem ciekaw ! ;)

 

Paweł

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.