Skocz do zawartości

Lornetka 10,5x70 vs 10x50


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, jakiś czas temu na forum obok zapytałem o różnice w widokach między lornetkami 10,5x70 a 10x50, chodziło o konkretne przykłady. Temat potoczył się w różne strony, zaczynając od dyskusji dot. źrenicy wyjściowej, jej iluminacji, a kończąc na zasięgu i realnych różnicach na obiektach podczas obserwacji. Lornetka 10,5x70 to nietypowy i mało popularny instrument w naszym kraju, niewielu użytkowników decyduje się na jej kupno z różnych powodów.

 

Nie minęło sporo czasu, a sam miałem okazję porównać te dwie lornetki, niestety na razie przez krótką chwilę (ze względu na brak pogody). Jeśli macie jakieś swoje relacje i uwagii dot. tego sprzętu to śmiało wrzucajcie :) 

 

IMG_20210110_205521.jpg.d9e88fc34bcf1743fdd34ad90280f627.jpg

 

Pozwolę sobie skopiować moją wypowiedź z wczoraj z sąsiedniego forum:

 

Dziś na warsztacie miałem Deltę 10x50 i 10,5x70. Zanim zauważyłem dziury w chmurach i zszedłem ze sprzętem na rozświetlone, miejskie osiedle to chmurwy zdążyły wrócić pozostawiając na niebie w spokoju tylko jeden gwiazdozbiór. Całe szczęście był to Orion z M42. Testowanie trwało krótko, ale są wnioski.

Tak na szybko to...

 

M42

10x50: centralne gwiazdki widoczne, całość trochę przytłumiona, sama mgławica widoczna tylko zerkaniem.

10,5x70: od razu widoczna mgławica na około gwiazdek, całość bardzo wyrazista, gwiazdy jako błyszczące wyraziste punkty.

 

Betelgeza

10x50: gwiazda jako zwykły pomarańczowy punkt, bez rewelacji.

10,5x70: wyraźna, bardzo jasna, błyszcząca i intensywnie świecąca na pomarańczowo gwiazda, widoczna jako mocno rozświetlony punkt.

 

Jednym zdaniem: różnice zdecydowanie widoczne. Obiektywy 70mm zrobiły swoje.

 

Dorzucam jeszcze dwie wizualizacje jak to mniej więcej wyglądało podczas obserwacji na przykładzie M42:

 

m42_10x50.png.108e649cf1c7045d273a689dffaf1f1e.png

 

Rys. 1. M42 w polu widzenia 6,5° - lornetka 10x50.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie aplikacji Stellarium.

 

215266835_m42_105x70.png.c2ddd14a0720f61e8ea48bbeaa70410e.png

 

Rys. 2. M42 w polu widzenia 5° - lornetka 10,5x70.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie aplikacji Stellarium.

Edytowane przez dexter77
  • Lubię 4
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W niedzielę miałem okazję znów przetestować 10x50 i 10,5x70 m. in. na obiekcie Messier 41.

Warunki średnie - niebo miejskie, dość zaświetlone, trochę mgliste. Jednak różnice w obrazku zauważalne.

 

W 10x50 mgiełka zauważalna, ale bardzo bardzo słabo widoczne gwiazdki wewnątrz. W 10,5x70 gwiazdki od razu wyskoczyły bardzo wyraźnie. Poniżej wizualizacje / szkice.

 

 

m41_10x50.png.a90ae033e93f785e60eb9f92b0d5e734.png

 

Rys. 1. M41 w polu widzenia 6,5° - lornetka 10x50.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie aplikacji Stellarium.

 

 

110182906_m41_105x70.png.d8a3c6addc8bfaedc5734d25beab518e.png

 

Rys. 2. M41 w polu widzenia 5° - lornetka 10,5x70.
Źródło: Opracowanie własne na podstawie aplikacji Stellarium.

 

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, 

dzięki za pokazanie co w potrafi zrobić prawie 2x więcej powierzchni zbiorczej przy zbliżonym powiększeniu. Oglądając wizualizacje zaskoczyło mnie jak bardzo widoczna jest różnica w powiększeniach, przecież to tylko x0.5. Narysowałeś okręgi tej samej średnicy, nie oddaje to różnicy między okularami o polu własnym ~52° vs 65° zastosowanych w opisywanych lornetkach. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Lukacz napisał:

Cześć, 

dzięki za pokazanie co w potrafi zrobić prawie 2x więcej powierzchni zbiorczej przy zbliżonym powiększeniu. Oglądając wizualizacje zaskoczyło mnie jak bardzo widoczna jest różnica w powiększeniach, przecież to tylko x0.5. Narysowałeś okręgi tej samej średnicy, nie oddaje to różnicy między okularami o polu własnym ~52° vs 65° zastosowanych w opisywanych lornetkach. 

Dokładnie, trzeba by było sprowadzić obiekty do tej samej skali i pomniejszyć cały okrąg z 10,5x70 w wizualizacji, żeby oddać pozorne pole widzenia okularów 52 stopnie. Zdecydowałem jednak, że będę robił wizualizacje w tym samym rozmiarze przez co m42 wydaje się "większa" :)

 Co do różnic to obiektywy 70 mm robią swoje, ale trzeba brać na poprawkę panujące warunki, a te były akurat wtedy wybitnie słabe :) W dobrych warunkach obiektywy 50 mm pokazują pazur :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lukacz zrobiłem modyfikację, aby pokazać różnicę w okularach, naniosłem ten sam obszar nieba na okulary lornetek.
10x50 to oczywiście AFOV około 65 stopni, a 10,5x70 to AFOV około 52 stopnie. Teraz widać lepiej różnicę w pozornym polu widzenia i w detalach obiektów :) 

m41_compare.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paweł Sz. ciemność widzę :). Obrysy mogłyby być ciut jaśniejsze - musiałem podkręcić wyswietlacz na maxa.

Super, teraz widać czego się mw. można spodziewać używając obu lornetek. 

Co do słabych warunków i których pisałeś to widziałem po swiatłach na zdjęciu, cieżko w takich warunkach osiągnąć źrenicę 5mm, a co dopiero 7mm żeby wieksza lornetka pokazała swoje możliwości :)

Edytowane przez Lukacz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.