Skocz do zawartości

[ Giełda ] Antares Speers-Waler 7,4mm 82° UNIKAT!


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Antares Speers-Waler 7,4mm 82° UNIKAT!


Cześć.
Na sprzedaż wystawiam unikatowy i bardzo dobry okular, który jest już rzadko dostępny do kupienia na świecie, a w Europie niemal niemożliwy do kupienia (no chyba, że na rynku wtórnym). Mianowicie Antares Speers-Waler 7.4mm o polu 82° wyprodukowany w Kanadzie. Pierwsza wersja. Kupiłem go jakieś 10 lat temu na eBay'u.
Na zagranicznych forach można przeczytać, że niektórzy stawiają jego jakość obok Naglerów. Znajdziecie sporo dobrych opinii.

Okular ze względu na swoje lata ma niewielkie wady. Stan ogólny jest dobry, optyka jest nienaruszona, ale nieco wyczernienia zeszło z gwintu filtrowego. Korpus nosi delikatne obicia farby tylko na rantach. Da się też zauważyć niewielkie nierówności i odstające włókna na diafragmie na krawędziach pola widzenia, które to są widywane w innych, starszych okularach Antaresa. Nie wpływa to jakość obrazu. Sprawa estetyczna. Pod jasne źródło światła da się też dostrzec jakieś minimalne drobinki kurzu. Nie przedmuchiwałem tego, bo nie chcę rozkręcać okularu. W normalnych obserwacjach - niewidoczne.
Charakterystyczne są też cyferki na korpusie, które zostały przez producenta "przebite" z 14mm na 7.4mm, co również widać na zamieszczonym zdjęciu. Przez lata posiadania tego okularu myślałem, że jest przez to unikatowy i najpewniej panu Speersowi została o jedna tulejka za dużo z oznaczeniem 14mm i łatwiej oczywiście było postawić kropkę pomiędzy 1 i 4, a z jedynki zrobić 7, niż produkować nową :) Dla zainteresowanych: pan Speers swoje okulary składał osobiście w swojej manufakturze. Jednakże na Cloudy Nights dowiedziałem się, że inny posiadacz tego okularu ma tak samo. Zatem mój okazał się nie być jedynym na świecie i wyjątkowym :( Przypuszczenia są takie, że producent pomylił się grawerując napisy i potem ręcznie musiał przerobić na 7.4mm.

Okular świetnie się u mnie sprawdził w oglądaniu planet, ale szczególnie dobrze we wnikliwej obserwacji powierzchni Księżyca, gdzie duże powiększenie, dobra ostrość i korekcja, a także duże pole pozwoliło cieszyć się księżycowym krajobrazem. Sprawdzi się też bardzo dobrze w obserwacji małych mgławic planetarnych.

Sprzedaję ten rzadki klasyk ze względu na spore ostatnio roszady sprzętowe oraz fakt, że w moim niewielkim i krótkim teleskopie ten okular wydaje się po prostu niesamowicie długi. Ostatnio niewiele go używałem oraz zaostrzyłem sobie już zęby na ESa 6,7mm.

Zachęcam do kupna tego rzadkiego klasyka za 500zł z wliczoną przesyłką (priorytet, ubezpieczony).
Rozważę zamianę na ESa 6,7mm 82° z ewentualną dopłatą. Rozważę inne propozycje cenowe na PW, ale wolałbym uniknąć typowej licytacji 'kto da więcej' ;)
Ze względu na to, że okular jest dość nietypowym szkłem, ma swoje niewielkie wady estetyczne, możecie liczyć na opcję zapłaty dopiero po odebraniu i sprawdzeniu. Tą jednak opcję przewiduję dla osób związanych już i udzielających się na forum.

 

DSC_4284.thumb.JPG.6f192a7d7de8aef3f30bbe0ed5bfcd34.JPGDSC_4283.JPG.3ba100284a2603e7c99a7a16a349ad69.JPGDSC_4281.JPG.3e9d18aa21e48b155c74a964f960d2c4.JPGDSC_4279.JPG.b088b66c86a1662514f474ba80bab041.JPGDSC_4276.JPG.ae032081d3775584cbf2d1730315b909.JPGDSC_4280.JPG.a3f2f38a3073fe5b0878d3e8c3fc9600.JPG


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.