Skocz do zawartości

Trzy lornetki 15x70, która najlepsza?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim :!:

Przeczytałem już chyba pół internetu i przekroczyłem budżet kilkukrotnie i jeśli tak dalej pójdzie, to pójdę z torbami... Ktoś musi to zatrzymać :!::lol: Póki co kupiłem "Miesięczny przewodnik po niebie" Ridpatha Iana i wytypowałem trzy faworytki.

1. Delta Optical Extreme 15x70 ED
2. TS Optics 15x70 MX Marine
3. Delta Optical SkyGuide 15x70

Dwie pierwsze z nich to mocno chwalone BA8, różniące się chyba jedynie ceną (około 100zł). W tej klasie cenowej - wybór niemal idealny, jednakże nie bez mankamentów. Martwią mnie negatywne komentarze pod testem na stronie http://www.optyczne.pl/index.html?lorne ... at=0&sort=. Nie wiem co o tym myśleć i w ogóle jeśli jest między nimi jakaś znacząca różnica, to bardzo proszę o jej wskazanie.

Natomiast Skyguide, to lornetka budżetowa, którą najchętniej bym wybrał (nawet pomimo negatywnych testów latarkowych). Pytanie tylko czy różnica klas w stosunku do dwóch pierwszych jest AŻ tak widoczna? Czy można procentowo ocenić o ile mniej zobaczę na swoim niebie?

Moje niebo: to Jabłonna, miejscowość tuż pod Warszawą, najbliższa latarnia około 60 metrów od domu (95% obserwacji).

Budżet: około 1500 zł.

Cel: Nauka nieba, zobaczenie licznych gwiazd (niektórych w kolorze) ,mgiełka Andromedy, Oriona, Kraba, Jowisz z księżycami (a przy cudownych warunkach nawet z lekko migoczącym chociaż jednym pasem ), Saturn z pierścieniem (może być spłaszczona elipsa). To tak w skrócie.

Na koniec refleksja, chciałem kupić lornetkę z uwagi na początek mojej przygody z astronomią, wiem że ułatwia to naukę nieba itd., ale w dobie aplikacji mobilnych, które znacząco ułatwiają czytanie nieba, może warto przejść od razu do teleskopu? Przeglądając rozliczona fora, często spotykałem się z opinią, że powiększenie lornetki bardzo szybko nie wystarcza, a swoisty efekt "wow" szybko się wypala, do tego stopnia, że niektórzy żałowali, iż nie kupili od razu teleskopu. Dlatego chciałbym poprosić o sugestię również w tej materii.

Mam nadzieję, że nie zanudziłem kolejnym tematem tego typu, ale bardzo proszę o wyrozumiałość i pomoc :roll:

Pozdrawiam :!::!:

Edytowane przez Joey Magnitudo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mimo że miałem juz parę teleskopów, po czasie doszedłem do wniosku że potrzebuję lornetki aby to całe niebo "ogarnąć".

Po miesięcznym wertowaniu różnych testów, tematów na forach itd. miałem taki mętlik w głowie że kompletnie nie wiedziałem co wybrać.

W końcu zadecydowały dwie rzeczy:.

1. Ustawiłem sztywno budżet na "do 1.000pln".

2. Chyba ważniejsza - kupiłem okazyjnie używany statyw lornetkowy, gdzie max udźwig to 3kg. 

I juz wiedziałem jaką lornetkę na początek potrzebuję.

Od 3 tygodni jestem w posiadaniu DO SkyGuide'a. I na początek uważam że nie potrzeba nic lepszego (aczkolwiek nigdy nie oglądałem przez szkła BA8).

Efekt "wow" jest cały czas :icon_lol:.

 

Masz większy budżet, pamiętaj że musisz jeszcze mieć statyw na którym taką lornetkę powiesisz, inaczej obserwacje będą bardziej irytować niz sprawiać przyjemność.

A już na pewno nie będzie takiego efektu "wow" z ręki jak na statywie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na start optymalna jest lornetka z większym polem i mniejszym powiekszeniem, np. Nikon Action EX 10x50.  Z tych co wymieniłeś posiadam i mogę gorąco polecić DO Extreme. Najlepiej kup obie (używane). Żuraw konieczny. Zobaczysz 50 proc. więcej niż z ręki. Teleskop i lornetka to nieporównywalne narzędzia obserwacyjne. Świetnie się uzupełniają. Nie nastawiaj się tylko na obserwacje pojedynczych obiektów i nie martw się małymi powiększeniami lornetki. Spójrz na letnią Drogę Mleczną.... ;-)

Edytowane przez robi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK :)


Wybieram Ecotone KAMAKURĘ WP2 10x50, która kosztuje 600 zł, a która według rozmaitych testów jest lepsza o kultowego Nikona 10x50 EX, na początek myślę spoko. Mam tyko nadzieję, że jej parametry są odpowiednie pod podmiejskie niebo, gdzieś czytałem, że pod takim lekko rozświetlonym niebie - lepiej sprawdza się 15x70, ale niech już będzie, zaryzykuję :D

Mam tylko do Was ostanie pytanie. :roll: Zakupu dokonam w sklepie stacjonarnym i nie wiem na co zwrócić szczególną uwagę, np. jak rozpoznać błędną kolimację?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na obiekty będziesz widzieć podwójnie. Jak będziesz miał możliwość przejrzeć parę sztuk to spójrz na wykonanie, czy w środku są paprochy, jakieś wady etc. i wybierz najlepsza.

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.