Jump to content

kjacek

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2421
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

794 Excellent

2 Followers

About kjacek

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Żukowo koło Kartuz koło Gdańska :-)
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53.
  SCT 9,25" Celestron.

Recent Profile Visitors

6827 profile views
 1. A pokombinuj z kierunkiem przyklejenia weluru? Nie mam żadnej wiedzy, jakoby ten welur był 'odbiciowo-kierunkowy', ale może warto sprawdzić.
 2. Hej, słusznie prawi. Piotrek zna się na rzeczy jak mało kto. Potrafi i doradzić i znaleźć rozwiązanie. Jeśli mówi, że tak a tak się nie da, to się nie da. Wiem z praktyki. Pozostaje zawierzyć lub szukać rozwiązań niekonwencjonalnych, które mogą nie zadziałać.
 3. Te noski w różnych kątówkach nie są kompatybilne. Albo rzadko są.
 4. A widziałeś kiedyś niebo przez 100 stopni lub więcej ? Na mnie po prostu robi to niesamowite wrażenie. Ale nie znaczy to, że nie cenię sobie dobrych okularów o mniejszym polu.
 5. Ja porównywałem ES 20mm z Luntem 20mm, oba 100st. W mniejszych sprzętach, w refraktorach F5. Różnice minimalne, jak u Ciebie. ES rzeczywiście był ciężki, ale obie konstrukcje jak granaty.
 6. Ja ogarniam :-P. Lewo, prawo, góra, dół, tam patrzę, gdzie uznam. Mam wrażenie zanurzenia w kosmosie. Ja mam Lunt'a, nie APM, ale to chyba jeden pies. Gdy zmieniam okular z TV Wild Field 32mm na Lunt 20mm 100deg, to jest takie WOW.
 7. Szukam w zapiskach... I chyba pomyliłem go z ES 24mm 82 stopnie . EDIT wtedy miałem jeszcze ES 28mm 68deg. I nie miałem ESa 30mm 82deg...
 8. Miałem go niedawno. Jeden z najwygodniejszych okularów z jakich korzystałem. Jednak przegrał z TV Wild Field 32mm z lat 80tych ubiegłego wieku .
 9. Ja mam Lunt'a XWA 20mm 100deg. Miodzio jest. Przy moim niebie daje lepszą ŹW niż ES 30mm 82deg. Wydaje mi się (info z cloudynights), że to są te same okulary pod innym brandem Lunt XWA 20 mm 100 stopni 2" Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze są inne. Poważnie? Ja dawno temu w Newtonie F5 uważałem go za super-duper okular. Owszem na brzegach była kaszana... Albo byłem młody ;-), albo jest taka różnica między F5 a F4.5, albo 'byli w studni' .
 10. Refraktor do szerokich pól, a okulary z małym polem? Nie szedłbym w tym kierunku, szczególnie dla nowicjusza. Ale cena atrakcyjna.
 11. Wojtek, SWANy w F5? Hi, hi - okulary, to teraz się zacznie . A serio, to mam znajomego w podobnym wieku jak autor wątku. I on twierdzi, że im mniej kilogramów, tym jest mu wygodniej, częściej ogląda niebo i mniej go to męczy... Mimo, że ciut mniej zobaczy.
 12. https://astropolis.pl/topic/76252-pomocy-co-kupić-jaki-sprzęt/?do=findComment&comment=873975
 13. Bardzo słusznie. Tylko powiedz dlaczego usiłowałeś wcisnąć ten zabytek nowemu koledze: https://astropolis.pl/topic/76252-pomocy-co-kupić-jaki-sprzęt/?do=findComment&comment=873543 Tak się nie robi. Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę...
 14. BBHS to top-level model. EDIT ale dla większości ludzi wystarcza zwykły dielektryk. Nie ma co szaleć, zwłaszcza na początku.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.