Skocz do zawartości

Zbieranie materiału z kilku sesji


sullifan

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Czy byłby ktoś tak uprzejmy i przybliżył mi na co należy szczególnie zwrócić uwagę podczas zbierania materiału jednego obiektu DS do finalnego stackowania kilku sesji?

1. Czy kadr z każdej sesji musi być co do "milimetra" taki sam?

2. Parametry OK, rozumiem - te same za każdym razem (iso, ekspozycja, czas)

3. Jak wygląda temat z temperaturami, przy kilku sesjach temperatury na zewnątrz oraz wykonywania lightów, darków, biasów będą różne przecież...

4. Inne wskazówki istotne dla połączenia materiałów?

 

Z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodność kadru to tylko kwestia tego, ile będziesz musiał obciąć. Warto ustawić dokładnie, ale nie warto tracić na to zbyt wiele czasu. Jeśli Twoja optyka nie jest idealna, to różnica kadru, ale raczej większa (albo flip w trakcie) może spowodować, że gwiazdy się "rozjadą" tj błędy kształtu gwiazd się do siebie dodadzą. Miałem z tym wielki problem na newtonie z nieidealną kolimacją, gdy robiąc niektóre kanały koloru po flipie, kolor na gwiazdach się rozjeżdżał.

Parametry oczywiście takie same.

Co do różnic temperatur, to zależy w jakim sofcie stackujesz. Np w DSS nie mam pojęcia, jak to zrobić, ale w Maximie możesz bez problemu użyć innych klatek kalibracyjnych na części materiału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
W dniu 9.04.2019 o 21:28, sullifan napisał:

Cześć

 

Czy byłby ktoś tak uprzejmy i przybliżył mi na co należy szczególnie zwrócić uwagę podczas zbierania materiału jednego obiektu DS do finalnego stackowania kilku sesji?

1. Czy kadr z każdej sesji musi być co do "milimetra" taki sam?

2. Parametry OK, rozumiem - te same za każdym razem (iso, ekspozycja, czas)

3. Jak wygląda temat z temperaturami, przy kilku sesjach temperatury na zewnątrz oraz wykonywania lightów, darków, biasów będą różne przecież...

4. Inne wskazówki istotne dla połączenia materiałów?

 

Z góry dzięki

Mam jeszcze jedno pytanie:

W DSS jest możliwość łączenia sesji w grupach (dolne zakładki), ok wszystko jasne, ale...

Czy ma większe znaczenie dla jakości, czy będą to pojedyncze klatki do stackowania z każdej sesji podzielone na grupy/zakładki, czy też można dać już finalne stacki tych grup do zakładek do połączenia (czyli autosave001 + autosave002 + ...)

Pytam bo łatwiej jest archiwizować mi finalne stacki niż przechowywać na dyskach wszystkie pojedyncze klatki, a to w końcu zajmuje spora powierzchnię i nie wiem czy jest sens przetrzymywać to wszystko?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy od teorii za chwilkę pewnie się wypowiedzą i podeprą to odpowiednimi wzorami a ja jako praktyk korzystający z ich wiedzy podpowiem tyle - algorytmy mediany czy inne których używasz działają na CAŁYM woluminie plików. Stosowanie etapów pośrednich według mnie zepsuje i zdecydowanie pogorszy efekt działania.

Ja stackuję zawsze "od początku" jak mam dodatkowy materiał.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.