Skocz do zawartości

Brrrr....


Gość cygnus

Rekomendowane odpowiedzi

Oj zimno było.

 

Ja wczoraj spędziłem kilka godzin na robocie przy teleskopie na balkonie. Cud, że nie jestem chory. Ale teraz mogę wreszcie robić zdjęcia nie siedząc na balkonie przy teleskopie ale z drugiej, ciepłej strony okna przy kompie. Wczoraj w Brwinowie pod Wawą o północy było minus 12,5 st C. Pasek od lornetki tak zesztywniał, że nie mogłem przełożyć głowy :blink: , a musiałem wycelować teleskop na Machholtza. Zrobiłem kilka zdjęć. Jedno wrzucam, pozostałe do obróbki na gorsze noce. Niestety coś mam nie tak z prowadzeniem, bo gwiazdy robią się kreskami. Chyba smar gęstnieje na kamień. Fota to 5 minut na czułości 1600 teleskopem 170/1300 i Canonem 300D plus obróbka w Corelu

 

Aquarius, pozdrawiam - dziś uruchomie radio to będziemy w kontakcie. Słyszałem z balkonu jak marzłeś :buahaha:

Capture_00009_web.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety coś mam nie tak z prowadzeniem, bo gwiazdy robią się kreskami. Chyba smar gęstnieje na kamień. Fota to 5 minut na czułości 1600 teleskopem 170/1300 i Canonem 300D plus obróbka w Corelu

 

Ba... żeby kreskami. W ogóle jakies drgania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje przy tmeperaturach dochodzących do -20 są raczej mało przyjemne. Co prawda niebo kryształ - aż miło popatrzeć, ale co przytknę oczy do okularów mojej lornety to parują i w efekcie dupa nie obserwacje :angry: Poza tym rodzice reczej mnie nie puszczają ale może dzisiaj się wyrwę chociaż na chwilkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nareszcie temperatura ustąpiła z -20 na -3 jak na razie.

troche jeszcze spada ale to jest niczym do poprzednich dni tak wiec telpa już chłodze.

w sumie jestem dzisjaj po pierszej obserwacj niestety wąski sierp księżyca w nie schłodzonym telpie był rozmazany, ale saturn za chwileczke bedzie super :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wieje i seeing jest kiepściutki. Chciałem zabawić się w rozdzielenie Rigela, ale z gwiazdy zrobiła się ruchliwa biała plama i nie da się wyostrzyć. Trapez w Orionie dużo lepiej widać w 35x niż 175x :) Saturn też tylko w "humorystycznym" powerze 35x :) Za to zasięg jest całkiem niezły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę wieje i seeing jest kiepściutki...

 

 

Witam.

 

Przez te wszystkie mroźne i "piękne noce" u mnie niestety niebo nie powalalo. Każdej nocy obserwacje utrudniała lekka mgiełka. Zastanawiam sie, czy to może być powodowane tym, że z dwóch stron jestem otoczony przez dość spore wzniesienia i powietrze po prostu opada ku dolinie - miejscu z ktorego obserwuje.

 

Pozrowienia:

-Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Witam.

 

Przez te wszystkie mroźne i "piękne noce" u mnie niestety niebo nie powalalo. Każdej nocy obserwacje utrudniała lekka mgiełka. Zastanawiam sie, czy to może być powodowane tym, że z dwóch stron jestem otoczony przez dość spore wzniesienia i powietrze po prostu opada ku dolinie - miejscu z ktorego obserwuje.

 

Pozrowienia:

-Paweł.

 

Te wyżowe i lekko przymglone noce służą do obserwacji planetarnych i seeing ma w nich powalać a nie klarowność nieba jak podczas niżowej pogody na DS a i dolinka zapewne wniosła swoje 3 grosze do tego zamglenia :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wyżowe i lekko przymglone noce służą do obserwacji planetarnych i seeing ma w nich powalać a nie klarowność nieba jak podczas niżowej pogody na DS a i dolinka zapewne wniosła swoje 3 grosze do tego zamglenia :Salut:

 

No niestety, ale podczas większości nocy seeing też nie powalał :(

 

Pozdrowienia:

-Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
No niestety, ale podczas większości nocy seeing też nie powalał :(

 

Pozdrowienia:

-Paweł.

 

A obserwowałeś aby z otwartej i pozamiejskiej przestrzeni bo to podstawowy warunek na dobry seeing, z miasta to jest dużo, dużo gorzej :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A obserwowałeś aby z otwartej...

Obserwowałem z miejscowoście gdzie mieszkam, znajdują się tam dwa dość sporawe wzniesienia, ale generalnie otwartej :szczerbaty:

... i pozamiejskiej przestrzeni ...

Troszke lampy przeszkadzają, ale generalnie duuuuuużo lasów i niebo bez porównania z miejskim.

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja coś na rozgrzewkę.

 

Wczoraj o 2:30 zrobiło się we Wrocku czyste niebo. No to rzuciłem się okna, a tam takie letnie M-ki jak M13, M92, M10,M12, M57, M56, M27, M29, M5. Oczywiście też Wieszak.

Przyczaiłem się też z suceksem na M68 - sto ósmą do M-kolekcji. M83 choc jest nie dużo dalej, nie dała się wypatrzyć znad łuny od Bielan.

Po czwartej chmury przywiały taki wiatr, że wrzuciło mnie na powrót od domu i do łóżeczka. Miło jest spotkać się ze starymi letnimi znajomymi.

 

 

pozdr

th

 

PS. Na termometr nie patrzyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z piątku na sobotę byłem w Bielawie (60 km na południe od Wrocka). Też trafiłem na dwugodzinne okienko w chmurach między 23.00 a 01.15. Temperatura około zera stopni. Było bezwietrznie. Zrobiłem sobie powtórkę z e-mek Panny i Bereniki. Niestety na Hydrę zabrakło czasu - gdy nadpłynęły gęste chmury, w ostatniej chwili złapałem jeszcze M13 i koniec.

Idzie na wiosnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.