Jump to content

kjacek

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  2661
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

949 Excellent

4 Followers

About kjacek

 • Rank
  Syriusz

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Żukowo koło Kartuz koło Gdańska :-)
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53.
  SCT 9,25" Celestron.

Recent Profile Visitors

7394 profile views
 1. Pewnie możesz zamówić w delcie czy teleskopy i zapłacić ze trzy razy tyle ile z zagranicy ...
 2. To masz takiego pecha jak ja. Za dużo światła. Możesz spróbować Tripletu Lwa. Dwie galaktyki powinny być w zasięgu mimo trudnych warunków. Możesz też spróbować użyć noktowizora . Co najmniej kilku ludzi w Polsce bawi się w te klocki. Tu poczytaj: https://midimariusz.home.blog/2019/11/02/jak-skutecznie-zwiekszyc-mozliwosci-teleskopu-system-eev-p8079hp/ I tu: https://astropolis.pl/topic/77580-marcowe-obserwacje/
 3. To też gdzieś czytałem. I od innych czynników .
 4. No tak dobrze to nie ma. Nie uzyskasz 120-140% z jednej rurki . To działa dla lornetki. EDIT Za to wierzę, że uzyskasz jakieś 20% utraty światła. Może nieco mniej.
 5. Chyba musisz sam zdecydować. Moim zdaniem bino jest mocno przereklamowane. Ale pewnie to cechy indywidualne i Ty możesz to odczuwać inaczej.
 6. Nasadki bino ćwiczyłem kilka lat temu... I szybko mi przeszło. Jakiś sens mają one moim zdaniem przy oglądaniu Księżyca tylko i wyłącznie. Do Maka minimum 127. Do DSów to strata kasy. Masz straty spowodowane dodatkowym szkłem i podziałem toru optycznego na dwa. Dużo tych strat nie ma, ale do DSów każdy foton się liczy zwłaszcza przy małej aperturze.
 7. Dość ładnie to opisałeś. Jednak warunki wiejskie obserwacji to prosi się o Newtona choćby 8cali F6, czyli 203/1200 na montażu Dobsona. Chyba, że nie masz gdzie przechowywać takiej Frani, bo na zimnym nie należy. Ja ostatnio polecam w takim wypadku Bressera 102/600 ale to nie jest jedyny wybór.
 8. Lornetka jako dodatek do teleskopu może być. Może też być teleskop dodatkiem do lornetki. Za mało informacji. Może przeczytaj trochę tematów z serii jaki pierwszy teleskop. I odpowiedz na kilka podstawowych pytań jak: Jakie tam masz niebo, gdzie będziesz prowadzić obserwacje? Widzisz Drogę Mleczną? Miasto, wieś? Im więcej napiszesz, tym lepsze odpowiedzi dostaniesz. Zwykle na początku poleca się Newtona 203/1200 na montażu Dobsona. Najlepszy stosunek cena do możliwości. Gdy są jakieś przeciwskazania, to np Newton 150/750 na montażu AZ4 lu
 9. I dobrze, że różnimy się podejściem, każdy z nas ogląda niebo nieco inaczej i co innego lubi.
 10. Nie przeszkadza ale wqurza . Jeśli to nie między soczewkami, to możesz próbować przedmuchać gruszką... Wydmuchać będzie trudno i mogą wrócić . Zignoruj to po prostu.
 11. Chcesz ogarnąć całe pole wzrokiem w tym samym czasie? Pytam, bo zupełnie nie rozumiem tego stwierdzenia... Ja to po prostu widzę zupełnie inaczej, mianowicie szerokokątny okular 30mm 80, a jeszcze lepiej 100 stopni to właśnie to co jest siłą tych okularów. Właśnie to szerokie pole, niemożliwe do objęcia jednym spojrzeniem. No ale przecież bez zmian położenia teleskopu możemy spojrzeć w inną stronę. Możliwość zobaczenia więcej niż mniej jest wartością dodaną. Dlatego kupiłem za duuuże pieniądze Naglera 30mm, mimo że posiadam TV Wild Field 32mm, perełkę przewyższającą jakością optyki
 12. Propozycja zakupu większego sprzętu bywa niekiedy słuszna. Ale kolega, który pyta o inne okulary w zasadzie nie wykorzystał jeszcze posiadanego sprzętu. Sugeruję powstrzymać się przed zakupem sprzętu o większej aperturze i spróbować wykorzystać ten, który posiadasz. Wymiana na większy w tym momencie nie ma większego sensu moim zdaniem...
 13. Powodzenia. Mak 127 to już fajny maczek. Do Księżyca i planet a także do jaśniejszych DSów zwłaszcza pod ciemnym niebem. Trudność będzie Ci sprawiać polowanie na samoloty. To szybko poruszające się obiekty a Mak ma wąskie pole. Przy dużych powiększeniach bardzo przydają się mikroruchy.
 14. Wydaje mi się, że im jaśniejszy teleskop, tym lepiej się sprawdza. Czekam na N203/800. Niestety nie miałem możliwości wypróbować NV pod ciemnym niebem jak do tej pory.
 15. Oglądanie nieba przy pomocy NV to nieco inna bajka niż oglądanie nieba metodą tradycyjną. Trzeba się trochę tego nauczyć. Ogniskowa to podobno 26mm, pole nie jest jakieś imponujące, ale póki co nie miałem możliwości go określić. W każdym razie Kalifornia nie mieści się w polu ani w refraktorze 102/460 ani tym bardziej w N150/750. No ale to rozległy obiekt. Rozeta pięknie mieści się w polu widzenia. Trudność w określeniu pola widzenia sprawiają dodatkowo zniekształcenia powodowane przez soczewkę powiększającą obraz z ekraniku. Nie mogę wciąż dobrze dobrać tej soczewki. Najlepiej spr
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.