Skocz do zawartości

Asteroida 2012 TC4


zbignieww

Rekomendowane odpowiedzi

Z czesko - słowackiego forum :

 

po 5  latach pokazała się na niebie w bardzo zblizonym do poprzedniego rejonie. 3 obiegi asteroidu odpowiadaja prawie dokładnie 5 obiegom Ziemi wokół Slońca.

Do zaobserwowania dzisiaj na współrzędnych  AZ 196.76  Alt 24.35  w  21.00 UT,  jasność 14.29 mag  ... odległość w połowie między Ziemią  a Księżycem. Szybkość

przemieszczania się na niebie  ok. 3 st / h

Kto nie wierzy, niech szybko ustawia sprzęt, jesli ma czyste niebo. Zwracam uwagę - podany czas jest w UT

I jeszcze link z czeskiego forum :

ostatni wpis nr 636  http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=43&t=4167&start=630

 

:)

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sprobuje, niebo w nowosadeckim kokietuje przejasnieniami... jest jeszcze 2 h czasu, ale nie jestem zbytnim optymista, ze ustawienie AZ4 na podzialkach Az i Alt, oraz wypoziomowanie napewno niezbyt dokladne - bo i jak to zrobic z AZ4  -  da widok przesuwajacej sie kropeczki ... Jaki power potrzebny na 14 mag z SCT 6"  ?   :(

Please, podpowiedzcie !  W dodatku jakis rozumny kompromis miedzy zasiegiem a polem widzenia w okularze !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zbignieww napisał:

Ja sprobuje, niebo w nowosadeckim kokietuje przejasnieniami... jest jeszcze 2 h czasu, ale nie jestem zbytnim optymista, ze ustawienie AZ4 na podzialkach Az i Alt, oraz wypoziomowanie napewno niezbyt dokladne - bo i jak to zrobic z AZ4  -  da widok przesuwajacej sie kropeczki ... Jaki power potrzebny na 14 mag z SCT 6"  ?   :(

Please, podpowiedzcie !  W dodatku jakis rozumny kompromis miedzy zasiegiem a polem widzenia w okularze !

Z 6 cali nie zobaczysz 14 magnitudo. Przynajmniej 25-30 cm lustro jest niezbędne, przy idealnej pogodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak userowi z Czech sie udalo, viz wpisy nr 638 i 640 w linku, ktory podalem w pierwszym poscie :)

Autor pisze, ze 8" ledwie wystarczylo na bardzo kiepskie niebo, rowniez jesli chodzi o LP  ( blizko Mlade Boleslavi ) skad wnioskuje, ze gdybym mial idealnie czyste ( a mam tutaj dosc ciemne ) - to moze bylaby mini mini szansa na zobaczenie asteroidu .  Trzeba sie jakos pocieszac ! :)

Edytowane przez zbignieww
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.