Skocz do zawartości

Jaki okular do planet dla Newtona 150/750


MarviN

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Niedługo pragnę zakupić Newtona 150/750 (C-6N albo MT-750) i chciałbym odrazu dokupić do niego okular typowo planetarny.

Tzn. generalnie nastawiam się na ostre, kontrastowe obrazy planet. Wydaje mi się, że power 150-200 byłby odpowiedni. Chciałbym móc dostrzec jak najwięcej szczegółów na tarczach (wiadomo, że w znacznej mierze zależy to od seeingu).

 

W związku z tym mam pytanko: jaki okular moglibyście mi polecić? Co do ceny, to maksymalnie chciałbym przeznaczyć jakieś 300 zł na taki okularek.

 

Pozdrawiam serdecznie!

 

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może X-CELA celestrona z delty.link tutaj

Akurat mieści się w przedziale cenowym :P. A z ogniskowych to proponował bym 5 która da 150 x lub 2,3 (326). Ale ten 2,3 może już dawać za duże powiększenie jak na ten sprzęt.

Jak byś kupował w Delcie C-6 to odrazu byś mógł zamówić okularek.

 

Pozdrowienia Adallo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem na forum rozeznanie, z którego wynika, że w tej cenie do planet będzie jedynie ortoskop.

Ich wadą jest mała odległość źrenicy wyjściowej a co za tym idzie mały komfort obserwacji.

Aby uzyskać powiększenie około 200x musisz zaopatrzyć się w dobrego barlowa np. 2x i ortoskop np. 7mm (pow. 214x).

 

To chyba optymalna konfiguracja.

 

Zaznaczam jednak, że jeszcze nigdy nie miałem ortoskopa przed okiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też dużo czytałem, że do planetek dobre są ortoskopy. A ten X-Cel to jest plossl czy orto? Czy jeszcze coś innego? W sumie byłby fajny, bo LER ma 20mm! Obserwował już może ktoś przez niego? Myślę nad 5mm albo 7mm i barlowem x2

 

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Sam posiadam teleskop 150/750mm i problem z planetarnym okularem też przerabiałem :)

Wybór padł na Ortroskop 6mm. Daje on naprawde ładne obrazy, ostre po sam brzeg. Patrząc przez ten okular jest dziwne wrażenie, wydaje się jak by się obserwowało przez jakąś rurkę, taki "tunel" :P.

Generalnie polecam ten okular, który w końcu do planet został stworzony :lol: .

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle, a możesz napisać co to za ortoskop? Jakiej firmy, jaki LER? No i czy porównywałeś go np. z jakimś zwykłym plosslem albo innym tanim okularem?

 

Pozdrawiam!

 

-MarviN-

 

Ortroskop jest z Astrokraka. W porównaniu do innych okularków daje naprawde ostre obrazy po sam brzeg, tylko ma małe pole widzenia (coś około 40 stopni), ale w końcu to okular planetarny. Szczegółowe informacje oczywiście u Janusza :)

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśli jest potrzebna jakość i komfort to polecam Lantana 3,8 da wtedy power pod 197x i będzie to optymalny zakup pracujący solo bez dodatkowego Barlowa :salu:

Ortoskop z Barlowem będzie tańszym i mniej komfortowym ale równie dobrym z punktu widzenia optyki rozwiązaniem :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Januszu, a ile wynosi LER w ortoskopach Antaresa w pańskiej ofercie? I czy jest szansa na okularki o mniejszej ogniskowej niż 6mm? Np. 5mm albo 4mm?

 

I pytanko do wszystkich: Testował ktoś te okularki Antaresa?

 

Pozdrawiam!

 

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

750 mm ogniskowa teleskopu w/g mnie jest za krótka do planet . Mając lustro 150mm z dluższą ogniskowa np. 1100-1300 z lepszym komfortem i powiększeniem ok 260x mógłbyś obserwować planety . Ksiezyc wtedy wygląda zupelnie inaczej niz przy 150 x. Rzadko jest pogoda do takich powiększeń . Może Cygnus się wypowie , czy chciałby mieć mniejszą ogniskową - ma 900 mm . Dla mnie 900 mm to min. do wizualnych obserwacji . :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcialem kupowac RT-1000, który jest typowo przeznaczony do obserwacji planet i Księżyca, jednak potrzebuję teleskop bardziej uniwersalny, gdyż DSy też bardzo mi się podobają i lubię je obserwować, no a teraz jeszcze kometka nam wyskoczyła :D

Miałem kiedyś reflektor 114/900 i dawał całkiem niezłe obrazy planet, jak na teleskop z MediaMarktu. Wydaje mi się, że newton 150/750 spełni moje oczekiwania.

 

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzystkie dostępne orto mają taki mały LER, ale za to zyskujesz doskonałą optykę. Możesz kupić sobie lantana jeżeli mały LER jest dla ciebie dyskomfortem. Zajrzyj tu , możesz także zobaczyć X-Cele również z dużym lerem, też są to okularki planetarne http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...72218ecc13466e8

po dość korzystnej cenie i dużej odległości od oka ( jak lantan.. Choć jeżeli nie nosisz okularów to ja tak jak koledzy powyżej stawiał bym na orto. Luknij jeszcze tu http://www.astrokrak.pl/sklep/index.php?cPath=28_43

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adallo, dzięki za zebrane linki :)

Wszystkie odwiedziłem i się teraz zastanawiam: albo X-Cel 5mm albo Antares Orto 6mm (choć wolałbym 5, a nawet 4mm)

 

Okularów nie noszę, a oklarków (teleskopowych :)) z dużym LERem nie miałem jeszcze okazji testować... Hmm, ale skoro mówisz, że orto da lepsze obrazy to chyba wybiorę orto...

 

Pozdrówka!

 

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

750 mm ogniskowa teleskopu w/g mnie jest za krótka do planet . Mając lustro 150mm z dluższą ogniskowa np. 1100-1300 z lepszym komfortem i powiększeniem ok 260x mógłbyś obserwować planety . Ksiezyc wtedy wygląda zupelnie inaczej niz przy 150 x. Rzadko jest pogoda do takich powiększeń . Może Cygnus się wypowie , czy chciałby mieć mniejszą ogniskową - ma 900 mm . Dla mnie 900 mm to min. do wizualnych obserwacji . :salu:

Akurat ja mam niewielkie doświadczenie obserwacyjne. No i skoro mam Newtona 900 to nie wiem jak by wyglądało to i owo przy 750 mm których nie mam.

Mam jeszcze SkyLuxa (700) ale trudno porównywać reflektor z refraktorem, bo główne różnice polegać będą na aberracji chromatycznej, no i nie miałem jeszcze szans patrzeć przezeń w niebo (oprócz krótkiego rendez-vouz z Saturnem i Księżycem) :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to teraz konkretna decyzja:

 

X-CEL 5 mm czy ANTARES ORTHO 6 mm

 

Wiadomo, pierwszy da lepszy komfort, drugi lepszą jakość. Niestety, ani przez jednego, ani przez drugiego nigdy nie patrzałem. Miałem do czynienia jedynie z kellnerami i plosslami.

 

Co radzicie?

 

Pozdrawiam!

 

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskarze, a możesz podać co to dokładniej za ortoskop? Czyżby też Antares z Astrokraka? Bo ja właśnie taki pragnę nabyć.

 

Aha, powiedz mi jeszcze czy Twój ortoskop posiada muszlę oczną?

 

Pozdrawiam!

 

-MarviN-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takahashi FS 102 Oskara to zupelnie co innego i z duzo wyższej polki niz Newton 150/750 .

Nie licz na podobne obrazy . Do planet warto miec dluzszą ogniskową . Pewnie okular 10 mm plosla i barlow 2x w planowanym przez Ciebie do kupienia teleskopie da podobny obraz co powyższe okulary . Lustro F5 ma swoje prawa . Może dopiero jak będziesz miał teleskop sprawdz co bedzie pasowało , a potem kup . Z teleskopem różnie można trafić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie okular 10 mm plosla i barlow 2x w planowanym przez Ciebie do kupienia teleskopie da podobny obraz co powyższe okulary

 

Tu sie nie zgadzam. Nie ma najmniejszych szans na to zeby jakolwiek plossl+barlow dal tak dobry obraz jak ortoskop. (mowie o duzych powięszeniach)

A jeśli faktycznie nie bedzie widać rożnicy z winy teleskopu (co jest malo prawdopodobne) to nie znaczy że jest sens kupować słabszy okular kiedy można od razu dobry !! . Dobry okular zostanie Ci jeszcze długo po tym jak już zapominsz o tym teleskopie ( a pozatym na pewno bedziesz miał szanse używać swoich okularów w cudzych teleskopach )

 

Przy dobrym seeingu ten ortho antaresa Cie nie zawiedzie. (pod warunkiem ze nie przeciągniesz z powiekszeniem)

 

pozdr

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.