Skocz do zawartości

SW 100ED, AZ-EQ5 + statyw/pilar


Rekomendowane odpowiedzi

A co tam, wrzucę i tutaj :)

 

Po poważnych przemyśleniach doszedłem do wniosku, że do szczęścia potrzebny mi przynajmniej ośmiocalowy SCT na montażu azymutalnym z GOTO, więc chyba muszę sprzedać mojego Edka i AZ-EQ5 na którym wisi, żeby móc sobie to szczęście zapewnić :D
Żeby było jasne - jakiegoś strasznie wielkiego ciśnienia na sprzedaż nie ma, więc jeśli ktoś chciałby negocjować ceny, to proszę o rozsądne propozycje. Sprzęt jest cały czas w użyciu i jestem z niego zadowolony, po prostu nieco bardziej by mi obecnie pasowało coś innego.

 

SW 100ED - 2.100zł - tuba z obejmami i dovetailem, Crayfordem 2" i redukcją na 1,25", do tego walizka. Odrośnik wyczerniony flockiem, na walizce widać ślady używania. Teleskop kupiłem na sąsiedniej giełdzie półtora roku temu bez dołączanych przez producenta akcesoriów (kątówki, szukacza i okularu), ale dorzucam dwucalową kątówkę lustrzaną (bliżej nieokreśloną, ale wszystko z nią w porządku), szukacz 6x30, plastikową maskę Bahtinowa, własnej roboty filtry słoneczne (ND5 i ND3,8 - tylko do fotografii) i opaskę grzejną na obiektyw - chyba, że ktoś bardzo nie chce, wtedy oczywiście cena może być nieco niższa.
Teleskop to raczej znana i ceniona konstrukcja, więc nie będę się rozpisywał na temat jego parametrów, jest w bardzo dobrym stanie wizualnym, optycznym (wiadomo, jakieś tam paprochy są na soczewce, ale to można wyczyścić, poza tym nie ma się do czego przyczepić) i mechanicznym (ostatnio wyregulowałem wyciąg).
Uczciwość nakazuje wspomnieć też o wadach - odrośnik jest odkręcany (co nie jest najwygodniejszym z możliwych rozwiązań tak swoją drogą) i ma delikatnie uszkodzony gwint (tak było, jak go kupiłem) - trzeba go nakręcać idealnie osiowo, wtedy wchodzi bez problemu, nie wolno wkręcać go na siłę (jak nie idzie, to znaczy, że nie jest osiowo) - nie jest to jakiś wielki problem, ja ten odrośnik zdejmowałem może ze dwa razy. A, no i na dovetailu widać sporo śladów po śrubkach. Oczywiście obie te wady nie wpływają w żadnym stopniu na same obserwacje i dawane przez teleskop obrazy.

 

SW AZ-EQ5 - 4.500zł - hybrydowy montaż z GOTO o nośności (wg producenta) 15kg, na statywie z pilarem; w zestawie wszystko co fabryka dała (pilot, uchwyt na pilota, kable, przeciwwagi, przedłużka pręta przeciwwagi, drugie siodło mocujące) plus przedłużka do piera i luneta biegunowa. Z Edkiem śmiga aż miło, dzięki przedłużce piera korzysta się z niego bardzo wygodnie i nie ma możliwości, żeby teleskop albo przeciwwagi zahaczyły o statyw w jakimkolwiek położeniu. Do wizuala i tzw. EAA (electronically assisted astronomy) z teleskopami do myślę ośmiu cali chyba nie ma niczego lepszego pod względem wygody, do tego w trybie AZ można na nim powiesić dwie tuby jednocześnie.
Jak się ten montaż sprawdza w fotografii długoczasowej nie wiem (nie mierzyłem PE itp.), bo się tym generalnie nie zajmuję, ale przy rozsądnych ogniskowych też powinno być OK.
Montaż można podłączyć do komputera bezpośrednio przez USB (nie trzeba się bawić w przejściówki) i bez problemu współpracuje z EQMod itp. (oczywiście tylko w trybie paralaktycznym, choć podobno da się sterować montażem z kompa w trybie azymutalnym po użyciu jakichś sterowników Celestrona). Statyw razem z przedłużką jest tak sprytnie skonstruowany, że po złożeniu nóg ma taką samą długość jak bez przedłużki - więc nie trzeba jej zdejmować np. do transportu i całość mieści się w oryginalnym pudle od statywu. Lunetę biegunową przerobiłem w ten sposób, że dodałem zewnętrzny włącznik (strasznie irytowało mnie włączanie przez dokręcanie pokrywy baterii).
Wady - tu i ówdzie widać ślady używania, szczególnie gumowe końcówki nóg statywu są dość mocno zużyte.


Sprzęt do obejrzenia w Łodzi, generalnie wolałbym go nie wysyłać, ale jak komuś bardzo zależy, to mogę to zrobić - na ryzyko kupującego. Do montażu mam oryginalne pudła, do teleskopu - nie, ale sama walizka porządnie zabezpiecza zawartość, więc po odpowiednim jej zapakowaniu z wysyłką nie powinno być większych problemów. Ale wiadomo jak to czasem bywa - i nawet najlepiej zabezpieczone przesyłki kurier potrafi uszkodzić - więc wolałbym nie ryzykować.

Wolałbym sprzedać całość. Tzn. oczywiście nie upieram się, że musi to kupić jedna osoba (choć wtedy byłbym bardziej skłonny do negocjacji w sprawie ceny), ale raczej nie chciałbym sprzedawać np. samej tuby - chyba, że ktoś przedstawi mi naprawdę dobrą propozycję. Ewentualnie mogę się zamienić na np. na NexStar 8 SE, NexStar Evolution 8, CPC 800 GPS XLT albo coś w tym stylu - ogólnie przynajmniej ośmiocalowego SCT na montażu azymutalnym z GOTO.

Parę fotek:

 

Całość:
8.thumb.png.1f2d46db1511fa7028769251453ee550.png


Guma na nogach statywu:
7.png.3b0f871910234c2f06f4c17b9e1a184b.png


Edek:

6.thumb.png.276b3764e5bd25fbef8ebe9c83ea79a8.png

5.png.b369a2887951947e92ed38cd1a611a21.png


Dovetail:
4.png.9f2e2e2587876780b17b42c570c01dcc.png


Obiektyw (starałem się złapać ostrość na paprochach, na żywo wygląda to dużo mniej dramatycznie):
3.png.47b3bcf39f06644d164d069386d0c3fe.png


Gwint odrośnika na celi obiektywu (jak widać jest delikatnie przetarty na początku):
2.png.9c31ca7d690e347b9860596312e2215a.png


Gwint na odrośniku (przetarcia są zapewne efektem wkręcania go na siłę; cela obiektywu kończy się tam, gdzie zaczyna się flok, więc normalnie tych przetarć nawet nie widać):
1.png.09d3dc336d8fbcc2e3d6fff32bd80a7c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Edek sprzedany.

 

Póki co rozważam co teraz sobie kupić, więc gdyby ktoś miał ochotę na AZ-EQ5, to w najbliższym czasie jestem bardzo skłonny do negocjacji cenowych.

Dodatkowo, do montażu dokładam kupione jakiś czas temu:

- torbę na głowicę montażu (w środku są oryginalne pianki):

IMG_5980.JPG.944fcd547711d1ece1d0ab0622dcaad9.JPG

IMG_5981.JPG.d1f3a7ea3191515382906d14ee949129.JPG

 

IMG_5985.JPG.45de8865cf7c78bb15d6da18aaa38329.JPG

IMG_5984.JPG.e64c587225758006a74a714b2dfd1282.JPG

- oraz EQDirFi, czyli sprytny wynalazek pozwalający na sterowanie montażem z komputera czy smartfona (zamiast, jak w średniowieczu, pilotem SynScan :D):

IMG_5982.JPG.07c82c7360bd1e6c0ece60ecf19275c0.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • Hans zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.