Skocz do zawartości

Astrofotografia wielkoformatowa


Bartek_L

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę że się narobiło. Oczywiście że chodzi mi o eksperyment a wy tu zaraz że nie ma sensu. Ale DZIĘKI, wszystkie uwagi są cenne ! Powiem tak: Jeżeli Thomas Edison byłby człowiekiem wykształconym to nie wymyśliłby tylu wspaniałych rzeczy, bo prędzej dowiedziałby się że to niemożliwe :D Pewnie, że Świata nie podbije ale co zrobie to moje. Nie widzę powodu dlaczego błona wielkiego formatu miała by mieć większe ziarno niż 35mm. Optyka to co innego, nie mam jakiś specjalnie wyrafinowanych obiektywów, raczej standardy od 6x6 ale ale jak pisałem wcześniej, na razie zapaliłem się do tego i chcę coś zrobić inne wyjście to siedzieć na kanapie...........

Pozdrawiam i dzięki za dyskusje !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim którzy zabrali głos i podzielili się swoimi uwagami na temat wielkoformatowego astrofoto. Na dziń dzisiejszy uważam temat za zamknięty. Teraz moja kolej na zrobienie pierwszego kroku, niewiem jaki czas mi zajmie skompletowanie jakiegoś sprzętu ale napewno będe się dzielił tym co uda mi się zrobić.

Pozdrawiam wszystkich i wesołych Świąt !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież żeby zrobić księżyc który JAKO TAKO WYPEŁNI KADR - potrzebujesz ogniskowej... no jakiej? W ognisku głównym telepika na 1 m ogniskowej dostaję malutki Księżycek. Żeby wypełnik kadr biorę telekonwerter 2x i dostaję Księżyc wielkości mniej więcej 20 mm (oczywiście byle jaką lub autofokusiastą lustrzanką małoobrazkową). Na wielkoformatówce też dostaniesz taki sam Księżycek z 2-metrowej ogniskowej. Będzie malutki na środku kadru. Czyli -żeby wykorzystać wielki format do Księżyca - zastosujesz, jak się domyślam, obiektyw o ogniskowej 10 m! :blink: Sprzęt pewnie podwiesisz na pleckach do jakiegoś drobnego... BTA albo chociaż Licka.

Co innego - jeśli chcesz machnąć pół Drogi Mlecznej na raz albo łuki gwiezdne wokół bieguna - to zgoda, duży format wykaże się jakimiś zaletami!

 

Powodzenia, SUPER ZDJĘĆ życzę! :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cygnus ty to potrafisz pokrzepić !!

Mam tu fotę Księżyca na klatcke 6x6 i ma średnicę 5 cm. Zrobiłem to zdięcie obiektywem 300 mm. Przykro mi że twoim 1000 z 2x tele, masz tylko 20mm na kliszy. Rozmawiamy tu o fotografii wielkoformatowej a nie o teleskopach z lustrem 10 m. Ale dzięki każda uwaga jest cenna. Życzę również SUPER zdięć !!post-1712-1111877309_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cygnus ty to potrafisz pokrzepić !!

Mam tu fotę Księżyca na klatcke 6x6 i ma średnicę 5 cm. Zrobiłem to zdięcie obiektywem 300 mm. Przykro mi że twoim 1000 z 2x tele, masz tylko 20mm na kliszy. Rozmawiamy tu o fotografii wielkoformatowej a nie o teleskopach z lustrem 10 m. Ale dzięki każda uwaga jest cenna. Życzę również SUPER zdięć !!Księżyc_cygnuus.jpg

 

Bartek_L możesz pokazać jakiś skanik tej kliszy lub skanik jej odbitki ??

 

Pozdrawiam

DaVe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cygnus ty to potrafisz pokrzepić !!

Mam tu fotę Księżyca na klatcke 6x6 i ma średnicę 5 cm. Zrobiłem to zdięcie obiektywem 300 mm. Przykro mi że twoim 1000 z 2x tele, masz tylko 20mm na kliszy. Rozmawiamy tu o fotografii wielkoformatowej a nie o teleskopach z lustrem 10 m. Ale dzięki każda uwaga jest cenna. Życzę również SUPER zdięć !!Księżyc_cygnuus.jpg

 

Drogi Bartku, moglbys napisac, czym to dokladnie zostalo zrobione??? Na pewno nie ogniskowa 300 mm. Rozmiar tego ksiezyca jest tak ogromny, ze musialy tu zaistniec jakies niesamowite ogniskowe.

 

PS. Moglbym Ci dokladnie powiedziec, jak tu zostala uzyta ogniskowa. Ale teraz nie chce mi sie liczyc. Prosciej bedzie, jezeli sam odpowiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja juz standardowo/meteorowo ;) Cala czeska siec bolidowa pracuje na formacie 4x5 (Ilford100 i 400) :) Stosowane sa przy tym obiektywy Zeiss Distagon 3.5/35mm dajace przy takim formacie obraz 180 stopni wpisany w kadr (tzw circular fisheye, cos jak Peleng 3.5/8mm :>). Przy takim zastosowaniu jak wyzej powyzszy zestaw bije na glowe wszystko (mam gdzies na dysku skan z takiej klatki:>), podobnie zreszta i cena obiektywu..no ale zeiss i taki format, norma

 

Przemo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cygnus ty to potrafisz pokrzepić !!

Mam tu fotę Księżyca na klatcke 6x6 i ma średnicę 5 cm. Zrobiłem to zdięcie obiektywem 300 mm. Przykro mi że twoim 1000 z 2x tele, masz tylko 20mm na kliszy. Rozmawiamy tu o fotografii wielkoformatowej a nie o teleskopach z lustrem 10 m. Ale dzięki każda uwaga jest cenna. Życzę również SUPER zdięć !!post-1712-1111877309_thumb.jpg

Coś chyba pomyliłeś z tym marnym 300 mm. Może... 300 cm?

Ciekawz jestem JAKIEGO OBIEKTYWU UŻYJESZ do tego wielkiego formatu. Albo na jakim wyciągu to założysz. A może... projekcja okularowa?

 

Format to fraszka, w astrofoto ważniejsze jest HIPER PROWADZENIE i oczywiście obiektyw. Popatrz na jakim formacie pracuje się web-kamerkami!

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No panowie, że nikomu nie przytjdzie do głowy że to projekcja była. Jak pisze że 300mm to 300. Jak wysłałem poraz pierwszy posta to zadałem pytanie - foto wielkoformatowa czy ktoś fotografuje? Odpowiedzi były różne, od linków, przez zachęcenie mnie do dalszej pracy, po DTP :D i takie że to nie ma sensu. Nie zadałem pytania czy potrzeba mi 10m teleskopu żeby to zrobić w ognisku głównym. Pierwszą swoją fotę astro zrobiłem na małym obrazku ustawiając aparat nieruchomo na biegun, potem chciałem więcej to wkońcu się dorobiłem aparatu 6x6. Było dalej mało to zaczeły się kombinacje. Dla kogoś kto ma duszę Słodowego nie istnieje pojęcie nie ma sensu. Nawet jeżeli nie osiągam od razu zamierzonego efektu to zawsze zdobywam jakieś doświadczenie. I tak od małego obrazka przeszedłem do Księżyca na klatce 6x6. Zestaw był taki (najprawdopodbniej bo robiłem to już jakieś lata temu) KieV 60 + (standard 80/2,8 ???) obiektyw Pentacon 4/300 z okularm Plossl 10 mm (tu też mógł być inny np 58mm) wszystko na łożyskowanej ławie w miechu. Film AGFA APX400, obróbka materiału samodzielna. Ponieważ co do zestawu nie jestem 100% pewien postaram się go poskładać ponownie i wstawię foty dla 100% pewności i dla tych co chcieli by odwzorować. Zachęcam wszystkich do eksperymentowania.

Co do wielkiego formatu, obiektyw taki jak posiadam Pentacon 300/4 (do obrazka 6x6) wystarczy użyć na odwrót, kto ma niech sam zobaczy, ponieważ ostatnia soczewka ma średnicę 8cm spokojne pokrywam obrazem CAŁĄ KARTKĘ A4. Oczewiście że światłośiła nie jaest już 4 ale nie oto biega. Tak więc do odważnych Świat należy, jeżeli uda mi się kupić kasetę z wielkoformatowca i błony filmowe to poskładam jakąś "obskurę" i wtedy będziemy mogli porozmawiać. Cygnus trochę więcej wiary! Na pewno z twojego sprzętu można taki Księżyc wyskrobać.

 

Brachi - dzięki za takiego posta !!! to mi dodaje skrzydeł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.