Skocz do zawartości

Pytanie o klin paralaktyczny i krótki test Astrowalkera


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Wie ktoś jak się zachowuje ten klin paralaktyczny?

Klin

Jest lepszy niż ten z SWSA?

 

 

Kupiłem sobie astrowalkera od Leszka J., bardzo dobry sprzęcik, wczoraj robiłem testy i jest bardzo dobrze, na południowo wschodnim niebie prowadzi 60 i 90s bez problemu, 120s było już lekko pojechanie, ale to jest wina ustawienia na polarną bo nie wyjustowałem lunetki biegunowej i oczywiście nie mam klina paralaktycznego, ustawiałem montażyk na biegun na głowicy.

Wady:
- jest trochę gimnastyki przy tym sprzęcie, ale solidny wysoki statyw rozwiąże problem,
- żeby wyjustować lunetkę biegunową trzeba ją wymontować z montażu bo nie ma osi w okół której można go obracać, dlatego też ne miałem wczoraj poprawnego wyjustowania, ustawiałem ją na czuja, czyli po prostu po równo wkręciłem imbusy kontrujące,
- montowanie aparatu jest bezpośrednio na ramieniu, więc trzeba sprawdzać ustawienie bieguna po zmianie kadru, lub ruszaniu montowania aparatu,

"Nie wady", "nie zalety":
- potrzebny jest solidny klin paralaktyczny,
- przyda się wysoki solidny statyw,
- dobrze by było też mieć głowicę do aparatu z możliwością odblokowania tylko azymutu.

Zalety:
- prowadzi zadziwiająco dobrze, przy ustawienie polarnej z rozjechaną lunetką i na głowicy foto za 100zł, montaż uciągnął mi Samyanga135mm z Canonem1100d bez problemu 60s i 90s na południowym i południowo-wschodnim niebie,
- stabilność, nie ma tak że co 2-3 klatka jest rozjechana, nie ma ślimaka więc prowadzenie jest bardziej stabilne.

Niestety trzeba jeszcze zainwestować w dobry klin i będzie naprawdę dobrze.
Poniżej klatki 60 i 90 sek (90 sek jest po poprawionym ustawieniu na biegun, tam gdzie więcej gwiazd).

 

Single__90s_test.jpg

Single__60s_test.jpg

Edytowane przez cwic
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.