Skocz do zawartości

Plebiscyt na najciekawszy projekt DIY/ATM 2017

Zobacz najbardziej kreatywne i inspirujące projekty i niezapomnij oddać swój głos.

Korzystając z okazji chciałem złożyć Ci najserdeczniejsze życzenia z okazji nadchodzącego Nowego 2018 Roku!

Adam_Jesion Adam_Jesion
dawko

Pomoc w wyborze lornetki z rozstawem okularów conajmniej 74 mm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

aby poszerzyć i usprawnić możliwości obserwacyjne nieba do posiadanego teleskopu postanowiłem dokupić coś mobilnego. Analizując na forum temat lornetek do astronomii, padło na Nikona Action 12 x 50 ex. Wczoraj miałem okazję przymierzyć się do lornetki (co prawda "od ręki" w sklepie dostępna była tylko 16 x 50) i okazało się, że coś mi nie pasuje. Przy odsuniętych źrenicach nie było najgorzej ale czułem jakiś dyskomfort w patrzeniu (patrzyłem w centrum handlowym na odległość max 100 m). Poszedłem do optyka zmierzyć rozstaw źrenic i okazało się, że mam 74 mm :icon_eek: a zakres w lornetce to 56 - 72 mm.

Poradźcie proszę, czy te 2 mm będą stanowiły duży problem, czy mieści się to w jakieś tolerancji i nawet jakbym rozszerzył 2 mm więcej lornetkę to i tak widziałbym to samo.

Ewentualnie co możecie polecić porównywalnego oczywiście z większym rozstawem okularów.

Pozdrawiam

Dawid

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi