Jump to content

robi

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  242
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

191 Good

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Dolny Śląsk
 • Sprzęt astronomiczny
  Oczy nieuzbrojone; Nikon ATM 2x53; Sard 6x42; Fujinon 10x50; Nikon 18X70; ATM 20/28/44x110; BinoNewton 230/1500; S-W Dobson 16''; bino SW.

Recent Profile Visitors

2,092 profile views
 1. A jaki jest standard tych domków? Byłem na zlocie na Roztoczu, ale wogóle nie pamiętam tych domków.
 2. Jakby się zwolniło jakieś miejsce, to ja jestem chętny Chyba, że namiot?!
 3. Zastanawiam się czy by nie rzucić wszystkiego i pojechać na kilka dni w Bieszczady... Nosi mnie. Jaka sytuacja pogodowa? Ilu obserwatorów na miejscu? Ew. mógłbym być jutro wieczorem w Rzeszowie i w piątek rano busem do Cisnej. Roztoki już blisko.
 4. „Ijon Tichy - gwiezdny podróżnik” („Ijon Tichy: Raumpilot”) (2007-2011) niemiecki serial TV. Lem narzekał na nietrafione adaptacje jego dzieł. Ta luźna wersja w stylu retro wzbudziła mój uśmiech i zainteresowanie. I przy okazji zadałem sobie pytanie: kiedy czytałem „Dzienniki Gwiazdowe”??? Tu linki do 5 z 6 części: IJON TICHY - 01- Kosmiczny Towarzysz IJON TICHY - Planeta Rezerw IJON TICHY - Kongres futurologiczny Ijon Tichy Gwiezdny Podróżnik Zjawiska Relatywistyczne IJON TICHY - Sabotaż P.S. Płytę DVD z I sezonem serialu można nabyć z: „SKNOCONY KRYMINAŁ – DZIEŁA” TOM XVI STANISLAWA LEMA. Co uczyniłem ;-)
 5. Napisz proszę coś więcej o obserwacjach prowadzonych tym bino i o samej "lornetce". Na jakich powiększeniach, z jakim polem pracowałeś na tym sprzęcie? Co obserwowałeś? Nie widzę info o tym binoskopie na tej podstronie?: http://www.tivoli-astrofarm.de/htm_e/e_astronomie/e_teleskopauswahl.php
 6. Ciekawe jakie są całkowite koszty takiej wyprawy?
 7. Podchodzę jednak do tego nowego sprzętu bez emocji. Nie dałem rady TS Marine 28x110 i przesiadłem się na lornetę ATM kątową - i mam teraz zupełnie inny wymiar i komfort obserwacji...
 8. Zawsze mi tego brakuje, poszerzonych opisów i analizy tego co zostało uwidocznione na wspaniałych, obfitujących w nieziemskie szczegóły zdjęciach astrofoto… Ten ciemny most mimo chyba już powszechnej wiedzy, że to konkretny, skatalogowany obiekt czyli ciemna mgławica LDN 935 to nadal pozostaje w cieniu… zapomnienia ;-) Słyszymy o Ameryce Północnej, zatoce meksykańskiej – Każdy wie, że chodzi o jasną mgławicę… A przecież nie byłoby tych nazw, gdyby nie charakterystyczny kształt LDN 935. A właściwe ta „Ameryka” i „zatoka”, to splątanie jasnych i ciemnych mgławic. Przyznaję, że nie wiem czy tylko wizualne, czy też morfologiczne, czy to jeden kompleks powiązanych obiektów, czy też przestrzenne plany rozdzielonych, odrębnych obiektów: na pierwszym planie LDN 935 a dalej jasna mgławica Ameryka-Pelikan ;-) A czy ktoś zwraca uwagę na to, że ta Ameryka jest elementem szerszego, wizualnego kompleksu nazywanego „Małym Obłokiem Gwiezdnym Łabędzia” czyli przecinki w ciemnych pyłach?
 9. Nie znam się kompletnie na astrofoto, więc przepraszam za swój profaniczny gest i tą zmodyfikowaną w prosty sposób piękną fotografię. Chciałem przywołać doświadczenie swojej wizualnej obserwacji „lśnienia płonącego wodoru NGC 7000 zmieszanego z obłokiem gwiazd”. O, to jest to moje doświadczenie z 22 września 2017 r. w Jodłowie (obserwacje przed schroniskiem Ostoja, na wysokości 860 m n.p.m w masywie Śnieżnika w „Sudeckich Bieszczadach"): „Dobson 16", okular ES 30/82*, filtr Lumicon UHC 2", obszar NGC 7000 i ciemnej mgławicy LDN 935. Szok i niedowierzanie... Mroczna chmura widoczna nie jako rozmyta, ciemna plama ale mięsisty, masywny obiekt, o "wyskakujących" krawędziach nadających jej formę. Wystąpił także efekt steroskopowego widzenia jakby przez lornetkę. Na pierwszym planie groźne chmury LDN 935 spoza których dobywało się lśnienie płonącego wodoru NGC 7000 zmieszane z obłokiem gwiazd. Niesamowite, przestrzenne plany. Porównałem z innymi ciemnymi mgławicami w pobliżu, ale widok nie był już tak spektakularny, efekt steroskopii zniknął”.
 10. Ja lecę Wizz Airem, może więc niekoniecznie da się powtórzyć...
 11. heh... Brzmi nieźle. Jakimi liniami leciałeś?
 12. A lornetka na szyi? Wlicza się?
 13. To zapraszam do punktu lornetkowych obserwacji wizualnych. Widoki okolic pól gwiezdnych i ciemnych mgławic Wielkiego Obłoku Gwiezdnego Strzelca - myślę - że są w dobrej lornetce porównywalne lub nawet lepsze niż efekty astrofoto ;-)
 14. Super, miejsca starczy dla wszystkich i będzie okazja do wymiany spojrzeń przez przywieziony sprzęt (mam nadzieję ;-) ) Zatem do zobaczenia.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.