Skocz do zawartości

RKE Edmund


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

To RKE Edmundsa najstarszej Generacji, bez późniejszych modyfikacji, Pole 45* nie powala wielkoscią, odległość źrenicy wyjściowej około 0,85 ogniskowej ujdzie ale metalowe zakończenie przy oku bez muszli ocznej to już duży dyskomfort podczas zimowych obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz (wiedziałem że ty coś będziesz wiedział na ten temat :roll: ) a gdzie można poczytać o noweszej geberacji Edmunda :wink: skoro na stronie producenta jest tylko takie RKE? Miałeś to kiedyś w ręcach i przy oku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, miałem kiedyś w ręku poprzez komis ten RKE 15mm z czerwoną, ostrzegawczą gumką na obwodzie ale jakoś nie przypadł mi do gustu z powodu słabej ostrości na brzegu pola i aberracji chromatycznej powiększenia (tęczowy Jowisz na brzegu pola widzenia), dawał gorszy obraz na brzegu niż zwykły Plossl 15mm i miał mniejsze od niego pole widzenia, dlatego nie zatrzymałem go do swojej prywatnej kolekcji :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, miałem kiedyś w ręku poprzez komis ten RKE 15mm z czerwoną, ostrzegawczą gumką na obwodzie ale jakoś nie przypadł mi do gustu z powodu słabej ostrości na brzegu pola i aberracji chromatycznej powiększenia (tęczowy Jowisz na brzegu pola widzenia), dawał gorszy obraz na brzegu niż zwykły Plossl 15mm i miał mniejsze od niego pole widzenia, dlatego nie zatrzymałem go do swojej prywatnej kolekcji

:shock: :shock: :shock:

...w stosunku do opini jakie czytałem jezdem w szoku...

A może z tej manufakturki miałeś jeszcze w łapkach to:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety przez Orto Edmundsa nie loookałem i nie mam własnego zdania w tej materii ale zapewne Orto jak to Orto będą o klasę lepsze :salu:

Współczesne okulrki RKE jak choćby wymienne do lornetki Miauchi 26x77 z polami ponad 60*(miałem z nimi przyjemność) czy nowe serie RKE 2" mają wyśmienitą korekcję ale zastosowano w nich niedawno dopiero wyprodukowane nowe gatunki szkieł optycznych co pozwoliło uzyskać wysoki stopień korekcji pola tylko przy trzech soczewkach a mała ilość granic szkło powietrze przy dobrych warstwach MC oznacza także wysoki końcowy kontrast obrazu.

Czy Edmunds Scientific nie pisze nigdzie o tym że zmodyfikował swoje ponad 20-letnie projekty :roll: :?: Bo skoro ma tak dobre współczesne opinie jak piszesz to widocznie tez używa nowych szkieł w swoich obecnych RKE (Revers Kellner Eyepiece) 8)

Warto na Necie poszukać takiej informacji choćby z czystej ciekawości :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdą jest, że szukam bardzo dobrego okularu planetarnego, ale poznałem opinie innych obserwatorów że chyba nie ma uniwersalnego okularu który by zarówno świetnie pokazywał pierścienie Saturna, jego glob i pasy na Jowiszu, czy Księżyc przy dużych powerach.

Związane to jest z zastosowaniem tzw "zimnego" i "ciepłego" szkła do konkretnych obserwacji - "ciepłe" przy obserwacjach szczegółów na Jowiszu, Marsie, "zimne" do obserwacji pierścieni Saturna, szprych i przerwy Cassiniego, czy powierzchni księżyca.

Po ostatnich obserwacjach Saturna (3godziny non toper) przez okulary: Lantan zoom Soligor + Barlow, orto Antaresa 6mm i Pl soligora 4mm stwierdzam empirycznie że orto i Pl idzie moim zdaniem w kierunku "zimnego" szkła a lantan "ciepłego".

Szukam zatem okularów, które spełniały by powyższe kryteria, Antares wydaje mi się dobrym okularem z "zimnym" szkłem (podobnie jak RKE Edmund - podobno the best!), a jako ciepły Tele Vue Plossel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczesne okulrki RKE jak choćby wymienne do lornetki Miauchi 26x77 z polami ponad 60*(miałem z nimi przyjemność) czy nowe serie RKE 2" mają wyśmienitą korekcję ale zastosowano w nich niedawno dopiero wyprodukowane nowe gatunki szkieł optycznych co pozwoliło uzyskać wysoki stopień korekcji pola tylko przy trzech soczewkach a mała ilość granic szkło powietrze przy dobrych warstwach MC oznacza także wysoki końcowy kontrast obrazu.  

czyli nie jest tak źle!!! 8) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.