Jump to content

kjacek

Społeczność Astropolis
 • Content Count

  1939
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

539 Excellent

2 Followers

About kjacek

 • Rank
  Kanopus

Informacje o profilu

 • Płeć
  Mężczyna
 • Skąd
  Żukowo koło Kartuz koło Gdańska :-)
 • Sprzęt astronomiczny
  Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53.
  SCT 9,25" Celestron.

Recent Profile Visitors

5707 profile views
 1. Nie ma powodu do kompromitacji. Mak ma bardzo dużą tolerancję na okulary. Ja swój Panoptic kupiłem do innego sprzętu. Jednak zawsze stwierdzam, że niezależnie od rodzaju teleskopu, im lepszy okular zastosujemy, tym lepszy obraz zostanie uzyskany. Okulary o lepszej transmisji czy kontraście dadzą lepsze obrazy. Poza tym każdy z nas lubi nieco inne szkła.
 2. Pytanie jak w temacie. No jest Nagler 30mm, ale to drogie strasznie. Jest i ES 30mm 82deg, też nie jest tani. Nie spieszy mi się, z kasą aktualnie ciężko, ale tak na przyszłość i docelowo to jakie są możliwości? Bo skłaniam się ku Naglerowi ;-).
 3. Może TeleVue Panotpic 41mm, 68 stopni, ER 27 mm, 2"? Ale ja nie mam Maka 150, tylko SCT9.25.
 4. Do wizuala napęd nie jest potrzebny. Może trochę pomaga, zwłaszcza przy większych powiększeniach, ale bez przesady.
 5. Zgadzam się. Jednak sterowanie przez blue tooth ma przewagę nad sterowaniem przez wifi. Gdy jesteśmy w zasięgu wifi, to nie jesteśmy w stanie z niego korzystać, gdy mamy połączenie z siecią wifi montażu. Chyba też tak jest, gdy korzystamy z danych mobilnych i jesteśmy podłączeni do wifi montażu. A przy sterowaniu przez BT mamy możliwość korzystania z internetu.
 6. Repetito mater studiorum est . Czyli po naszemu, trzeba ćwiczyć. Mont GoTo zwykle można używać bez GoTo, jako zwykły montaż. Jeśli jest to montaż azymutalny, to każdy 'zielony' da sobie radę. Jeśli ktoś kupuje super-duper sprzęt i spodziewa się cudów, że sprzęt będzie myśleć za niego, to wtedy mamy problem. Sprzęt może pomóc, ale to my musimy myśleć. Uważam, że jeśli coś może pomóc, to nie należy się tego bać. Krok po kroku i każdy dojdzie do celu.
 7. Ehh... GoTo to bardzo dobry pomysł. Tylko trzeba nauczyć się go używać. Ludzie są różne, i poprzeczne i podłużne :-). Dla kogoś kto to wyrywa się na krótkie obserwacje z rzadka jak ja, GoTo pomaga odnaleźć cele w sposób znaczący. Mam aktualnie dwa montaże GoTo, AZ-EQ5 i AZ GTi, każdy do innego sprzętu. Polecam każdemu zwłaszcza AZ-EQ5. NIC nie dzieje się w sposób czarodziejski, włączamy sprzęt i jest super. Sprzętu należy się nauczyć. Mi też nie zawsze trafia w cel, ale wiem jak zrobić, aby trafiał. Sterowanie ze smartfona czy tabletu przez SkySafari to dla mnie podstawa. Piloty do sterowania montażem, to wytwór fantazji projektantów z ubiegłego wieku. EDIT. Mam jeszcze montaż AZ bez goto. I o dziwo nadal potrafię z niego korzystać. Wyszukiwanie obiektów trwa dłużej, ale też sprawia radochę.
 8. Kup SCT8, warto. Z korektorem f6.3 to jest całkiem jasny sprzęt. Wygodny w użyciu. Wady: - musimy wystudzić przed obserwacjami. Tzn. poczekać aż temperatura wnętrza tuby zrówna się z temp. otoczenia. Ok godziny. - bywa, że występuje kiwka lustra głównego. Wtedy kupujemy wyciąg do SCT i problem z głowy. - wbrew informacjom z sieci, kolimacja nie jest prosta. Przypuszczam, że gdyby ktoś pokazał jak to się robi, to by było łatwiej.
 9. Cześć Leszku. Nie bój się DSów, ich jest mnóstwo, dostępne są nawet dla lornetki. Planety są za nisko na szczegóły. Dla mnie prawie idealnym teleskopem jest SCT8. Poczytaj opinie. Lekka ok 5kg tuba, 200mm apertury. Przydałby się montaż azymutalny z mikroruchami, polecam EQ3-2 przestawiony w tryb ALT-AZ. Nie idź w maka 127, chociaż to też fajna tuba, ale moim zdaniem zbyt specjalistyczna (planety, Księżyc, jaśniejsze DSy). Gdy kupisz z giełdy, to zmieścisz się w budżecie.
 10. Ciemność, widzę ciemność :-P
 11. Weź zwykły GSO 2x 2 cale, jeśli już koniecznie chcesz Barlowa. To dość dobry budżetowy Barlow. Na giełdzie ok 200zł+. Masz Newtona F5. Potrzebujesz okulary jak Explore Scientific 82 stopnie. Dające źrenicę wyjściową 5mm, 2,5mm i 1mm. Moim zdaniem Barlow nie jest Ci potrzebny. ŹW dla okularu 24mm to będzie = 24mm /5 = 4,8mm Źw dla okularu 14 mm = 14mm / 5 = 2,8mm Źw dla okularu 11mm = 11mm/5 = 2,2mm Kup po prostu ES 24mm 82 stopnie i ES 11mm 82 stopnie.
 12. No tak, zapomniałem dodać, że to jest sprawa bardzo osobnicza. Każdemu z nas inaczej adaptuje się jego własną źrenica. Ja pewnie jestem już za stary, już długo nie trafiłem na warunki, gdzie byłem w stanie zaakceptować źrenicę wyjściową znacząco większą od 5mm. Wydaje mi się, że oprócz oczywistych warunków jak ciemna miejscówka, dochodzi jeszcze stan własnego organizmu, stan wypoczynku czy zmęczenia. EDIT również w drugą stronę, zwykle jest mi 'za ciemno' poniżej 1mm.
 13. W F5 okular 30mm do źrenicę wyjściową 6mm. To dużo za dużo w każdym razie jak dla mnie. Może pod bieszczadzkim niebem? Nie przekraczaj 5mm ŹW. Źrenica wyjściowa = ogniskowa_okularu_w_mm / światłosiła_teleskopu
 14. Np gdy chcesz zgrubnie popatrzeć co jest gdzie w stosunku do innych miejsc. Mi wygodniej robi się to w Stellarium. Ale to nie musi być reguła. Może się po prostu przyzwyczaiłem. SkySafari jest dużo bardziej rozbudowane.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.