Jump to content

Sprzęt do czyszczenia szkieł.


Tomasz
 Share

Recommended Posts

Mam pytanie: czym czyścicie szkła w teleskopach? Lustra nie czyszczę bo się boję go dotykać. Okulary czyszczę miękką flanelą, ale się elektryzują i zaraz łapią kurz od nowa.

 

Pozdrawiam

Tomasz

Link to comment
Share on other sites

kup sobie delikatne kosmetyczne waciki bawełniane (ale bez dodatku włókien sztucznych!!!) i załatw skądś (?) fiolkę alkoholu izopropylowego, eteru bądź czystego spirytusu.

 

to powinno skutecznie czyscić optykę ale pamiętaj o daleko idącej ostrożności!!!!!

 

Przemas

 

ps. Janusz Płeszka kiedyś mówił że dobrym substytutem tych wszystkich napojów wyskokowych może być....chuchnięcie na szkło. Skrapla się wtedy na nim woda destylowana, którą można przeczyścić zabrudzoną powierzchnie ;D ;D ;D

Link to comment
Share on other sites

ja właśnie tak czyszcze soczewki ( te zewnętrzne oczywiście ;D ) w okularach - chucham - skrapla się woda i wycieram bawełnianą szmatką ( mozna poświęcić na to koszulke bawełniana ;D - świetnie si.ę nadaje ) a jak są jakieś tłuste zabrudzenia to czyszcze izopropanolem , można kupić o dużej czystości ( cz.d.a. ) w skelpach chemicznych po ok 2 zł / 100 ml i ok 10 zł / 1000 ml

 

pozdrawiam

Marcin

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Pewnie można ale obawiałbym się o skutki takiej operacji nie znając jego składu chemicznego???

Link to comment
Share on other sites

Witam,

niektórzy producenci optyki rekomendują mieszanke alkoholu etylowego i eteru etylowego (50/50) - ale tylko do szkla, plastiki mogą być rozpuszczane ;)

Pozdrawiam,

Jurek

Link to comment
Share on other sites

u opytka można kupić szmatke do czyszczenia soczewek okularowych, jest bardzo gladka, bezpyłowa zbiera dobrz kurz i tłuszcz - 10 zł.

Oprócz tego, sa specjalne płyny (też u optyka do kupienia) do czyszcenia soczewek z powłokami AR - 5 zł

 

pozdro

Link to comment
Share on other sites

ja uzywam zestwu do czyszczenia szkła optycznego.....

są to:

gruszka z pendzelkiem

płyn optik-HTMC (skład niewiadomy !!)

i optik papier

 

płyn nie nadaje sie do plastiku !!!

 

m

Link to comment
Share on other sites

Jsetem trochę przeczulony na papier. Kiedyś w zamierzchłych czasach, gdy krążki

CD były nowością, chciałem doczyścić krążek CD na którym mi bardzo zależało. Po czyszczeniu papierem do szkieł optycznych i płynem do szkieł optycznych krążek nadawał się tylko do wyrzucenia. W przypadku okularu LER wolę dmuchać na zime.

 

Pozdrawiam

 

tomasz

Link to comment
Share on other sites

Firma ROWI specjalista od akcesoriów foto ma w ofercie zestaw do czuszczenia optyki. W ładnym etui jest naturalna i sztuczna ircha, płyn HTMC i 100 świetnych miękkich i dobrze chłonących papierków oraz pędzelek z gruszką. Najpierw nasączamy te papierki płynem HTMC zmywamy wstępnie optyke a później sztuczną irchą doczyszczamy do sucha.

 

Taką technologie proponuje ROWI. Czyszciłem optyke zarówno mojego astrosprzętu jak i moją cyfrówkę i jak narazie nie zauważyłem rys, a efekty są naprawdw dobre. (RYS WYPLUĆ TE SŁOWO :P :P :P)

 

Zestaw w foto sklepach nie przekracza 30-40 PLN więc chyba warto.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o irche.

Wyczytałem że ircha powinna być uzywana tylko i wyłącznie do czyszczenia jednej danej optyki.

Ircha ma to do siebie że w jej włóknach łatwo jest zaplątac się jakiemuś ziarenku piasku czemuś takiemu i o porysowanie optyki nie trudno.

Dltego też NIE NALEŻY uzywać irchy którą czyśćimy np. zwykłe okulary korekcyjne.

 

Pzdr

Link to comment
Share on other sites

Ja uzywam takie cos co nazywa sie lens pen. wyglada to jak dlugopis, z jednej strony ma wsuwany pedzelek z drugiej gumowa jakby przyssawje pokryta czyms w rodzaju irchy lub aksamitu. Ta przyssawka czysci rewelacyjnie

Link to comment
Share on other sites

Lusterka najlepiej czyscic woda. Ja robilem to tak:

 

1. Wyjecie z oprawy

2. Do zlewu (na miekki recznik!!!) i silny strumien wody - zmywa luzny pyl

3. Nalac letniej wody z kilkoma (!) kroplami detergentu i pozostawic na kilka minut - rozpusci tluste osady

4. jezeli jakis brud siedzi - delikatnie wata "bezwloskowa" bawelniana ale nie trzec tylko turlac wate po powierzchni

5. Przemyc woda destylowana

6. Przemyc woda destylowana z dodatkiem alkoholu - odparuje i nie pozostawi sladow.

7. Ew przemyc samym alkoholem - ja uzywam spirytu

 

A dla bardziej zaawansowanych:

http://www.ghg.net/cshaw/clean.htm

 

Najlepszy jest podobno ten kit:

http://www.customscientific.com/clean.htm

Polecany przez AP i Tak

 

Poza tym rada podstawowa - nadmiar czyszczenia jest szkoldliwy. To co warto usuwac to tluste zabrudzenia i nalot np. z kondensujacej "kwasnej" rosy, sam kurz nie szkodzi i w umiarkowanych ilosciach specjalnie nie degraduje obrazu.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.