Skocz do zawartości
  • 0

Teleskop Sky-Watcher BKP 15075 EQ3-2 z wyciągiem Crayforda 150/750


astroBoy

Pytanie

Cześć

Dzisiaj zakupiłem teleskop Sky-Watcher BKP 15075 EQ3-2 z wyciągiem Crayforda 150/750 i odbyłem pierwszy test godzine temu wszystko działa jestem zadowolony ale chce rozwinąć możliwości teleskopu.

Moje pytanie dotyczy soczewki barlowa i okularów w jakie warto zainwestować żeby poszerzyć możliwości mojego sky watcher-a (zoom i jakość obrazu).

Za wszelkie propozycje z góry dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Zacznijmy od tego, jakie okulary już masz w zestawie. Przypuszczam, że 25mm i 10 mm? Nie używaj (błędnie) pojęcia zoom. Zgaduję,że chodzi o powiększenia.

Zakładając powyższe, przede wszystkim potrzebujesz 1 okularu o krótkiej ogniskowej, głównie do obserwacji planet. W Twoim przypadku alternatywą jest też wspomniany Barlow. Musi być b. dobrej jakości, jeśli chcesz pójść w tę stronę. Z teleskopem o dłuższej ogniskowej bym go odradzał zdecydowanie, w 150/750 nie jest to kwestia oczywista, podobnie jak np. w 130/650 (jeszcze krótsza ogniskowa). Miałem kiedyś takiego Newtona i właśnie Barlowa używałem.

 Wybór sprowadza się do tego, że do planet potrzebujesz powiększeń rzędu 150-180x (w 200x bym się chyba nie pakował z tym teleskopem, ale to b. indywidualna kwestia). Czyli teoretycznie np. taki okular 5mm da Ci 750 / 5 = 150x, zaś 4mm 750 / 4 = 187.5x Tyle, że: dobre okulary o prostej konstrukcji, jak Plossl dobrej marki czy ortoskopy, przy tak krótkich ogniskowych są piekielnie niewygodne w użyciu. Tzw. wysunięcie źrenicy wyjściowej jest również na poziomie kilku mm. Za dużo pisania jakie są praktyczne skutki, w każdym razie lepiej tego unikać. Pozostają zatem  2-3x droższe okulary wieloelementowe (np. HR Planetary lub inne -nie jestem ekspertem), które mają wygodnie wysuniętą źrenicę wyjściową nawet przy krótkiej ogniskowej (i przy okazji nieco większe pole widzenia). Zauważ jeszcze, że z racji ograniczonej dostępności produkowanych ogniskowych (nikt nie robi okularów z ogniskowymi co ćwierć milimetra), masz do dyspozycji praktycznie tylko te dwa przykładowe powiększenia j.w.

 Z Barlowem np. 2x to wygląda o tyle inaczej, że z każdym posiadanym okularem dostajesz do dyspozycji nie 1, a 2 powiększenia. Czyli 10mm + Barlow 2x da ten sam efekt, co okular 5mm. Mnożenie powiększeń nie ma samo w sobie wiele sensu, wystarczą 3 dobrze dobrane, ale właśnie o ten dobór u początkującego się rozchodzi.

Aby nie było za dobrze na papierze, teraz o wadach tej opcji. Dobre Barlowy nie są tanie, koszt niewiele mniejszy od takiego "lepszego" 6-elementowego okularu. Kupowanie tych najtańszych w cenie budżetowego Plossla mija się z celem. No i ważna kwestia: jakiej jakości będzie też ten najkrótszy okular (ta przykładowa 10-tka z rozważań j.w.). Jeśli jest marny, to wyjdzie to po zwiększeniu powiększenia Barlowem. Może się więc okazać, że z czasem dla poprawy jakości obrazu wymienisz ten 10mm na coś lepszej marki o podobnej ogniskowej (inny 10mm albo 9mm).

 Aha, jeszcze jedna sprawa: sezon na planety jest chwilowo zamknięty. Jowisz i Saturn przy Słońcu, Mars dawno po opozycji itd. Więc na razie duże powiększenia to tylko do Księżyca.

Pozdrawiam

-J.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A, jeszcze jedna kwestia ogólna: nie wszystkie okulary dobrze pracują z teleskopami o dużej światłosile (F/5) jak Twój. Kupując okular trzeba zwrócić na to uwagę (wzmianki w specyfikacji, zapytanie na forum itd.). W każdym razie zwróć uwagę na ten aspekt.

W przypadku pracy z Barlowem to bez znaczenia, bo on działa na tej zasadzie, że zmniejsza zbieżność wiązki światła skupianej przez teleskop, wydłużając optycznie jego ogniskową. Czyli Barlow 2x robi z teleskopu F/5 taki F/10. 150/750 staje się 150/1500.

 Aha, jeszcze: operowanie zestawem okular + Barlow jest trochę bardziej kłopotliwe manualnie niż przekładanie samych okularów.

Pozdrawiam

-J.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.