Skocz do zawartości

Prawie meteor


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

"Wywołałem" resztę fotek z nocy 31.05/01.06. Czekając na zorzę zrobiliśmy kilkanaście fotek tak sobie w niebo mając nadzieję że "chociaż" jakiś meteor się trafi. Aparat na statywie wyzwalany od czasu do czasu pilotem. W zasadzie wcale nie patrzyliśmy tam gdzie obiektyw. Po przejrzeniu fotek przez chwilę myślałem, że wreszcie jest. Niestety, okazało się, że to połowa flary IRIDIUM 62 (31.05 godz 23:19:19) :(

 

meteor.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że Sky Map albo jakiś inny software nie potrafi przewidzieć kiedy i gdzie jaki metor będzie widać >:(. Bartek, ale Ty chyba jakieś programiki piszesz? Nie dałbyś rady coś takiego zrobić? Ja już setki megabajtów swojej kliszy zmarnowałem i ani jednego nie trafiłem. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na obliczanie pozycji meteorów jest taka specjalna funkcja ;) -

random

 

fragment programu w C++ wyglądałby tak:

 

njd = .... ; // jakaś data juliańska rozpoczęcia obserwacji

randomize(); // generowanie pierwszej pseudolosowej liczby

alt = random(90); // losowanie wysokości nad horyzontem

az = random(360); // losowanie azymutu

mag = (random(70)-30)/10; // losowanie "przewidywanej" jasności

njd = njd + k*random(72); // losowanie kolejnej daty julianskiej wystąpienia zjawiska, gdzie k to stała związana z aktywnością rojów (dla k=1 można przyjąć, że mamy rój o sile 100 meteorów na godzinę)

 

oczywiście można to bardziej skomplikować, ale jak zapewne wykaże praktyka jakość przewiwywań jest już zupełnie wystarczająca ;D tj. równa prawdopodobieństwu trafienia w totolotka, które wynosi: 1 : 13'983'816, a przecież ludzie grają... więc czemu nie robić zdjęć w ciemno? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

njd = .... ; // jakaś data juliańska rozpoczęcia obserwacji

randomize(); // generowanie pierwszej pseudolosowej liczby

alt = random(90); // losowanie wysokości nad horyzontem

az = random(360); // losowanie azymutu

mag = (random(70)-30)/10; // losowanie "przewidywanej" jasności

njd = njd + k*random(72); // losowanie kolejnej daty julianskiej wystąpienia zjawiska, gdzie k to stała związana z aktywnością rojów (dla k=1 można przyjąć, że mamy rój o sile 100 meteorów na godzinę)

 

Dzięki Bartek, wiedziałem, że można liczyć na Ciebie. Uruchomiłem twój kod i azymut wyszedł minus 12. Czy to jakiś bug w kodzie czy ja mam takiego pecha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Bartek, wiedziałem, że można liczyć na Ciebie. Uruchomiłem twój kod i azymut wyszedł minus 12. Czy to jakiś bug w kodzie czy ja mam takiego pecha?

 

hmm, to musi działać... pewnie Twoja zmienna jest typu 'signed char', a w przypadku azymutu losujemy liczbę od 0..359. Jeden bajt (unsigned char) pozwala na zapsanie tylko liczb od 0..255, natomiast z signed char jest jeszcze gorzej w tym przypadku, bo umożliwia tylko zapis liczb w zakresie 127..128. Zamień 'char' na 'int' i będzie chodziło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamień 'char' na 'int' i będzie chodziło ;)

 

Zmieniłem i chodzi ;D Dzięki Bartek. Człowiek się całe życie uczy. Teraz tylko dobra pogoda i można robić w ciemno ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.