Skocz do zawartości

WASP-3 b w Lutni (10.60 mag | 0.012 mag)


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przedwczoraj podjąłem kolejne próby obserwacji tranzytu planety pozasłonecznej - tym razem WASP-3 b. Były chmury, ale szczęśliwie stało się, że ani razu nie zakryły celu. Egzoplaneta większa od Jowisza (~1.4 Rj), obiega gwiazdę co 44 godziny. Gwiazdę macierzystą znajdziemy w konstelacji Lutni, ma około 10.6 magnitudo. Wysoka elewacja - powyżej 50 stopni nad horyzontem przez całą rejestrację.

 

Tradycyjnie, wykorzystałem obiektyw Canon FD 300mm f/2.8L, kamerę ASI178MM-c i montaż EQ5. W tej sesji pojawiły się problemy związane z ostrością i kolimacją obiektywu, przez co musiałem wykorzystać większą aperturę. Połowa dostępnych gwiazd referencyjnych nie nadawała się do pomiarów (trend). W związku z tym, dokładność pomiarowa jest delikatnie gorsza niż przedstawiają przewidywania (0.0038 mag RMS, przy braku problemu realne byłoby 0.0030-0.0035 mag). Jednak spadek 0.012 mag złapał się wyraźnie :) Każdy pomiar to 30 klatek po 4s bez żadnych odrzutów (30/30), ale dwa stacki musiałem wyrzucić z powodu satelitów przelatujących przez stabilne referencyjne. Początek złapał się świetnie - pierwszy raz miałem sytuację, kiedy złapał się moment wejścia bez żadnych pomiarów przed. Nie dało się zrobić wcześniej z powodu niedawnego zachodu Słońca :) Z kolei wyjście złapało się również bardzo wyraźnie.

 

W tym tygodniu będę miał złączkę, która prawdopodobnie naprawi problem z kolimacją, a więc dokładność pomiarowa polepszy się nawet do kilkunastu procent (0.0030 RMS dla 120s i ~10.6 mag).

 

To pozytywna próba nr 27, do końca roku planuję jeszcze zarejestrować minimum trzynaście.

 

WASP-3 b ETD.png

 

WASP-3 b AIJ.png

  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.