Jump to content

Kamera przemysłowa+Sony handycam


MateuszZ.
 Share

Recommended Posts

Witaj Mateuszu

 

Teoretycznie nadawać się powinna praktycznie każda kamera przemysłowa. Problem leży gdzie indziej. Musisz w swojej handycam mieć czynne wejście analogowe (tak aby użyć jej jako przetwornika cyfrowo analogowego). Ale to nie wszystko kamery handycam mają wejście analogowe albo s-video albo po czinczach. Kamera przemysłowa ma wyjście typu BNC i rzadko S-video. Musisz kupić przejściówkę z BNC na czincz. W tej chwili czekam na zamówione u Janusza złączki aby podłączyć kamerę przemysłową do teleskopu jak je dostanę to zrobię próby i dam znać.

Link to comment
Share on other sites

Mateusz wrote:

 

"Mirku, ile kosztuje taka kamerka?"

 

Kamery przemysłowe zaczynają się od 300zł ale w nich nic praktycznie nie da się ustawić. Takie, które mają pewne możliwości przeprogramowania np. wydłużanie czasu ekspozycji zaczynają się od 1400zł. Jak widzisz tani sport to nie jest.

Link to comment
Share on other sites

Mirek napisał :   "...Musisz w swojej handycam mieć czynne wejście analogowe (tak aby użyć jej jako przetwornika cyfrowo analogowego). ..."

Dowiedziałem się że owszem, tańsze modele handycamów nie mają możliwości wejścia, ale tylko dlatego, że jest ono zablokowane programowo :o:o :o  (ale chamstwo ;) )

 

Podobno za jakieś 100 ileśtam złotych można  ściągnąć tą blokadę tak jak simlocka z komórek

Link to comment
Share on other sites

MateuszZ. wrote:

 

 

"Podobno za jakieś 100 ileśtam złotych można  ściągnąć tą blokadę tak jak simlocka z komórek."

 

W poprzedniej handycam jaką miałem dokładnie robiłem coś takiego. Pozostawał jednak problem braku klawisza "rec" i jak już ruszył z nagrywaniem to nie można go było zatrzymać. Robiłem to z odblokowanym wyjściem cyfrowym z analogowym nie próbowałem. Nową jaką kupiłem ma czynne wszystkie wejścia i wyjścia. W sumie to możesz to zrobić 100zł to nie majątek, a będziesz mógł digitalizować nagrania wykonane w standardzie VHS.

Link to comment
Share on other sites

Czy z powyższych postów wynika, że nie można bezpośrednio (bez np. kamery przemysłowej) zastosować kamery standardu DV do rejestrowania obrazu z teleskopu?  Dlaczego wobec tego można to robić kamerami internetowymi?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Ja też nie bardzo rozumiem jaki jest sens stosowania przestarzałej,analogowej kamery przemysłowej mając do dyspozycji cyfrową kamerę nowej generacji ???

Link to comment
Share on other sites

Kilka pytań jeśli można:

Czy handkamera jest potrzebna tylko po to, by ZOBACZYĆ to, co rejestruje kamerka przemysłowa? Rozumiem, że wtedy można się w terenie obyć bez komputera/laptopa. To bardzo interesujące, bo na dobrego laptopa mnie teraz nie stać (a wczoraj testowałem Compaq Presario 1200 AMD/470 MHz - gubił mi klatki przy zgrywaniu filmu z Vesty. Chcą za niego 2,5 tyś zł), a te tańsze się nie nadają.

A jakie wyjścia mają te kamerki przemysłowe (przemcam`y ? ;D ) - tylko analogowe, czy też cyfrowe? Pewnie analogowe i dlatego ten soniak w łapie potrzebny...

Mirek, czekamy na Twoje testy.

Link to comment
Share on other sites

Janusz_P. wrote:

"Ja też nie bardzo rozumiem jaki jest sens stosowania przestarzałej,analogowej kamery przemysłowej mając do dyspozycji cyfrową kamerę nowej generacji"

 

Janusz niestety ale popisałeś się zupełną ignorancją. Kamery przemysłowe nie są żadną przestarzałą technologią. To są w pełni cyfrowe kamery przy których parametry kamer internetowych to jak trabant przy mercedesie. Problemy są dwa kamery przemysłowe mają wyjścia analogowe i to nie dlatego , że jest to technologia przestarzała. Poprostu cyfrowe linie przesyłowe są za cienkie aby przesłać obraz telewizyjny szczególnie z wielu kamer. Jeżeli chcesz przesyłac po łaczu cyfrowym obraz telewizyjny w pełnej rozdzielczości i w czasie rzeczywistym czyli z odświeżaniem 50 półobrazów /sek. to potrzebujesz strumienia 30Mbitów. Jak takich kamer w systemie masz powiedzmy 16szt. to strumień musi być 30x16 pokaż mi normalną sieć, która to wytrzyma. Jak widzisz jeżeli coś tu jest "przestarzałe" to technologia cyfrowa. Oczywiście do niej należy przyszłośc ale jeszcze nie tak hop. Drugi problem to brak oprogramowania do kamer przemysłowech (podobnego do tych internetowych) tego nie ma bo nikomu do niczego jest to nie potrzebne. Możemy jedynie pewne parametry ustawiać w menu kamery ale moje próby mają dać odpowiedź na pytanie czy to wystarczy do naszych zastosowań. Mogę jednak z pełną odpowiedzialnoscią powtórzyć kamera internetowa przy podstawowej nawet kamerze przemysłowej to trabant przy samochodzie o wyrafinowanych kamerach przemysłowych nie wspominając.

Link to comment
Share on other sites

Czy mógłbys jeszcze Mirku napisać o pozycji kamery DV w rankingu wyznaczonym przez trabanta i mercedesa? Można czy nie można ich używać?

Link to comment
Share on other sites

Bielack wrote:

 

 

"Czy handkamera jest potrzebna tylko po to, by ZOBACZYĆ to, co rejestruje kamerka przemysłowa? Rozumiem, że wtedy można się w terenie obyć bez komputera/laptopa."

 

Dokładnie taka jest idea aby do rejestracji obrazu użyć handycama a nie laptopa. Na kasetę od takiej kamery wchodzi ok. 12GB danych. Jeszcze raz powtórzę takie jest założenie. Napewno taka kamera może robić za przetwornik analogowo cyfrowy bo to już robiłem. Pytanie tylko na ile będzie można w kamerze przemysłowej ustawić parametry aby obraz nadawał się do naszych zastosowań. Co do ekonomiki mtakiego rozwiązania to się nie czarujmy tanie to również nie będzie. Ale być może wygodniejsze niż laptop na polu.

 

 

"A jakie wyjścia mają te kamerki przemysłowe"

 

Standard to wyjście analogowe BNC lub bardzo rzadko (ja znam dwie kamery z takimwyjściem) S-VHS (S-Video) też analogowe.

 

 

ja do prób jestem gotowy czekam tylko na złączki od Janusza.

 

Może się okazać, że z ustawieniem parametrów kamery przemysłowej jest tyle ograniczeń, że jednak najlepiej uzywac kiepskich jakościowo kamer internetowych.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Ty Mirku znasz teorię a ja praktykę i nie widziałem jeszcze ładnych fotek nawet Planet a już nie wspomnę o Deep Sky za pomocą kamerek przemysłowych i dlatego uważam je za kiepskie do tych zastosowań, to co widziałem w rękach zakryciowców to jeden śnieg i szum koszmarny, ma to i zasięg gwiazdowy ale przy takiej jakości to ja naprawdę dziękuję postoję :o

Może masz dostęp do lepszych kamerek ale te z którymi miałem stycznosć do około 800 zeta nie warte były poświęconego im z mojej strony zainteresowania > :(

Nadzor przemysłowy z wielu kamer to co innego i te zastosowania zapewne spełniają wyśmienicie nie przeciążając łączy czy też backupujących je magnetowidów ;)

Twoje złączki na ukończeniu i niebawem potestujesz te nowe wspomniane modele, sam jestem ciekaw dawanych przez nie obrazów kosmosu nawet z czystej ciekawości ???

Link to comment
Share on other sites

Janusz ja nie twierdzę że kamery przemysłowe do naszych zastosowań są lepsze od internetowych. Mam po prostu mozliwość sprawdzenia tego to sprawdzę. Tak jak napisałem największy problem widzę w braku oprogramowania. Chodziło mi o stwierdzenie że internetowe są nowoczesne a przemysłowe przestarzałe analogowe. Tylko prtestuję abyś nie robił takich uogólnień bo to nieprawda. Może się także okazać że i ofszem z przemysłowej idzie dostać dobry obraz tylko cena takiego rozwiązania będzie na tyle wysoka, że lepiej będzie użyć internetowego bzykadełka za 200zł (bzykadeło to chyba Twoje ulubione określenie prawda? :-))

 

Niecierpliie czekam na te złączki bom cały zwarty i gotowy a i pogoda dopisuje jako tako.

Link to comment
Share on other sites

Niefortunnie moje pytanie znalazlo się na końcu poprzedniej strony i jakby wypadło z wątku. Jeśli ktoś może na nie udzielić odpowiedzi to bardzo proszę.

Link to comment
Share on other sites

ArekP wrote:

 

Jak takiej handycam usuniesz obiektyw i dołączysz jakoś do teleskopu to powinna się nadać. Tylko będą następujące problemy:

 

1.Całość będzie drgała od mechanizmu przesówu taśmy kamery,

2.Taka kamera trochę waży i tu także mogą byc problemy bo się np. wyciąg urwie

3. Regulacja i ustawianie parametrów ekspozycji mogą być koszmarne bo obraz będzie się ruszł jak ty będziesz programował kamerę.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Czyli wracamy jak w kwestii fotografii, że najlepsza dla nas kamerka to taka z wymiennym obiektywem ;D ;D ;D

Teraz Mirku zrozumiałem po co kamerka przemysłowa ma być podłączana do cyfrowej, ta ostatnia ma być tylko przenośnym i od razu cyfrowym nośnikiem informacji z analogu zamiast Laptopa :):D ;D

Link to comment
Share on other sites

Dzisiaj sprawdzalem sobie wlasnie 'przemyslawke' z demobilu: Philips LDH 0470/00. Niestety, mam ino karte TV w komputerze zamiast camcordera i z koniecznosci strzelalem przez okno w bloku, turbulencje takie, że momentami żadnych szczegółów na powierzchni nie było widać  :-/

Ale pomimo wszystko złapało coś takiego:

s1.jpg

s2.jpg

 

Czy jest jakas alternatywa dla camcordera?

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.