Jump to content

Mare Orientale


megrez23
 Share

Recommended Posts

22.10.2019                                    03:45 - 04:55 CWE

Wadowice

Seeing: AIII (II)                                       czyste niebo 

 

MAK127 SW + BINO SW + GSO PL 25

 

Pozdrawiam Jarek 

 

C.d.n.

 

20191022_130229.jpg

Edited by megrez23
 • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Legenda do szkicu z 20.10.2019. Próbuję dojść do tego, co też udało mi się zmalować. Samo gapienie się i podziwianie to za mało. To taka moja interpretacja, gdzie co powinno być widoczne. Jeśli ktoś rozpoznaje więcej, proszę się podzielić wiedzą. Tej nigdy za dużo! L.Veris i L.Autumni nie opisałem, bo to wiadomo które.  Pozdrawiam Jarek 

20191022_170507.jpg

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

26 kwietnia 2021.

Księżyc prawie w pełni, nisko nad horyzontem, spowity co jakiś czas woalem delikatnych obłoków.

 

Jak już wspominałem okres pełni jest dla mnie jedną z najlepszych okazji do „księżycowego żerowania”. Pomimo słabych warunków szukam celu przy zachodniej krawędzi Srebrnego Globu. Zastanawiam się czy poświęcić czas na rysowanie Schlütera, /którego już mam: https://astropolis.pl/topic/65658-krater-schlüter/ /czy może lepiej skierować uwagę na nowy obiekt, którego szkic będzie miał dla mnie jak zawsze walory poznawcze. Pomimo iż, libracja nie sprzyja obserwacjom Mare Orientale bez trudu można dzisiejszej nocy dostrzec łukowate ułożenie pierścieniowych struktur Montes* Cordillera oraz Montes Rook.

 

Moja uwaga skupia się na kraterze Eichstadt, który znajduje się we wschodniej części pasma Montes Cordillera. Pasmo to otacza basen uderzeniowy Mare Orientale okręgiem o średnicy 945 km. Drugim, bardziej wewnętrznym pasmem jest Montes Rook otaczający basen okręgiem o średnicy od 460 do 655 km.

 

1582023242_mapaMO.PNG.3a846e56722522076d3e9df53204d9e0.PNG

Sam krater w tych warunkach nie prezentuje się zbyt okazale, ale nie to jest najważniejsze. Za kraterem widoczne są ostre, błyszczące szczyty Monets Rook, prawdopodobnie widać zewnętrzną i wewnętrzną  cześć pierścieniowej formacji. Powyżej /na zdjęciu/ prostokątem zaznaczyłem widoczny obszar na poniższym rysunku.

 

eich.PNG.c0f18ec92a7540601dc938cba0ee964e.PNG

Szkic całej struktury Morza Wschodniego jest dla mnie raczej czymś na pograniczu „horyzontu możliwości zdarzeń”, dlatego spróbuję co jakiś czas prezentować jego fragmenty.

 

Krater Eichstadt ma średnicę 49 km i głębokość 4,9 km. Nazwa krateru pochodzi od nazwiska niemieckiego matematyka i astronoma Lorentza Eichstadta.

 

*montes – pasmo górskie

 

Edited by megrez23
 • Like 4
 • Love 3
Link to comment
Share on other sites

 • 8 months later...

17.01.2022.

W końcu chwila na którą tak długo czekałem, czyli Księżyc zbliżający się do pełni. Tym razem mogłem obserwować lśniące w promieniach Słońca długie górskie łańcuchy, otaczające pierścieniem Mare Orientale. Montes Rook, bo o nich mowa, z każdą chwilą uwidaczniały wyraźniej swoje strome stoki skrywając chciwie przed moim wzrokiem Jezioro Wiosny (Lacus Veris). Niestety moja ułomność zmusiła mnie do narysowania tylko niewielkiego fragmentu tej fascynującej formacji nieopodal Jeziora Jesieni.


Jezioro Jesieni (Lacus Autumni), to małe morze księżycowe w pobliżu Mare Orientale o średnicy 183 km, którego nazwa została zatwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną w roku 1970.

 

             594419312_LacusAutumnii_1.PNG.fe42dae4bf92a74f4a9df3539bb4d40d.PNG         1879620535_LacusAutumnii.png.2d45b2f655a40dadf31e9d423f15d9c0.png

 

Teraz muszę czekać cierpliwie na kolejną okazję, żeby przy sprzyjającej libracji zanurzyć się głębiej w ten rejon.

 

 • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.