Skocz do zawartości

Okulary do gwiazd, mglawic, galaktyk


progressiver123

Rekomendowane odpowiedzi

Polecam na początek poczytać tu (https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=1036). A jak z budżetem, bo jak jest duży, to można pomyśleć nad okularami docelowymi, a jak mały, to przejściowymi (raczej lepsze rozwiazanie jest nr 1)? Mam ten sam teleskop, więc coś mogę w razie czego pomóc - przynajmniej tak mi się wydaje. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Dan1367 napisał:

Polecam na początek poczytać tu (https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=1036). A jak z budżetem, bo jak jest duży, to można pomyśleć nad okularami docelowymi, a jak mały, to przejściowymi (raczej lepsze rozwiazanie jest nr 1)? Mam ten sam teleskop, więc coś mogę w razie czego pomóc - przynajmniej tak mi się wydaje. ;)

dzieki za info. No raczej nr 1, chce cos konkretnego. O to mam sporo pytan :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. A teoretyzujemy, czy masz jakiś budżet? Lubisz szerokie pola, czy bardziej dziurki od klucza? 

 

Bez odpowiedzi na powyższe pytania, podam Ci co sam lubię. 

Poluj na Naglery z giełdy, czasem można dostać w dobrej cenie. To dobre okulary do Twoich celów. Niżej stoją ESy 82 stopnie. 

Jeśli lubisz jakość a mniejsze pole Ci nie przeszkadza, to mi pasują TV Panoptic. 

 

Jeśli lubisz szerokie pola tak jak ja, możesz rozważyć:

Lunt XWA, zresztą Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze inne. Moim zdaniem są bardzo podobne do ESów 100 stopni. Świetne jest Meade XWA 100st. Nie wspomnę o Ethosach, ale te są za drogie. 

 

Kiedyś sprawdzałem LVW, mają wiele pozytywnych opinii, ale mi nie pasowały, chyba ze względu na czułość na nieosiowe patrzenie, ale nie jestem tego teraz pewien. 

 

Ponoć Morpheusze są niezłe, nie znam ich jeszcze. Ale czy lepsze od Naglerów, wątpię.

 

Ortho mają klaustrofobiczne pole, ale są niezłe do planet. 

 

Celuj w ŹW około 5mm ale nie więcej, później 2-2,5mm (to najlepszy zakres), na koniec poszukaj czegoś z zakresu 1-1,2mm.

Poniżej 1mm robi się trochę za ciemno. 

Jak masz więcej kasy, to warto mieć ciut więcej okularów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo kolega kjacek napisał najważniejsze. Najlepiej jest samemu luknąć przez okular i ocenić, bo np. dla mnie LVW pod planety najlepiej przypadł go gustu. Tu zloty miłośników astronomii albo lokalnego towarzystwa miłośników astronomii są bezcenne. ES 82 stopnie są moimi docelówkami (6,7, 8,8, 14, 26 mm) ze względu na budżet plus poluję na jakieś okazje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, progressiver123 napisał:

Witam. Jestem nowicjuszem.Mam GSO Dobson 10 deluxe 1250/254 i nie wiem jakie okulary zakupic do ogladania:

Gwiazd

Galaktyk

Mglawic

Jesli ktos bylby tak mily i powiedzial mi na rzeczy co jest 5 , bo nie chce dac naciagnac sie sklepom. Pozdrawiam z kotliny Klodzkiej

Witaj są okulary w 3D LOA 21 mm w sklepie astroshop.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kjacek napisał:

No tak. A teoretyzujemy, czy masz jakiś budżet? Lubisz szerokie pola, czy bardziej dziurki od klucza? 

 

Bez odpowiedzi na powyższe pytania, podam Ci co sam lubię. 

Poluj na Naglery z giełdy, czasem można dostać w dobrej cenie. To dobre okulary do Twoich celów. Niżej stoją ESy 82 stopnie. 

Jeśli lubisz jakość a mniejsze pole Ci nie przeszkadza, to mi pasują TV Panoptic. 

 

Jeśli lubisz szerokie pola tak jak ja, możesz rozważyć:

Lunt XWA, zresztą Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze inne. Moim zdaniem są bardzo podobne do ESów 100 stopni. Świetne jest Meade XWA 100st. Nie wspomnę o Ethosach, ale te są za drogie. 

 

Kiedyś sprawdzałem LVW, mają wiele pozytywnych opinii, ale mi nie pasowały, chyba ze względu na czułość na nieosiowe patrzenie, ale nie jestem tego teraz pewien. 

 

Ponoć Morpheusze są niezłe, nie znam ich jeszcze. Ale czy lepsze od Naglerów, wątpię.

 

Ortho mają klaustrofobiczne pole, ale są niezłe do planet. 

 

Celuj w ŹW około 5mm ale nie więcej, później 2-2,5mm (to najlepszy zakres), na koniec poszukaj czegoś z zakresu 1-1,2mm.

Poniżej 1mm robi się trochę za ciemno. 

Jak masz więcej kasy, to warto mieć ciut więcej okularów. 

Dzieki wielkie. Przestudiuje to. No 800zl maxymalnie dam na poczatek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.07.2019 o 06:25, kjacek napisał:

No tak. A teoretyzujemy, czy masz jakiś budżet? Lubisz szerokie pola, czy bardziej dziurki od klucza? 

 

Bez odpowiedzi na powyższe pytania, podam Ci co sam lubię. 

Poluj na Naglery z giełdy, czasem można dostać w dobrej cenie. To dobre okulary do Twoich celów. Niżej stoją ESy 82 stopnie. 

Jeśli lubisz jakość a mniejsze pole Ci nie przeszkadza, to mi pasują TV Panoptic. 

 

Jeśli lubisz szerokie pola tak jak ja, możesz rozważyć:

Lunt XWA, zresztą Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze inne. Moim zdaniem są bardzo podobne do ESów 100 stopni. Świetne jest Meade XWA 100st. Nie wspomnę o Ethosach, ale te są za drogie. 

 

Kiedyś sprawdzałem LVW, mają wiele pozytywnych opinii, ale mi nie pasowały, chyba ze względu na czułość na nieosiowe patrzenie, ale nie jestem tego teraz pewien. 

 

Ponoć Morpheusze są niezłe, nie znam ich jeszcze. Ale czy lepsze od Naglerów, wątpię.

 

Ortho mają klaustrofobiczne pole, ale są niezłe do planet. 

 

Celuj w ŹW około 5mm ale nie więcej, później 2-2,5mm (to najlepszy zakres), na koniec poszukaj czegoś z zakresu 1-1,2mm.

Poniżej 1mm robi się trochę za ciemno. 

Jak masz więcej kasy, to warto mieć ciut więcej okularów. 

Siemasz . Już ogarnalem te obliczania zrenicy wyjsciowej , ale wciaz nie jestem pewny o jakich mm zakupic okulary. Jesli Ludes ma 13mm to 

1250 / 13mm =96razy

254/96 = 2,64mm zrenica wyjsciowa , czyli spoko na to wyglada ?

 

dobrze w ogole obliczylem :D?

 

 

Edytowane przez progressiver123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde wciaz nie wiem :D no widze ze trzeba dac do 300euro za cos pozadnego . Lubie szerokie pola , ale tez nie lubie zbyt slabej jakosci i tu jest dylemat . Na szerokich polach jak wyglada z ta jakoscia ? bardzo slaba jest? Doradz cos bracie do DS na początek , jaki okular bys ty bral , dam do 300euro / 

teleskop 1250/254srednica lustra

Edytowane przez progressiver123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, progressiver123 napisał:

Siemasz . Już ogarnalem te obliczania zrenicy wyjsciowej , ale wciaz nie jestem pewny o jakich mm zakupic okulary. Jesli Ludes ma 13mm to 

1250 / 13mm =96razy

254/96 = 2,64mm zrenica wyjsciowa , czyli spoko na to wyglada ?

 

dobrze w ogole obliczylem :D?

ŹW najlepiej oblicza się ze wzoru:

ŹW = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu 

 

Godzinę temu, progressiver123 napisał:

kurde wciaz nie wiem :D no widze ze trzeba dac do 300euro za cos pozadnego . Lubie szerokie pola , ale tez nie lubie zbyt slabej jakosci i tu jest dylemat . Na szerokich polach jak wyglada z ta jakoscia ? bardzo slaba jest? Doradz cos bracie do DS na początek , jaki okular bys ty bral , dam do 300euro / 

teleskop 1250/254srednica lustra

A kto Ci powiedział, że szerokie pola dają słabą jakość... 

Ja mam dwa Lunt'y i jeden Meade XWA. 

Kup tańszy z tych, które wymieniłem wyżej. Jakość ich jest podobna. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, progressiver123 napisał:

mowisz o nim :D?

https://www.astroshop.de/meade-okular-xwa-14mm/p,32957

matko boska :D on kosztuje wiecej niz moj teleskop xD

Gdy go kupowałem, kosztował trochę ponad 1k PLN... W USA. Tam są promocje i niekiedy warto. 

W DE też bywają promocje, czasem znaczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, progressiver123 napisał:

no ja pracuje w de , ale poki co nic nie widze :D

https://www.astroshop.pl/okulary/meade-okular-series-5000-uwa-14mm-1-25-/p,45238 a ten?

Seria 5k to dobre okulary, taką mają opinię. Wiele osób ceni je za muszle oczne, fajnie się wykręcają i pozwalają oprzeć się o nie. 

Ale to 82 stopnie vs 100 stopni o których była mowa wcześniej. 82 stopnie to też sporo. 

Nie mam teraz nic z tej serii, nie potrafię się wypowiedzieć jakie są w praktyce, nie pamiętam szczegółów z obserwacji, wymieniłem je na Naglery. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to mnie kusi , ale to jest 20mm . Lepsze 14mm?

https://www.astroshop.pl/okulary/meade-okular-series-5000-xwa-100d-20mm-2-/p,59643 - lepsza cene idzie znalezc?

tego lunta masz ? https://www.astroshop.pl/okulary/apm-lunt-xwa-3-5mm-110d-1-25-2-/p,59731

Edytowane przez progressiver123
lepiej napisac w jednej wiadomosci
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.