Skocz do zawartości

Galaktyki do przegladu 041123-24


Grzela

Rekomendowane odpowiedzi

To jakas skaza, mozliwe ze zniknelyby gdybym odjal ciemne klatki. :?:

Na razie jeszcze nie wiem jak sie to w skrypcie zapisuje :roll: (by zrobic

ta podstawowa kalibracje). Odjecie ciemnej klatki chyba bedzie niezbedne bo

te "syfki" tylko myla i tracimy czas... biasy tez wypadaloby porobic :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

Witam!

Ja po prostu "podpisałem" to "coś" jako syfek, tak jak i te inne dinksy co praktycznie występują na każdej fotce, po jednym czy dwa, ale od razu po powiększeniu jest 100%-owa pewność że to nie gwiazdy, więc już przy przeglądach nawet nie zwracam na nie uwagi-była już o tym mowa na jednym z wcześniejszych tematów. Aby potwierdzić prawdziwość tych podejrzeń że to syfki, czasem stosuje małe zmiany w krzywej tonalnej by ?zabielić tło? (nie przesadzając) i wyciągnąć tylko najważniejsze elementy a następnie wyostrzam na maxa filtrem kierunkowym ? po tych operacjach wszystkie czarne obiekty (gwiazdy też) będą miały dokoła siebie białe obwódki w tym że najbardziej regularne i wielkie będą miały syfki, efekt bardzo zauważalny.

syf_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dark frame w mniejszym stopniu ale też trzeba je zrobić i odjąć , gorsze są Flaty i tych w tym kraju nikt według mojej wiedzy prawidłowo zrobić nie umie . Próbowałem metody PTL i Arka a nawet innej metody z sieci . Zawsze klęska i syfki z kamerki nie dały się prawidłowo usunąć . Robiłem to w Astroarcie , Maxim Dl i w AIP który specjalnie ściągnąłem ze Stanów . AIP robi to najlepiej ale też nieskutecznie .Zawsze coś zostaje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobienie dobrych flatsow to nielada sztuka. Ja przeznam sie tylko raz probowalem

tego sportu i nienajlepiej mi to wyszlo. Bedziecie musieli sie przyzwyczaic do roznego

typu szumu, smieci i innych syfkow przy moich zdjeciach. Chyba po czasie nie bedzie z tym problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Moim zdaniem świecące punkciki są winą złego odjęcia dark frame'a. U mnie nie odjęcie flatfielda (a mam mocno zasyfiony filtr IR) ma tylko znaczenie przy duzych przysłonach obiektywu (powyżej 8). Mam wtedy duże koła, w których jest przyciemniony obraz (Zapodam później przykłady :lol: ). Co do odejmowania darków, do naszych celów, najepsza będzie substrakcja, pozostawiająca tylko ciemne dziurki. Innym wyjściem moze być robienie minimalnie różniących się położeniem ekspozycji. Mozna porównać, czy ewentualne syfki są w tych samych miejscach, czy w innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.