Jump to content

kjacek

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1867
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

500 Excellent

2 Followers

About kjacek

 • Rank
  Kanopus

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Żukowo koło Kartuz koło Gdańska :-)
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53.
  SCT 9,25" Celestron.

Recent Profile Visitors

5437 profile views
 1. Koledzy są kulturalni, mówią same poprawne rzeczy, mają rację i tego się trzymaj. Ale ja robię trochę inaczej. Nie mam tyle czasu jak inni. Gdy wybieram się na obserwacje, nie mam całej nocy, najdalej 2-3 godziny. Noszę okulary ale nieba nie da się obserwować w okularach moim zdaniem, choć niebo widzę tylko w okularach. Doszedłem do wniosku, że szukacz przydaje się, jednak do inicjalnego znalezienia miejsca na niebie korzystam z zielonego lasera. Trzeba pamiętać o bezpieczeństwie swoim, innych i o samolotach. Laser włączam na 1-2 sekundy. Dopiero po jak najdokładniejszym przybliżeniu przechodzę na szukacz, ale to w przypadku małych obiektów. Często nie jest to potrzebne. Jako szukacz mam Megrez 72ED. Czasem, gdy pamiętam jak wygląda obszar gdzie jest jakiś obiekt, to po prostu kieruję tam teleskop i szukaczem ustawiam precyzyjnie. Ale ostatnio bardzo spodobało mi się GoTo. Rzeczywiście istotnie przyspiesza ono odnajdywanie celów. Ma swoje ograniczenia i trzeba się nauczyć korzystać ale ma duży potencjał. Nie mówię tu o pilotach do sterowania, to jest nieporozumienie, urządzenia zapóźnione technologicznie o minimum dekadę. Na szczęście do AZ-EQ5 można dokupić sterownik na BT. Pięknie to działa ze SkySafari. Jednak to duży montaż. Do mniejszego sprzętu nadaje się AZ GTi. On działa na wifi i jest specyficzny ale równie funkcjonalny jak AZ-EQ5GT. Z czystym sumieniem mogę polecić oba te montaże. Przy czym AZ-EQ5GT warto rozebrać i podregulować - opisy są w sieci.
 2. Zamiast ES możesz zastanowić się nad Lunt XWA 20 mm 100 stopni 2" lub Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC i inne. To szkło porównywalne (lub nawet lepsze - mam Lunty XWA 20mm i HDC 9mm) od ESów. Kiedyś je porównywałem ze sobą. Te okulary wyżej połączone znakiem =, to chyba klony w innych oprawach. Nigdy nie patrzyłem przez Ethosy. Ale mam porównanie ES 82deg z Naglerami. Naglery są znacznie lepsze. Może tak jest z Ethosami. Ale czyta się różne opinie w tej sprawie.
 3. Słusznie, nie wiem o co chodzi z tymi rzęsami :P.
 4. Nie kupuj AZ5, poczytaj trochę.
 5. Z tymi encoderami to chyba jest tak, że w tym montażu są dwa zestawy. Jeden do poruszania przy pomocy silniczków, a drugi gdy chcemy ustawić tubę ręcznie. EDIT ten drugi zestaw włączamy z aplikacji Synscan. EDIT2 a działanie można zauważyć po podłączeniu pod SkySafari.
 6. Hej. Kupiłem taki montaż z giełdy. Jest OK. Trochę głośny w najszybszym trybie. Ja korzystam z większego aku, nie potrafię powiedzieć ile wytrzyma na bateriach. Przy 5kg nie korzystam z przeciwwagi. Nie mam oryginalnego statywu, mam inny lekki a wytrzymały i nie ma drgań. Lornetkę pewnie da radę, trzeba pokombinować z dovetailem typu L. Tylko sterowanie jest specyficzne. Trzeba odpalić Synscan co najmniej włączyć dodatkowe encodery i NIE kończąc Synscan uruchomić SkySafari. Tak steruję z telefonu z androidem. Istotne jest, aby baterie były naładowane. Inaczej wifi świruje.
 7. Poszukaj w okolicy ludzi, którzy bawią się w obserwacje. Umów się z nimi na taką sesję obserwacyjną. To jest bardzo cenne. Tylko obserwacje nocą w terenie dają rzeczywisty obraz co i jak. Nie znam tego show, mi bardziej chodziło o wyjazd na jeden ze zlotów obserwacyjnych.
 8. Od czegoś trzeba zacząć... W teorii - im większa apertura, tym lepiej. Z praktyki - im większa apertura, tym poziom logistyki rośnie expotencjonalnie ;-). Inaczej mówiąc duży teleskop może nasz entuzjazm mocno wyhamować... To w różnym czasie u różnych osób różnie przebiega :-), nie chcę tu mówić, że duży teleskop jest zły. Wprost przeciwnie. Jednak patrz wyżej. Niebo można oglądać bardzo różnym sprzętem. Od lornetek, przez krótkie achromaty, długie achromaty, Newtony duże i małe, Maki, SCT i inne konstrukcje. Co dla kogo jest najbardziej optymalne? No cóż, można to ustalić albo na spotkaniach lokalnych, albo na zlocie. Inna metoda, to oczywiście zakup w ciemno, po lekturze informacji z forów. Chcesz obserwować galaktyki i mgławice. Newton jest tu jak najbardziej OK. Ale wiele z tych obiektów widać w kontekście i w lornetce 15x70. W kontekście, czyli w większym polu i oczywiście nie tak dokładnie jak z dużego Newtona. Nie wiem jaki masz budżet ani nie znam innych Twoich potrzeb/ograniczeń. Skoro wskazujesz GoTo to spodziewasz się, że to działa tak idealnie i dokładnie. Ale to nie jest tak, dokładność trafienia w obiekt zależy od kilku czynników. Ja polecem Ci GoTo ale AZ-EQ5. Można powiesić dwie tuby, a po zakupie przystawki BT można sterować montażem ze SkySafari. Jako teleskop polecam SCT8. Z korektorem f6.3 masz światłosiłę F6.3. To wersja 'wypasiona' jaką wybrałbym dla siebie, gdybym był na Twoim miejscu, czyli na początku. Poczytaj o SCT, o jego wadach, o możliwej kiwce Lustra Głównego (eliminacja to zakup wyciągu). Wersja najczęściej polecana na początek, to Newton GSO na montażu Dobsona 200/1200 czyli F6. Do tego można stosować system DSC, ale nie mam z tym doświadczeń. Wersja pierwsza, czyli SCT, jest chyba nieco bardziej mobilna, tuba wymaga dostosowania temp do otoczenia (1-2h). To droższa wersja. Wersja druga jest po prostu tańsza. Newton wymaga od czasu do czasu kolimacji, SCT również, ale znacznie rzadziej. To tylko moje propozycje, inni mogą podać równie dobre a może lepsze przykłady.
 9. Dopasuj krzywe + lekkie wyostrzenie na Twojej fotce w FastStone Image Viewer. Czy jest lepiej? Hymm...
 10. A weź spróbuj trochę przyciemnić w jakimkolwiek programie do obróbki zdjęć. Pobaw się trochę suwakami.
 11. kjacek

  Kolory

  Coś jak: "- dziadku, co to jest? - czarne jagody. - a dlaczego te jagody są czerwone? - bo są zielone." Pozdrowienia z Gdańska, tu też występuje problem malowania kiczowatych zachodów Słońca.
 12. kjacek

  Kolory

  Nigdy nie widziałem zielonej gwiazdy, najbardziej zielony to chyba jest Uran ;-).
 13. kjacek

  Kolory

  Wydaje mi się, że jest jeszcze co najmniej jeden czynnik. Gaz po drodze. Może on pochłaniać część widma. Różne gazy pochłaniają różne częstotliwości.
 14. Nie jest. Uzasadnienia powyżej...
 15. Wydaje mi się, że za dużo czerwieni.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.