Skocz do zawartości

Programy do kamerek long exposure


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie programy są dobre a zarazem darmowe do obsługi kamer przerobionych na długie ekspozycje??

Testowałem K3CCDTools, AstroVideo, QCfocus i jeszcze jakieś inne.

AstroVideo wydał mi się jakis kulawy, ale np: Heniek był z niego zadowolony (a On zna się na rzeczy).

QCfocus działa, ale wymaga sporo klikania, tzn. każdą kolejną ekspozycję trzeba kliknąć. Na to jestem za leniwy.

Moim absolutnym faworytem jest K3CCDTools. Przed obserwacją planuję sobie ile i jakich ekspozycji mam zamiar wykonać i zapisuję w specjalnym pliku tekstowym, wygląda to tak (dla tych, co nie wiedzą):

 

;############################################################

;# #

;# This is a sample batch file for Long exposure #

;# #

;# Syntax: #

;# #

;# number_of_exposures exposure_duration (AMP_ON/AMP_OFF) #

;# #

;# exposure_duration is duration in seconds #

;# (decimal point may be used) #

;# #

;# #

;############################################################

 

2 1 AMP_ON

2 2 AMP_OFF

10 30 AMP_OFF

20 40 AMP_OFF

 

 

Wczytuję tego LX batcha i program wykonuje ekspozycje wg kolejnych pozycji:

2 x po 1 sek

2 x po 2 sek

10 x po 30 sek

20 x po 40 sekund

 

Rewelacja! Można nastawić telep i iśc do domu na kawę.

Próbowałme też Astroart 3 ale jakos mnie nie przekonał.

 

Niestety, oprócz QCfocusa programy te nie są darmowe, ale bywają w wersji shareware...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QCfocus działa, ale wymaga sporo klikania, tzn. każdą kolejną ekspozycję trzeba kliknąć. Na to jestem za leniwy.

Moim absolutnym faworytem jest K3CCDTools.

 

Dziwne... Właśnie w tym momencie mam ustawionego QCFocusa na 120 ekspozycji na gromadę Coma-Virgo. ;) Klikam w ramce Image->Params... i tam mozna wszystko wpisać. QCFocus ma fajną funkcje ogniskowania (jak sama nazwa wskazuje), która oblicza FWHM dla danej gwiazdy. Heniek pokazał kiedyś jakie cuda można wyciągnąć tym sposobem na M13.

Rzeczywiście - K3CCD ma chyba najlepszy interfejs. Bardzo przydaje się wspomniany LXbatch kiedy fotografuje się obiekty wymagające dużej dynamiki. Ma także drift explorer, bardzo pomocny przy ustawianiu montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek, chodziło mi ekspozycje typu: 50 x 10 sek, 50 x 15 sek, 50 x 20 sek itd. By robił je automatycznie. W QCFocusie trzeba każdą odzielnie programować, a K3CCDTools pozwala mi to odpalić i iść na spacer z psem :szczerbaty:

 

Szymek, napisz w jakim programie chcesz się zabrać za długie czasy. Masz podpięte LPT? Wystarczy, że odnajdziesz odpowiednią opcję i zaznaczysz, że ma być aktywna;

K3CCDTools - ech, nie powiem gdzie dokładnie, własnie mi sie czas skończył, ale szukasz w "opcjach" i zanaczasz zgodność ze standardem SC i wybierasz port COM (1, 2 lub 3)

QCFocus - przy starcie programu naciskasz guzik "Camera Options" i zaznaczasz"ptaszkiem" Camera is a VestaSC with parallel port connected. I tez wybierasz odpowiedni numer portu COM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielack

Jak zaprogramowac kamerke aby pokazywał mi sie normalny podgląd. Bo na razie to mam cały biały podgląd bądź szary w zależnośi jak ustawie brightness i kontrast. I przez to nic nie moge ta kamerką zrobić na długich czasach a mam piekna pogode :szczerbaty:

Edytowane przez Szymek Ozimek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś ruszyło bo "udało" mi sie ustawić tak wszystko że ledwo ledwo widac moje okno w pokoju poniżej 5sek naświetlania.

Co źle robie bo już sam nie wiem :(

Podumaj o tym, co tutaj napisałeś.

Długich czasów naświetlania używamy do łapania małej ilości światła, prawda? Dlatego jak chcesz naświetlać okno przez 5 sekund, to powinna wyjść zupenie biała plama - totalnie prześwietlona klatka.

 

Nie bardzo wiem jak Ci poradzić, bo nie wiem jaki masz sprzęt. Opisz jak podłączyłeś, to postaramy się wspólnie coś zrobić.

W trybie normalnym masz podgląd normalny? I filmy zgrywa normalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry Bielack :Boink: Źle zrozumiałem.

 

Ej, trzeba jeszcze QCFocusie wejść do ramka Image->Param... i zaznaczyć checkboxa "Use Vesta-SC long exposure"

W K3 trzeba do LX wybrać tę ikonkę:

k3.jpg

 

Jeśli wszytko tak robisz, i dalej w pokoju przy pięciu sekundach masz tylko szary obrazek, musisz pokombinować z połączeniem z kompem:

-Kabel do LX jest zrobiony na COM czy LPT?

-Sprawdź pod jakim adresem masz port i jego numer, np. w menedżeże urządzeń (np. LPT1 - 0x378)

-Ustaw według tego program do LX

 

:unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do podłączenia kamerki

to ma dwa kable jeden idzie do portu drukari a drugi do portu klawiatury. i tak właśnie podłączyłem i włączyłem QCFocus i tam dałem na Camera i Exposure i odpwoeidnio pozmieniałem tak aby coś było widac na podglądzie.

Ponadto znalazłem stronke na której autor podaje właśnie parametry exposure ale jak to poustawima tak jak na niej pisze to jest ciemny obraz (a może tak mabyć??)

macie link do tych ustawień są na samym dole strony

http://www.ngc0815.de/qcvcmode.html

Co do trybu normalnego wszystko jest w porządku

Edytowane przez Szymek Ozimek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak, jak Piotrek radzi.

Zaznacz nie tylko opcję o której pisałem: QCFocus - przy starcie programu naciskasz guzik "Camera Options" i zaznaczasz"ptaszkiem" Camera is a VestaSC with parallel port connected, i wybierasz port LPT ( a nie COM jak pisałem. Dla mie to mała różnica :szczerbaty: ).

Już po wejściu do programu, w okienku Images klikasz guzik Param... i w okienku które się otworzy zaznaczasz opcję 'Use Vesta SC long exposure".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okienko Camera Options

Zaznaczyłeś prawidłowo. Teraz jeszcze musisz się upewnić, czy port LPT1 który masz wybrany jest faktycznie tym, który być powinien. Spróbuj robic ekspozycje po 1 sek i jeśli nie widac rezultatu (całkowicie prześwietlonej klatki), to przestaw na LPT2 i zrób ponownie test. To samo z LPT3 - w końcu musisz trafić, wiele ich nie ma :D

Okienko Logitech Video

nie mam pojęcia co i jak wpływa na obraz, bo nie testowałem takiej kamerki. Video Quality ustawił bym na Better, a Brightnes i Contrast ustawił bym na 50% - przynajmniej na czas testów.

Brak Ci jeszcze jednego okienka

 

Zobacz mój załącznik - tam gdzie 1 kliknij guzik Param... wyskoczy okienko z 2. Tam zaznacz tak jak na obrazku. A Exposure Time to czas na jaki będziesz wyzwalał kamerkę.

I pisz czy działa.

 

Kurde, chce dać emota z uśmiechem, ale jakis taki szyderczy mi się wydaje ;o)

qcfocus_sc.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bielack rozmawialiśmy wczoraj z Piotrkiem T. na gg i pomagał mi ustawić kamerke musiał niestety kończyć a ja męczyłem ją sam ale dopiero dzisiaj . I udało mi sie tzn mam podgląd na długich czasach (gdy przełącznik na kamerxce jest nastawiony na long exposure) I okazało sie tak: musza być podłączone 3 kable: LPT PS/2 i COM. i właśnie po podłączeniu wszystkich kabli wyskoczyło w podglądzie okienko białe (prześwietlone). Mysłałem że jest dalej źle ale dla pewności zasłoniłem ręką obiektyw i obraz zrobił sie ciemny tak więc wszystklo jest ok. :banan:

I mam proble z K3CCD tzn. jak zapisać klatke z długim czasem ale żeby nie była w formacie avi bo mi zapisuje w avi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mam proble z K3CCD tzn. jak zapisać klatke z długim czasem ale żeby nie była w formacie avi bo mi zapisuje w avi

I dobrze zapisuje. Jak tylko się do tego przyzwyczaisz, docenisz to. Jest wtedy porządek. A działa to tak:

gdy robisz sesję z długimi czasami, K3 tworzy plik avi i do tego pliku, jako poszczególne klatki zapisuje kolejne expozycje. Kolejne zdjęcia do tego samego pliku jako kolejne klatki filmu - wazne, byś to zrozumiał. Bo zanim ja do tego doszedłem, to włosy rwałem z głowy :Boink:

Gdy skończysz sesję (tzn. gdy zamkniesz okienko wyzwalające expozycje) dostajesz dwa pliki o tej samej nazwie - jeden to *.Avi a drugi *.txt. W Aviku są nasze zdjęcia, a w txt rozpiska kolejnych wykonywanych expozycji. Plik avi rozdzielasz na BMP programikiem AviToBmp i możesz już sobie obrabiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

wcześniej pisałem że mam już podgląd, ale niestey jak włączam lomg exposure i jak idzie ten pasek niebieski i gdy dojdzie do końca powinno "odświeżyć" podgląd dla danego czasu naświetlania, niestety tak nie robi pojawia sie tylko ciemny obraz w miejscu podglądu a prawidłowo wyświetla tylko chwilami nieregularnie. Czyli raz mam obraz z długim czasem raz jest ciemna klatka zazwyczaj prawidłowy obraz pojawia mi sie zaledwie kilka razy. Tak więc w sumie nie wiem o co tu chodzi. I ogólnie wychodzi że mam tylko podgląd jak nie włacze ikonki long exposure gdy ją włącze zaczyna sie robić tak jak napisałem wyżej.

Edytowane przez Szymek Ozimek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam!

 

Widze że masz problem.

Odpowiedz mi na pytanie: czy jak wlączysz w XP w akcesoriach Mowie Maker a potem dasz na nagraj to czy pojawia ci się obraz (obojętne jak wajche przełączysz)???

 

Jeśli nie zobaczysz obrazu tylko kilka pasów pionowo i kilkadziesiąt pasów pozomo to znaczy ze zle przerobiles kamerke.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.