Skocz do zawartości

Predykcja satelit


m72

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Nie jestem związany z branżą ale potrzebuję waszej pomocy.

Zajmuję się krótkofalarstwem i robię łączności przez satelity typu AO-85, SO-50 itp.

Problemem jest trzymanie w rękach anteny i celowanie nią w satelitę "na oko i ucho". 

Chciałem zrobić rotor automatyczny. Od strony mechaniki, automatyki i programowania kontrolera oraz sterowanie silnikami krokowymi nie stanowi dla mnie problemu.

Problemem są obliczenia. Wiem że są programy do trakowania typu orbitron, gpredict i masę innych ale trzeba z sobą taszczyć cały komputer tylko po to żeby otrzymać w wyniku 2 dane, azymu i elewację satelity co jest skrajnym przerostem formy nad treścią. W związku z tym chciałem zrobić kontroler działający autonomicznie na tej zasadzie że ładuję sobie do niego dane TLE konkretnego satelity i tyle. Resztę ma obliczyć kontroler i zasterować silnikami krokowymi w celu ustawienia anteny.

Prośba do Was. Czy ktoś posiada wiedzę na temat obliczania azymutu i elewacji satelit na podstwie danych typu TLE ? Chodzi o satelity telekomunikacyjne amatorskie nisko latające. 

Chodzi oczywiście i jasny algorytm który da się bezpośrednio przełożyć na kod programu a nie elaboraty naukowe jak poniżej

http://satnac.org.za/proceedings/2009/papers/access/Paper 85.pdf

 

Uprzedzając spekulacje... wiem, są programy na smartfony ale żaden z nich nie umożliwia wyprowadzenia wyników przez np wifi albo bluetooth a szkoda bo wtedy nie było by tematu.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orbitron chyba ma możliwość sterowania trackerem (obsługuje chyba kilka opcji sterowników)

 

Cytat
Drivers

Driver is an application working as DDE Client. It receive tracking data from Orbitron and send it to rotor/radio hardware via COM/LPT/USB interfaces.

My DDE Client 1.05
This is example of user's custom driver for Orbitron. It contain EXE file and full source code in Delphi 5. Also, specification of DDE drivers for Orbitron is included.
Spidalfa 0.97
Driver for Spid rotor (Rot2proG).
Spidalfa 0.97 sources
Delphi 5 sources for Spidalfa driver.
Alarm Driver 0.91
This driver provides signal on pin 7 of choosen COM port as AOS notification.
SpidDriver (external link)
Universal driver for Spid rotors by SQ7RO. Orbitron 3.50 or higher required.

 

Edytowane przez komprez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.