Skocz do zawartości
zbignieww

Asteroida 2012 TC4

Rekomendowane odpowiedzi

Z czesko - słowackiego forum :

po 5  latach pokazała się na niebie w bardzo zblizonym do poprzedniego rejonie. 3 obiegi asteroidu odpowiadaja prawie dokładnie 5 obiegom Ziemi wokół Slońca.

Do zaobserwowania dzisiaj na współrzędnych  AZ 196.76  Alt 24.35  w  21.00 UT,  jasność 14.29 mag  ... odległość w połowie między Ziemią  a Księżycem. Szybkość

przemieszczania się na niebie  ok. 3 st / h

Kto nie wierzy, niech szybko ustawia sprzęt, jesli ma czyste niebo. Zwracam uwagę - podany czas jest w UT

I jeszcze link z czeskiego forum :

ostatni wpis nr 636  http://www.astro-forum.cz/viewtopic.php?f=43&t=4167&start=630

:)

Edytowane przez zbignieww
  • Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
23 minuty temu, zbignieww napisał:

Kto nie wierzy, niech szybko ustawia sprzęt, jesli ma czyste niebo....

To zdanie jest niestety kluczowe

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja sprobuje, niebo w nowosadeckim kokietuje przejasnieniami... jest jeszcze 2 h czasu, ale nie jestem zbytnim optymista, ze ustawienie AZ4 na podzialkach Az i Alt, oraz wypoziomowanie napewno niezbyt dokladne - bo i jak to zrobic z AZ4  -  da widok przesuwajacej sie kropeczki ... Jaki power potrzebny na 14 mag z SCT 6"  ?   :(

Please, podpowiedzcie !  W dodatku jakis rozumny kompromis miedzy zasiegiem a polem widzenia w okularze !

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ciekawostka: asteroida z racji swej blizkosci z Ziemia, zostanie wykorzystana jako cwiczebny obiekt ESA  i NASA w doskonaleniu monitorowania

bliskich obiektow.     this HTML class. Value is http://nasvesmir.cz/

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Godzinę temu, zbignieww napisał:

Ja sprobuje, niebo w nowosadeckim kokietuje przejasnieniami... jest jeszcze 2 h czasu, ale nie jestem zbytnim optymista, ze ustawienie AZ4 na podzialkach Az i Alt, oraz wypoziomowanie napewno niezbyt dokladne - bo i jak to zrobic z AZ4  -  da widok przesuwajacej sie kropeczki ... Jaki power potrzebny na 14 mag z SCT 6"  ?   :(

Please, podpowiedzcie !  W dodatku jakis rozumny kompromis miedzy zasiegiem a polem widzenia w okularze !

Z 6 cali nie zobaczysz 14 magnitudo. Przynajmniej 25-30 cm lustro jest niezbędne, przy idealnej pogodzie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzieki  za info ! W miedzyczasie zrobila sie kompletna deka  -  tak good night  , po zabawie ! :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A jednak userowi z Czech sie udalo, viz wpisy nr 638 i 640 w linku, ktory podalem w pierwszym poscie :)

Autor pisze, ze 8" ledwie wystarczylo na bardzo kiepskie niebo, rowniez jesli chodzi o LP  ( blizko Mlade Boleslavi ) skad wnioskuje, ze gdybym mial idealnie czyste ( a mam tutaj dosc ciemne ) - to moze bylaby mini mini szansa na zobaczenie asteroidu .  Trzeba sie jakos pocieszac ! :)

Edytowane przez zbignieww

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta