Skocz do zawartości

EQ 3-2 GoTo w stali vs NEQ5


Konuz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

 

mam mały dylemat. Znalazłem ostatnio ciekawą odmianę montażu EQ3-2, mianowicie taką wersję http://www.astrokrak.pl/-montaze-paralaktyczne/921-montaz-paralaktyczny-eq3-2-synscan-statyw-stalowy-175.html (póki co pomijam kwestie kontrowersyjności samego sklepu, jako że mój pierwszy i jedyny póki co sprzęt zamawiałem właśnie tam i nie miałem żadnych problemów z zamówieniem). I teraz pytanie czy jest szansa znaleźć używany NEQ5 w podobnej cenie? Czy stalowy statyw jest bardziej stabilny od alu z tą samą głowicą? Dodam, że system GoTo również byłby mile widziany, ponieważ często trochę czasu zajmuje mi znalezienie mniej oczywistych obiektów na niebie, a w nocy, zwłaszcza w ciągu tygodnia każda minuta jest na wagę złota ;). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz na myśli HEQ5. 

Ostatnio na giełdzie używki opaskowane były po ok 3k.

 

Jeśli sam wizual to EQ5 z goto Ci wystarczy na początek z jakim jasnym newtonem. 

 

Ja nie bawibym się eq3-2.

Może okazać się na Twoje potrzeby zbyt mało stabilny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku kupiłem standardowy zestaw czyli właśnie EQ3-2 + SW150/750 do tego napęd w jednej osi. Trochę wizual, ale raczej staram się stawiać swoje pierwsze kroki w astrofoto, dlatego też zależy mi na czasie, ale wiadomo stabilność ważniejsza zwłaszcza, że w mojej wsi lubi często mocno wiać, mimo że tylko 20km od Wrocławia z daleka od gór ;)...dodam też, że niestety, ale te 2500 zł to jest max jaki mogę wydać :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od celu do jakiego chcesz użyć montażu, odpowiem Ci na przykładzie mojego skromnego doświadczenia z innym typem EQ.

Jest taki montaż bresserowski do tanich teleskopów typu Skylux czy newton Galaxia o nazwie EQ-Sky (lub ASTRO3). Oceniany jest w szergu jako coś pomiędzy EQ2 i EQ3.

W większości przypadków można go spotkać na statywie aluminiowym (miałem okazję go obejrzeć i dotknąć), mi się jednak udało kupić wersję na statywie stalowym z nogami 1,5". Powiem Ci że jest to zupełnie inna bajka, sztywność całego układu wzrasta bardzo wyraźnie - dla przykładu wieszałem na nim SW120/600 który uzbrojony przekraczał 4kg i było w miarę stabilnie (wg mnie to graniczne obciążenie dla tego zestawu), Ten sam montaż na statywie aluminiowym miał już problem nawet z oryginalnymi teleskopami aby zachowywać się stabilnie. Jak dla mnie tak stalowa wersja rzeczywiście jest gdzieś pomiędzy EQ2 a EQ3 ze wskazaniem pod EQ3, natomiast na aluminiowych nogach to będzie zdecydowanie EQ2 - i tak wygląda różnica. 

Od razu uprzedzam - nie mówię o jakości samego montażu, bo to zupełnie inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.