Skocz do zawartości

Gdzie jest proxima Centauri


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomo że najbliższą Ziemi gwiazdą jest proxima Centauri. Może mi ktoś powiedzieć gdzie ta gwiazda się znajduje, wiem że w Centaurze, ale dokłaniej. Używam katalogu Tycho-2, więc może być również jej katalogowe oznaczenie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alfa Centauri A i B obiegają się nawzajem po wydłużonej orbicie od 1,6 do 5,2 miliarda km. Okres obiegu ok. 80 lat. Oba składniki mają masy zbliżone do masy Słońca . W 1915 r. odkryto w sąsiedztwie Alfy Centuri bardzo słabo świecącą gwiazdę która okazała się być jeszcze bardziej zbliżona do Słońca. Nadano jej nazwę Proxima Centauri czyli "najbliższa Słońcu" . Można ją ujrzeć przez duży teleskop. Ma średnice 10x mniejszą od Słońca i świeci 2 tys. razy słabiej. To tyle co mogę Ci napisać na podstawie książki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proxima Centauri (=Alpha Centauri C) jest gwiazdą zmienną rozbłyskową typu UV Ceti o amplitudzie zmian jasności 12.1 - 13.1 mag(B).

W katalogu gwiazd zmiennych GCVS ma oznaczenie V645 Cen. Jej wspólrzędne na epokę 2000:

RA = 14h 29m 42.9s, DEC = -62st 40' 46"

 

Jeżeli używasz porogramu CdC i masz podpięty katalog GCVS to możesz ją zlokalizować. Jest rzeczywiście dość daleko od Alpha Centauri. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Układ Alfa Centaura - Proxima istotnie jest ciekawy.

Podano już niektóre informacja na temat tych gwiazd, ja dodam dalsze:

 

Alfa Centaura - to układ podwójny o jasnościach składników: HIP 71683 (0.00 mag) i HIP 71681 (+1.35 mag). Ma kilka nazw - najbardziej znaną jest Toliman. Obie gwiazdy są podobne do naszego Słońca. Znajdują się blisko Słońca - ich ruch własny w alfa i delta wynosi odpowiednio: -3.60" i 0.95" oraz -3.68" i 0.48". Odległość odSłońca - 4.395 ly (lat świetlnych) była najmniejszą aż do odkrycia Proximy Centaura (HIP 70890). Na podstawie badań satelity Hipparcos znamy jej dokładniejsze dane: jasność wiz. +11.0 mag (0.000055 jasn. Sł.), odległość 4.223 ly, ruch własny: -3.77" i 0.77".

I tu zaczyna się problem, nie rozwiązany do końca do dziś: czy Proxima i Alfa to układ potrójny fizyczny, czy bliskość Proximy to zbieg okoliczności ?

Z odległości na niebie (2.2 stopnia) znamy fizyczną odległość między nimi - wynosi ona 60 dni świetlnych. Przy tej odległości czas obiegu Proximy wokół Alfy będzie nie mniejszy niż kilka milionów lat. Czy siły grawitacyjne innych gwiazd nie spowodują rozerwania tego układu ? Z drugiej strony ciekawe jest to, że mają podobny ruch własny. Zatem gwiazdy nie mijają się, ale poruszają się w przestrzeni w tym samym kierunku i tą samą prędkością...

Polecam ciekawą lekturę: 3 część słynnej polskiej trylogii SF (z 1957r) K. Borunia i A. Trepki pt: "Proxima".

 

Przy okazji proponuję za to znaleźć inną ciekawą gwiazdę - Gwiazdę Barnarda (zwaną też Gwiazdą Strzałą) odkrytą przez Edwarda Emersona Barnarda w 1916 roku.

Ma największy ruch własny !! Porusza się ponad 10" na rok. Jest stosunkowo jasna (jak na karła) - ma 9.5 mag) i jest w Wężowniku. Była celem obserwacji pozycyjnych w PTMA w 1975 i 1977 roku. Przesunięcie tej gwiazdy udało się stwierdzić już po 2 miesiącach (trochę informacji o tych obserwacjach na stronie Oddziału PTMA w Warszawie, w dziale Kronika i w archiwalnych numerach "Uranii"). Najlepszy okres do jej obserwacji to miesiące letnie.

 

Hermes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

najpierw małe sprostowanie - o Gwieździe Barnarda są informacje na stronie Oddziałe PTMA w Warszawie ( http://ptma.astronomia.pl ) w dziale "Obserwacje", a nie "Kronika", jak podałem poprzednio.

 

Dwie ciekawostki zwiazane z są gwiazdą:

W 1950 roku została ponownie "odkryta" w Polsce jako gwiazda nowa, bo nie było jej w dostępnych atlasach - za szybko się poruszała, by umieszczać ją w atlasach i katalogach... Sam mam takie katalogi (np. SAO), w których jej nie ma.

Wkrótce (oczywiście w astronomicznej skali) Gwiazda Barnarda będzie najbliższą od Słońca. Zaledwie za ok. 9700 lat znjadzie się w odległości 3.6 ly, nieznacznie pojaśnieje (do +8.5 mag), za to jej ruch własny wzrośnie aż do 28" / rok !!! (Również Proxima będzie wówczas bliżej, bo 3.7 ly, a potem będzie znów najbliższą,,,)

 

Są inne gwiazdy, niewiele wolniejsze od GB, ale za to znacznie jaśniejsze (mogę podać "namiary"). Wykonując dwa zdjęcia w odstępie kilku lat można uzyskać stereoskope zdjęcie !!

 

Hermes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.