Jump to content

kjacek

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2062
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

598 Excellent

2 Followers

About kjacek

 • Rank
  Syriusz

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Żukowo koło Kartuz koło Gdańska :-)
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53.
  SCT 9,25" Celestron.

Recent Profile Visitors

5964 profile views
 1. Podoba mi się, odlotowe i lekko deliryczne w odczuciu ale coś w nim jest. Tarantula, tarantula... za Witkacym . Ale jak ja teraz zasnę...
 2. Na początku przygody z astronomią najlepszym sprzętem jest 8 calowy Newton 1200mm na montażu Dobsona, najlepiej GSO ale niekoniecznie. Wyciag powinien mieć mikrofokuser, najlepiej gdy to wyciąg Crayforda a nie Rack&Pinion. Takim teleskopem zobaczysz "o niebo" więcej niż długą rurką z otworkiem na końcu. Fizyki nie da się oszukać. I ten teleskop należy polecać na początku o ile nie ma innych okoliczności przyrody. Ma najlepszy stosunek cena do możliwości. Można odsprzedać na giełdzie za podobną kwotę. To jest teleskop do oglądania nieba. Nie do oglądania ptaszków czy innych panienek. Kup z giełdy, nie będziesz żałować. Przeprowadzisz się do miasta, albo sprzedasz, albo będzie na wyjazdy. Najbardziej uniwersalny jest rzeczywiście chyba SCT8. Ale to na przyszłość. Jeśli jednak Newton nie z jakichś powodów, to ultra mobilnym zestawem będzie AR-102XS 102/460 OTA na montażu AZ4. Poczytaj o nim przed zakupem.
 3. W dzień i tak jak napisał kolega wyżej.
 4. Hej. Rozwiń wypowiedź i odpowiedz na pytania, znajdziesz je tu na forum. Pytania jak: - jakie masz niebo tam gdzie chcesz obserwować? EDIT: czy widzisz Drogę Mleczną? - co chcesz obserwować (moim zdaniem to nie jest dobre pytanie, bo większość ludzi nie wie i pisze, że Księżyc i planety, a wokół pełno DSów dostępnych dla lornetki ;-)) - wizual czy astrofoto (drugie odradzam na początek) - jaki montaż, do tej tuby nada się AZ4 - budżet? Im więcej napiszesz, tym lepsze dostaniesz odpowiedzi.
 5. Masz pewnie dobre niebo. Ja mam takiese. No i chciałbym spróbować co i jak. A na mrozie siedzieć nie trzeba przecież, to setup na mrozie ma siedzieć, nie człowiek.
 6. Dziękuję za info. To czas zbierania kasy nadszedł... Nerkę sprzedam
 7. To byłoby jakieś hyper-HST chiba ;-) No to jest też to co lubię...
 8. A jaki noktowizor masz i jaką kamerę, proszę podziel się informacją Krzysztofie z Bagien ;-). To jeszcze poproszę o rating - które kamery CMOS warto użyć w tym celu. Ludzie please, nie duście tych informacji dla siebie :-)
 9. Ja to rozumiem tak, że nie robisz całego processingu jaki jest wymagany podczas astrofotografii. A już po krótkim relatywnie czasie uzyskujemy wyniki, które są znacznie lepsze od obrazów jakie są możliwe do uzyskania tradycyjną metodą w wizualu. I oglądamy obraz przeprocesowany a'la online na ekranie monitora. EDIT fizyczny noktowizor ma swoje ograniczenia właśnie w swojej fizyczności ;-). Tu oprócz kamery jest jeszcze pod spodem soft, który jest znacznie bardziej modyfikowalny i parametryzowalny od tego co mamy we wzmacniaczu noktowizora. I właśnie dzięki temu softowi oraz fizycznej kamerze można uzyskać ciekawe wyniki jak mniemam :-)
 10. Dziękuję za informacje. Pytanie lamerskie (pewnie jak wszystkie moje pytania z tego zakresu) - po prostu nie wiem, gdzie mogę przeczytać jakie kamery mono CMOS są najlepsze. Dużo informacji w sieci, ale które są wiarygodne? Dlatego drążę temat licząc na Wasze rady. Tu jestem zupełnie zielony.
 11. Mono czy kolorek? Czy to ASI 224MC się nada? Wiem, że im więcej kasy wydamy, tym (zwykle) lepszy efekt, ale ja nie mam dużo kasy do wydania... Astrofotografia na moim obecnym etapie jest niemożliwa do realizacji... Jednak zależy mi na tym, aby zobaczyć nieco więcej niż okiem pod zaświetlonym i zasyfionym przez palone śmieci niebem Kaszub pod Gdańskiem (ach ten zapaszek)
 12. To brzmi niesamowicie... Panowie, bardzo proszę powiedzcie jaką kamerę kupić. Najlepiej w skali: 1. Budżetowo, 2. Średnia półka 3. Wysoki poziom Podejrzewam, że na początku będę celować w poziom budżetowy ewentualnie średnią półkę. Mam dwa teleskopy SCT9.25 i APO 100/600. No i małą, wyjazdową tubę w karbonie Omegon Pro APO AP 80/500 ED Carbon. Montaż AZ-EQ5 GoTo. Różnica sprzętu spora i pewnie inne kamery należy zastosować... Ale mimo to liczę na pomoc.
 13. Poczytaj tu: http://picios.pl/wimmer/ Jest też wersja do druku. EDIT zainstaluj Stellarium na kompie (bezpłatne) i na telefon (płatne).
 14. Lub po przekształceniu: Źrenica_wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu Wzór zupełnie trywialny, nie trzeba nawet znać powiększenia. Jednak ani w pierwszym, ani w drugim wzorze nie ma parametru 'alkohol'. Zatem przychylam się do zdania kolegi, że jedyną możliwością zmiany, a w zasadzie redukcji ŹW jest jej hymm... mocne zabrudzenie ;-). A wracając do sprawy, pamiętam, że dawno temu w bardzo ciepły dzień pojechałem w Bory Tucholskie na działkę i wypiłem jedno piwo na miejscu, już po rozłożeniu sprzętu. A ponieważ byłem bardzo zmęczony całym dniem, to piwo mnie sponiewierało. Po prostu zasnąłem na leżaku... Jak się obudziłem, wszystko było pokryte rosą, ja również :-). I tyle w temacie.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.