Skocz do zawartości

USA-32 i 81 ciekawe do obserwacji satelity US NRO. Warto na nie zapolować.


suchyy

Rekomendowane odpowiedzi

Już kiedyś to wrzucałem, ale można chyba odświeżyć :)

 

Z takich mrugających, to udało mi się kiedyś złapać (przez przypadek) np. coś takiego:
 

M13.gif

Korpus wystrzelonej 23 listopada 1989 z kosmodromu Plesieck radzieckiej rakiety Mołnia-M (8K78M), która wyniosła na orbitę satelitę Kosmos 2050 (część systemu wczesnego ostrzegania przed atakiem nuklearnym), przelatuje na tle M13.

NORAD ID 20333.

 

 

A to już złapane celowo, chociaż nic nie mruga - porównanie jasności zwykłego Starlinka ze Starlinkiem pomalowanym tą taką ciemną farbą; przelot przez gwiazdozbiór Bliźniąt (te dwie jasne gwiazdy to Kastor i Polluks):

 

 

A jak już się zrobi cieplej, to zapoluję i na te szpiegowskie :)

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 8
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Już kiedyś to wrzucałem, ale można chyba odświeżyć :)

 

Z takich mrugających, to udało mi się kiedyś złapać (przez przypadek) np. coś takiego:
 

M13.gif

Korpus wystrzelonej 23 listopada 1989 z kosmodromu Plesieck radzieckiej rakiety Mołnia-M (8K78M), która wyniosła na orbitę satelitę Kosmos 2050 (część systemu wczesnego ostrzegania przed atakiem nuklearnym), przelatuje na tle M13.

NORAD ID 20333.

 

 

A to już złapane celowo, chociaż nic nie mruga - porównanie jasności zwykłego Starlinka ze Starlinkiem pomalowanym tą taką ciemną farbą; przelot przez gwiazdozbiór Bliźniąt (te dwie jasne gwiazdy to Kastor i Polluks):

 

 

A jak już się zrobi cieplej, to zapoluję i na te szpiegowskie :)

 

Jakiego sprzętu używałeś do zrobienia tych filmików (Vimeo jest tylko odpłatne, czy też darmowe do jakiejś tam gramicy transferu/objętości ?)?

 

Mam nadzieję, że więcej Kolegów dołączy się do rywalizacji w celu przedstawienia jak najciekawszych materiałów z focenia/filmowania USA-32/81.

 

Pomyślałem sobie, że może jednak, Ktoś się skusi na obserwacje tytułowych satków, trochę wcześniej, nim faktyczne ciepło na dobre u nas  zagości. Więc żeby ułatwić obserwacje (o ile rzecz jasna upierdliwa ostatnio pogoda pozwoli :astronom: ), zrobiłem symulacje FPV z przelotu USA-32 w dniu 5-04-2021 (drugi dzień świąt), dla różnych regionów Polski.

 

Gdańsk:

USA-32_migotanie_5-04-2021_20-47-58_Gdansk.jpg.f642150fc1102ff7fdd8115152aa2e14.jpg

 

Łódź:

USA-32_migotanie_5-04-2021_20-47-21_Lodz.jpg.d8e2ddeab37d83a10d1c61597c9abc50.jpg

 

Kraków:

USA-32_migotanie_5-04-2021_20-46-56_Krakow.jpg.320428c84a132146ad54179ec68e868c.jpg

 

Będzie to bardzo dobry przelot dla obserwacji i dokumentowania (50-55° SEE), nie za niski (na małych elewacjach USA-32 ma jasność nie lepszą jak: 7-6 mag) i nie za wysoki (bo wtedy niewygodnie operuje się sprzętem optycznym). Symulacje zrobiłem na chwilę (na podstawie moich wcześniejszych doświadczeń), kiedy to w okolicach zaznaczonego znacznika satelity można się spodziewać największej jasności migotania USA-32 (średnią jasność szacuję na 4-3 mag). Zwróćcie uwagę na punkt +ASP (przeciwsłoneczny) - Słońce mamy za plecami (-15° pod horyzontem), więc satelita jest "w pełni", czyli jak na ten przelot najlepiej oświetlony!

 

Moje dotychczasowe foty/obserwacje USA-32 robiłem w warunkach tragicznego, miejsko-osiedlowego LP. W przypadku obserwacji wizualnych (ja używałem lornetki 12x50), ze względu na bezwładność oka, żeby wyraźnie dostrzec tak szybkie migotanie, konieczna jest stabilizacja lornetki, najlepiej rzecz jasna na żurawiu! Ja opierałem lornetkę o róg budynku, żeby można było śledzić ruch satelity po nieboskłonie.  W przypadku fotografowania (dwie sesje z zeszłego roku: patrz wcześniejsze posty), robiłem je całkowicie w ciemno: Statyw z aparatem ustawiałem na podstawie symulacji FPV ze Stellarium (konfrontowanych z efemerydami z Heaven-Above)!

 

Więc jeśli Komuś lokalnie dopisze pogoda (bo tak ogólnie to ma być chyba do kitu, zresztą jak zwykle ostatnio :( ), to zachęcam do wyskoczenia wieczorkiem na spacerek po świątecznym obżarstwie, ;) chociażby z lornetką w ręku, bo jest to wybitnie lornetkowy satelita (szczególnie obserwowany w warunkach miejskich)!

 

Pozdrawiam: Jurek

Oby pogoda obserwacyjna jutro dopisała, a Śmigus Dyngus był tylko z wiaderka! :laughing1:

 

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, suchyy napisał:

Jakiego sprzętu używałeś do zrobienia tych filmików (Vimeo jest tylko odpłatne, czy też darmowe do jakiejś tam gramicy transferu/objętości ?)?

Pierwszy (zielony) to mak 150 z reduktorem ogniskowej x0,5 i podpiętym noktowizorem P8079HP; a drugi to tenże noktowizor, ale z obiektywem Jupiter 37A. Więcej do poczytania tutaj.

Za Vimeo nic nie płaciłem i szczerze mówiąc nie wiem jak wyglądają opcje płatne - w każdym razie dla mnie wystarczające jest to, co jest za darmo. A wrzucam sobie nie na YT tylko na Vimeo właśnie, bo mam wrażenie, że ich kompresja mniej degraduje jakość.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Tematy z noktowizorem poczytam z ciekawości, a z Vimeo właśnie o to mi chodziło (mniejsza degradacja)!

 

Chłopaki z forum.kosmonauta.net podpowiedzieli mi, że dzisiaj może być stosowna pogoda tu i tam, jutro deszcz, więc niżej symulacje na dzisiejsze przeloty USA-32. Będą one późniejsze od jutrzejszych, ale bardzo wysokie, centralnie przez Polskę i w zasadzie przez nieboskłon zachodnio-północny (dla Gdańska jest to pożądany, choć też wysoki przelot przez nieboskłon wschodni). W załącznikach symulacje z przelotów z czasem dla górowania USA-32. Nie mam pojęcia jak to jest z jasnością migotania przy takich przelotach z innym kątem odbicia promieni słonecznych, niż ze Słońcem za plecami (pod horyzontem) - nigdy takich przelotów tego satelity nie obserwowałem (z mojej miejscówki mam tylko częściowo dostępny nieboskłon S-E-N). Jeśli się Komuś udadzą obserwacje, to jestem ciekaw Waszych opinii!

 

Gdańsk:

USA-32_migotanie_4-04-2021_21-20-45_Gdansk.jpg.ed8db7bc5c050cda51bba880adfdabcf.jpg

 

Łódź:

USA-32_4-04-2021_21-20-48_Lodz.jpg.bde6a9243288088ba5fc2452b63d1cfa.jpg

 

Lublin:

USA-32_4-04-2021_21-20-45_Lublin.jpg.62578b6613fdd7ba9bfca1df218a2775.jpg

 

Kraków:

USA-32_4-04-2021_21-20-22_Krakow.jpg.317521d8c95b317d8a91f06470d06a1d.jpg

 

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niestety z powyższych planów nic nie wyszło, rzecz jasna!

Patrząc dzisiaj na "szaro-burość pospolitą", która wciąż od ponad pół roku panuje niepodzielnie na niebie i przeżuwając te widoki z posmakiem żółci w ustach, :mad: postanowiłem zajrzeć w przyszłość (z myślą, być może nawet o poprawie nastroju :icon_rolleyes: )!

 

W maju i czerwcu będziemy mogli ponownie obserwować w godzinach (późno) wieczornych satelity USA-81 i USA-32 z terenu naszego kraju. Kolegów zainteresowanych wspólnym "strzelaniem" synchronicznym w celu obserwacji/dokumentowania (dowolnym sprzętem) migotania tych satelitów przy najciekawszych przelotach, zapraszam do zgłaszania akcesu do mnie na PW. Proszę podać współrzędne i wysokość npm. Miejscówka obserwacyjna musi mieć dobrą wystawkę na nieboskłon E<-->S. Dla chętnych przygotuję wizualizacje ze Stellarium i wcześniej przypomnę o terminie  obserwacji i przewidywanej prognozie pogody. Zapraszam.

 

PS Szybkie ustalenie współ. i wys. npm miejscówki obserwacyjnej: TUTAJ

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

     Po roku wracam do tematu satelity USA-32, gdyż udało mi się pozyskać nowe materiały nt. Tym razem utrwaliłem migotanie satelity na filmie (o co chodzi z tym migotaniem: czytaj pierwszy post wątku). Można powiedzieć, że ponownie przytrafił mi się FART tuż po północy 2 czerwca. Akurat dopisała pogoda, a USA-32 miał dobrze widoczne z mojej balkonowej miejscówki przeloty wieczorne. Zgodnie z symulacją ze Stellarium zaczaiłem się na tego śmiecia kosmicznego nie mając do końca pewności, czy uda mi się trafić na słoneczną flarę od USA-32, bo tylko wtedy można wyraźnie zobaczyć migotanie z częstotliwością ok. 5 Hz. Punkt przeciwsłoneczny znajdował się lekko na prawo poza kadrem, a więc oświetlenie satelity było niezłe (obiekt prawie "w pełni"). No i faktycznie flara (z migotaniem) przytrafiła się już pod koniec przelotu satelity w kadrze. Bardzo pomocny był mój nowy montaż, przy pomocy którego szybko ustawiłem pozycję kamery. Niżej symulacja przelotu ze Stellarium i  film, robiony moim amatorskim kompakcikiem, więc jest jaki jest, ale migotanie widać wyraźnie:

 

usa-32_flash_5Hz_1.jpg.45c5a6c88cc21240c504093a4d33b4ee.jpg

 

 

 

 

 

 

     Przypomnę jeszcze link do filmu na Vimeo: Marco Langbroek'a (obserwatora satelitów z Holandii), na którym utrwalił przelot młodszego brata USA-32, czyli USA-81:

 

 

 

... i komentarz autora (raz jeszcze):

 

Cytat

The video footage above was shot by me on 25 July 2017 and shows the classified satellite USA 81 (1992-023A). It is flashing rapidly, at ~5 flashes per second...

... The earlier sister ship of USA 81, USA 32 (1988-078A), shows the same brightness behaviour with the same periodicity. This points out that the flashing is intentional.

There are two options to explain the flashing behaviour. One is that the satellite is spin-stabilized. The other is that the satellite could have a large and shiny rotating element, for example a large rotating antenna.

 

      No i chyba to by było na tyle - innych filmów o satelitach USA-32/81 w necie nie znajdziemy, gdyby jednak, dajcie linka.

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.