Skocz do zawartości
  • 0

Tranzyt ISS


wismat

Pytanie

Hej,

Przypadkowo zobaczyłem, że z mojej działki przy okazji najbliższej pełni będzie miał miejsce przelot ISS przez środek tarczy Księżyca.
Nigdy nie fotografowałem ISS i mam pytanko jak podejść do tematu. 
Opcje mam 3. 
- NEWTON 150/750 + Nikon D5300

- NEWTON 150/750 + Atik 314L mono (mógłbym dla kontrastu dać jakiś filtr ale boję się że to podniesie ekspozycję i rozmyje stację)
- APO 80/382 + QHY163 mono
 

Pierwotnie myślałem żeby to zrobić Newtonem i Nikonem, ale boję się jednej rzeczy. Im bliżej będzie ISS Księżyca tym mniej będzie widoczna i zniknie z widzenia kilkanaście sekund przed samym tranzytem. Planowałem ustawić w aparacie Burst mode ale to pozwala na serię zdjęć ok 1 sek, góra 2 bo się zapycha aparat i boję się że nie wstrzelę się w sam tranzyt, który będzie trwał pół sekundy. Księżyc będzie na wysokości 17st.
Dlatego zastanawiałem się też żeby po prostu nie odpalić Sharpcapa i nie włączyć nagrywania. Newton + Atik nie obejmą idealnie całego Księżyca, więc estetycznie może być słabe i dodatkowo atik ma rozdzielczość 1390x1040. Nikon zaś jest aps-c i ma rozdzielczość 6000x4000, więc wolałbym nikonem. Z kolei atikiem mogę avikować w sharpcapie.
Czy w ogóle to jest metoda? Avikowanie tranzytu i wyciągnięcie 1 klatki? Jeżeli tak to jeszcze mam 3 opcję APO + QHY163m. NIe wiem jak najlepiej podejść do tematu.
Rozumiem, że ostrość najlepiej złapać maską B na gwieździe i później skierować teleskop na Księżyc tak? Czy raczej łapać ostrość na kraterach? Z tym, że będzie pełnia więc kratery będą słabo widoczne bo będą bez charakterystycznych cieni.
Proszę o rady bardziej doświadczonych kolegów :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Tranzyt 28 marca? Jest spora szansa, że do tego czasu orbita ISS zmieni się na tyle, że nie będzie tranzytu :)

Ale jeśli będzie, to ostrość najlepiej ustawić na Księżycu i najlepiej łapać czymś, co da Ci jak najwięcej klatek na sekundę. Poza tym, tak nisko nad horyzontem to będzie on trwał ponad 3 sekundy, tako rzecze https://transit-finder.com/

Co do kamer - a nie możesz podłączyć 163 do tego newtona? ISS będzie mieć rozmiar kątowy 38,64″ i to by była najsensowniejsza chyba kombinacja i najlepsza skala.

Druga opcja - newton + Atik, ustaw kadr tak, żeby Księżyc był obcięty tylko z jednej strony i trudno, ale za to będziesz miał wideo. A jak chcesz zrobić z tego obrazek, to po prostu złap drugi kadr tak, żeby objąć brakującą część i sklej to z dwóch kawałków - jeden z ISS, a drugi z brakującym fragmentem Księżyca. Tutaj niestety skala wychodzi bez szału.

Newton z Nikonem daje niezłą skalę i pole widzenia, ale tak jak piszesz - musisz się dobrze wstrzelić, żeby złapać więcej niż jedną - dwie klatki, więc to chyba najmniej korzystna opcja. Choć nawet jak się bufor zapcha, to i tak przy tak długim tranzycie na pewno coś zarejestrujesz, więc jeśli zależy Ci po prostu na choćby jednym zdjęciu, to ma to sens i da radę.

Apo ma krótką ogniskową, chociaż dzięki mniejszym pikselom w 163, skala będzie podobna do opcji drugiej.

 

Z obliczeń wyszło mi, że dla kombinacji newton + Atik, ISS przesunie się o 1 piksel w czasie 2,87ms (1/348s). Czyli sensowny czas pojedynczej klatki to pewnie 1ms. No, maksymalnie 2ms. Newton + Nikon - 1,75ms (1/572s). Apo + 163 - 3,32ms (1/301s).

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedź.
Opcja 163 + N raczej odpada bo jestem prawie pod koniec ustawiania płaskości pola na APO i na dniach będę miał to wuregulowane i nie chce nigdy w życiu więcej tego dotykać :D
To prawda że tranzyt będzie trwał dłużej niż 0,5s. gdzieś wygooglowałem ile to może trwać ale przecież to zależne od miejsca tranzytu na niebie. Będzie 3 sek jak piszesz, co zwiększa moje szanse :D  
Zależy mi na pojedynczej klatce więc chyba przyatakuje nikonem w takim wypadku.
Bardzo dziękuję za wyliczenia czasów. Mega się przyda! Ustawie 1/640, iso dobiorę wcześniej na samym Księżycu. 


Może i się zmieni położenie ISS do tego czasu no ale już mam fajne informację do kolejnej próby tranzytu czy to na tle Księżyca czy Słońca.

Może sprawdzę jeszcze czy jest Burst mode w APT. Planowałem strzelać z wężyka, ale może jak podłączkę aparat do komputera i ustawię na zapis zdjęć jedynie na PC to może zakres czasu burst będę miał większy zanim się zapcha pamięć. Wątpię w to ale sprawdzę :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.