Skocz do zawartości

Refraktor 152/1200 vs Newton 200/1200


mike

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !.

 

Zainteresował mnie temat budowy refraktora z obiektywem 127/1000 lub 152/1200 (Antares-Astrokrak).

W związku z tym mam kilka pytań:

1). Zdolność zbierania światła ref. 152/1200 jest podobna jak w newtonie 200/1200, ale jak jest z jakością dawanych obrazów ?.

2). Czy można taki refraktor (152/1200) posadzić na montażu od SkyLuxa ?.

3). Wiem, że synta 200/1200 jest bardzo dobrym sprzętem, ale czy taki refraktor-samoróba z 2-calowym wyciągiem, nie będzie lepszym rozwiązaniem ?. Wiadomo, że obiektywy są bardziej żywotne od luster.

 

Proszę o poradę

:help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeszukaj archiwum - bylo czesto i gesto.

Szukaj celestrona 150/1200, C6R itp.

 

Jak nie znajdziesz, to jutro odpowiem ci na twoje pytania. Teraz sie juz spiesze.

 

Na razie odpowiem Ci na ostatnie pytanie, jak go posadzisz na tym montazu, to na pewno soczewka nie bedzie zywotna. Dlaczeog? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mike, zapytam Cię inaczej? czy można dużego Fiata wozić na przyczepce o nośności do 300kg za małym Fiatem, odpowiedź na siłę brzmi: w zasadzie można ale wiesz ta przyczepka szybko się rozkraczy i będzie kraksa że hej i stracisz dużego Fiata jak złoto :Salut:

Edytowane przez Janusz_P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki refraktor i uważam, że musi mieć montaż o nośności EQ6. Nawet HEQ5 nie będzie wystarczający dla 150/1200. Dla 127/1000 już tak. Ostatnio do EQ6 pojawiła się podstawa między trójnóg, a głowicę montażu, wysokości 20cm - http://www.skywatchertelescope.com/ProductsTA.html#Extension . To dla wygody w obserwacjach blisko zenitu :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oprócz tego powtarzam:

Montaż od SkyLuxa niezależnie od nośności - ma takie luzy że bez przeróbki "uszlachetniającej" nie nadaje się do "dźwigania" czegokolwiek innego niż lekuchny SkyLux, a i to wyłącznie do wizualnej, pozbawionej większych wymagań obserwacji.

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

Mój refraktor 6" stoi na montażu meade lxd55. Po dokręceniu wszystkich śrub usztywniających statyw (kombinerki+szmatka :D ) jest wystarczająco stabilny, ale to jest minimum czego potrzebuje ten kolos. Zrobiłem sobie uchwyt mocowany do stalowej balustrady mojego balkonu, aby móc szybko rozłożyć sprzęt na małe co nieco i choć bariera i uchwyt są solidne, to nieusztywniona w kierunku poprzecznym balustrada nie jest w stanie zapewnić temu ciężarowi eliminacji drgań. Oczywiście o głowicy montażu, tej sky-luxa nie wspomnę :rolleyes:

pozdrawiam

Edytowane przez carlos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.