Skocz do zawartości

Sprzęt do czyszczenia szkieł.


Tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

kup sobie delikatne kosmetyczne waciki bawełniane (ale bez dodatku włókien sztucznych!!!) i załatw skądś (?) fiolkę alkoholu izopropylowego, eteru bądź czystego spirytusu.

 

to powinno skutecznie czyscić optykę ale pamiętaj o daleko idącej ostrożności!!!!!

 

Przemas

 

ps. Janusz Płeszka kiedyś mówił że dobrym substytutem tych wszystkich napojów wyskokowych może być....chuchnięcie na szkło. Skrapla się wtedy na nim woda destylowana, którą można przeczyścić zabrudzoną powierzchnie ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie tak czyszcze soczewki ( te zewnętrzne oczywiście ;D ) w okularach - chucham - skrapla się woda i wycieram bawełnianą szmatką ( mozna poświęcić na to koszulke bawełniana ;D - świetnie si.ę nadaje ) a jak są jakieś tłuste zabrudzenia to czyszcze izopropanolem , można kupić o dużej czystości ( cz.d.a. ) w skelpach chemicznych po ok 2 zł / 100 ml i ok 10 zł / 1000 ml

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u opytka można kupić szmatke do czyszczenia soczewek okularowych, jest bardzo gladka, bezpyłowa zbiera dobrz kurz i tłuszcz - 10 zł.

Oprócz tego, sa specjalne płyny (też u optyka do kupienia) do czyszcenia soczewek z powłokami AR - 5 zł

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jsetem trochę przeczulony na papier. Kiedyś w zamierzchłych czasach, gdy krążki

CD były nowością, chciałem doczyścić krążek CD na którym mi bardzo zależało. Po czyszczeniu papierem do szkieł optycznych i płynem do szkieł optycznych krążek nadawał się tylko do wyrzucenia. W przypadku okularu LER wolę dmuchać na zime.

 

Pozdrawiam

 

tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma ROWI specjalista od akcesoriów foto ma w ofercie zestaw do czuszczenia optyki. W ładnym etui jest naturalna i sztuczna ircha, płyn HTMC i 100 świetnych miękkich i dobrze chłonących papierków oraz pędzelek z gruszką. Najpierw nasączamy te papierki płynem HTMC zmywamy wstępnie optyke a później sztuczną irchą doczyszczamy do sucha.

 

Taką technologie proponuje ROWI. Czyszciłem optyke zarówno mojego astrosprzętu jak i moją cyfrówkę i jak narazie nie zauważyłem rys, a efekty są naprawdw dobre. (RYS WYPLUĆ TE SŁOWO :P :P :P)

 

Zestaw w foto sklepach nie przekracza 30-40 PLN więc chyba warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o irche.

Wyczytałem że ircha powinna być uzywana tylko i wyłącznie do czyszczenia jednej danej optyki.

Ircha ma to do siebie że w jej włóknach łatwo jest zaplątac się jakiemuś ziarenku piasku czemuś takiemu i o porysowanie optyki nie trudno.

Dltego też NIE NALEŻY uzywać irchy którą czyśćimy np. zwykłe okulary korekcyjne.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uzywam takie cos co nazywa sie lens pen. wyglada to jak dlugopis, z jednej strony ma wsuwany pedzelek z drugiej gumowa jakby przyssawje pokryta czyms w rodzaju irchy lub aksamitu. Ta przyssawka czysci rewelacyjnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lusterka najlepiej czyscic woda. Ja robilem to tak:

 

1. Wyjecie z oprawy

2. Do zlewu (na miekki recznik!!!) i silny strumien wody - zmywa luzny pyl

3. Nalac letniej wody z kilkoma (!) kroplami detergentu i pozostawic na kilka minut - rozpusci tluste osady

4. jezeli jakis brud siedzi - delikatnie wata "bezwloskowa" bawelniana ale nie trzec tylko turlac wate po powierzchni

5. Przemyc woda destylowana

6. Przemyc woda destylowana z dodatkiem alkoholu - odparuje i nie pozostawi sladow.

7. Ew przemyc samym alkoholem - ja uzywam spirytu

 

A dla bardziej zaawansowanych:

http://www.ghg.net/cshaw/clean.htm

 

Najlepszy jest podobno ten kit:

http://www.customscientific.com/clean.htm

Polecany przez AP i Tak

 

Poza tym rada podstawowa - nadmiar czyszczenia jest szkoldliwy. To co warto usuwac to tluste zabrudzenia i nalot np. z kondensujacej "kwasnej" rosy, sam kurz nie szkodzi i w umiarkowanych ilosciach specjalnie nie degraduje obrazu.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.