Skocz do zawartości

Totalny amator pyta...


LoLo2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich na Forum, jestem tu nowy :salu:

Jestem całkowicie początkujący, więc nie śmiejcie się jak moje pytania zabrzmią głupio :)

 

 

Poczytałem trochę w sieci o budowie teleskopów i postanowiłem zbudować sobie na początek malutkiego Newtona (250/270mm). Chcę wieszać go na paralaktyku (Niemieckim:?:) który również planuje zrobić sam:| Nad wyciągiem sie jeszcze dokładnie nie zastanawiałem ale Crayford będzie chyba dobry (?)

 

Na razie pytam tylko o firmy które byście polecili jeśli chodzi o lustro, oraz o realność zrobienia dokładnego montażyka w warunkach domowych?? Za odpowiedź z góry dzięki.

 

No to na razie na tyle... :salu:

 

Pozdrawiam:

 

Jan Zwit

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

malutkiego Newtona (250/270mm)

malutki???? :shock: to maleństwo to samochodem będziesz musiał transportować :lol: ja bym się nie fatygował z produkcją tego w domu tylko kupił np. Syntę, tym bardziej że robiąc samemu to dużo się nie zaoszczędzi , no chyba że takiego paralaktyka potrafisz zrobić ale niestety to nie jest łatwe zwłaszcza pod taką rurę, ale pociesze Cię że realne, tylko mało. Pare linków (jeśli jeszce nie przeglądałeś) podstawa: teleskopy.pl ,

astrojawill

a lustro to od : Astrokrak ,

QuasarPJ

A tak poza tym to witam serdecznie :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mały teleskopik jest o lustrze do 80 . Użyteczny od 100 mm . Poczytaj jeszcze o teleskopach np . w http://astrojawil.pl/spistrec.htm . Może dla zabawy i wprawy zrób malutki teleskop np. 120/1200 na Dobsonie , a potem już bogatszy w doświadczenia 250/1300 czy coś podobnego .

Zastanów się także czy masz wystarczające ciemne niebo do teleskopu 270mm . , czy interesują cie planety ,DS-y , robienie zdjęć . Jest to normalne ,ze na początku są duże zamierzenia ,później przychodzi zrozumienie tematu i ograniczeń . :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum.

 

Heh powiem tak, jak trafisz na problemy to wal ze szczeg. pytaniami na forum. Jak uda Ci sie to zbudowac, to zobaczysz jak wiele osob odda Ci :notworthy: Ale odrazu dam tez tak od siebie, ze kolosalna, dluga i kosztowna droga przed toba. Sam robilem tylko drobiazgi, szukasze i mocowania hand made, jakies poprawki w paralitykach, jakies ogrzewanie tuby i mowie Ci, czas jaki to pozera jest :twisted: Powodzenia. Adresy z czesciami znajdziesz na przyszpilonym watku http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=5448 jest tam tez namiar na firme sprzedajaca blanki. Paralityk pod tak ciezki teleskop D ok 270 i pewnie ogniskowa >1000mm bedzie wymagal dobrego majstra i sporych nakladow. Zastanow sie czy nie pojsc w dobsona na kozle, do takiego rozwiazania znajdziesz pare schematow na Download i sporo watkow w ATMie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Montaż pod taki duży teleskop to spore wyzwanie projektowo wykonawcze i bez odpowiedniego zaplecza warsztatowego i odpowiedniej wiedzy bym się za to samemu nie radził zabierać ale teleskop amatorski to zupełnie inna sprawa i wielu Amatorów je samodzielnie składa i buduje, tak więc powodzenia :!: i witaj w klubie astromaniaków :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:D Dziękuje za miłe przyjęcie! Niezmiernie mi miło :)

 

Co do kupna Synty to oczywiście rozpatrywałem tą myśl jednak po głębszej lekturze wyszło na to że gdybym chciał do niej dodać wszystko to co bym chciał, to wyszła by dużo drożej niż (już teraz na pewniaka) 250/1200 własnej produkcji (lustro od AstroKraka).

 

Zrobienie mniejszego telepiska było gruntownie rozpatrywane ale chodzi o to że przez 150-tke już się nalukałem w młodości u wuja:) i jednak wole teraz coś większego :) jednak jak na mój gust dalej małego.

 

Co do montażyka to rozpatrywałem wszystkie znane mi opcje i Niemiecki wydał mi się najlepszym rozwiązaniem. Zrobiłem już nawet projekt...ale coś nie za bardzo mi się to widzi ;/ i muszę wprowadzić kilka zmian - pod koniec Stycznia powinienem mieć już prototyp (mniejszy) do testów.

 

"Wiem że to wyzwanie...a ja lubię wyzwania" :Cheers:

 

Dziękuje Wszystkim za pomoc!!!

 

P.S. THX, Paweł!

:)

:salu:

 

Pozdrwiam:

 

Jan Zwit :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaplecze niczego sobie można by rzec... a co do doświadczenia projektowego to Ekhmm... może i tam jakieś posiadam ale za montażyka zabieram się po raz pierwszy stąd własnie najpierw wykonam prototyp. Ewentualnie gdy nie będzie już w ogóle możliwe wykonanie go jako Niemiecki zacznę kombinować coś z widłowym jednak wątpię (a raczej mam nadzieje) by było to potrzebne. Może kiedyś w przyszłości skusze się na widełki ale to już kupie wtedy gotowca i jakiegoś RC na to powieszę ... ah marzenia...tak z 20" by sie przydało albo nie za mało... 32" i może być, więcej mi nie trzeba 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.