Skocz do zawartości

Astrofoto, zmiana sprzętu - jaka tuba po SW 150/750


sullifan

Rekomendowane odpowiedzi

hej,

Powoli zabieram sie za wymianę sprzętu, i chciałbym podpytać o kilka szczegółów.

Szukam tuby za ok 3000 zł, jednak nie wiem do końca na co zwrócić uwagę - astrofoto DS.

Czytałem trochę o tripletach i quadrupletach APO jednak boję sie, że będą za ciemne, z drugiej strony hmm musiałbym chyba trochę jeszcze dozbierać.

Astrofoto głównie wykonuję pod bardzo średnim niebem, na granicach dużego miasta (Wrocław), więc słaba światłosiła chyba będzie mocno niepożądana. 

Aktualnie mam HEQ5 + Canon EOS 500D i chciałbym optymalnie dobrać tubę pod to na razie, bez dodatkowych kombinacji (czytałem, że przy trypletach jest trochę zabawy z owym dopasowaniem, a zależy mi na łatwym i szybkim sparowaniu wszystkiego, za rok będę chciał wymienic aparat na kamerkę).

Zależy mi też na małych gabarytach tuby, aby była bardzo mobilna mimo wszystko.

Może jakis kompromis pomiedzy tańszymi APO, a SW150/750? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Maro21 napisał:

że jeżeli byłeś zadowolony z newtona to może trzeba przy nim zostać?

tak, byłem zadowolony jako poczatkujący, ale jak napisałem w poście szukam czegoś znacznie bardziej mobilnego, co do APO to również napisałem, że musiałbym dozbierać więc mam świadomość, że może być poza zasięgiem na razie i szukam jakiegos kompromisu o podobnym polu widzenia lub minimalnie większym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Maro21 napisał:

Edek 80 z korektorem, ts65q lub jakiś klon. Tsa mam i moge spokojnie polecić, ale to nijak ma się do f5 6 calowego newtona ,to będzie zupełnie inna fotografia. Jesteś z Wrocławia? 

 

 

tak :)

doprecyzowałbyś co masz na myśli jako "inna fotografia"  - newton był przyjemny i dosc prosty w obsłudze, do tego dobrze zbierał światło, dlatego szukam czegoś podobnego w wyzszej klasie, ale małego

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Maro21 napisał:

Pierwsza różnica to malutkie soczewki, kolejna to dużo ciemniejsze tuby, powyżej f6 . Największą zaletą jest brak kolimacji, łatwe panowanie nad roszeniem i kompaktowe wymiary.  

no właśnie tego sie obawiam, że tuby sa ciemniejsze co pod przecietnym niebem może być pułapką chyba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.