Skocz do zawartości

refraktor 80ED czy maskutov 127mm?


ALF

Rekomendowane odpowiedzi

uderz w stół a nożyce się odezwą  :banan: No i będzie kolejna porażaka ED  :Beer:  Lepiej już tego biednego ed80 z niczym nie porównujcie...  :szczerbaty:

Będę z tobą polemizował kiedy wykażesz się znajomością tematu, a tak to rozmowa z tobą to czysta rozrywka, a to " :Beer::banan::szczerbaty: " raczej w godzinie śmierci Papieża nie przystoi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hi hi. Z checia zobacze Twoja mine, jak zobaczysz jakie pole ma z 40'tka moj pokrecony newtonik :) Obawiam sie, ze bedziesz szczeke z ziemi zbieral :)

 

Pozdrawiam.

 

a nie przeszkadza ci 2-2,5mm "ślepa" źrenica od zwierciadła wtórnego? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz powiem tak. To ogromne pole jest okupione silna koma i napewno kilkoma innymi wadami. Mam nadzieje, przebierajac w wiadrach szkla na zlocie, dopasc cos co zmniejszy wady roznorakich aberracji przy tak dlugich ogniskowych okularow, a jednoczesnie utrzyma mi pole w okolicach 2,5* przy 1,25''. Mam nadzieje, ze to realne...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę z tobą polemizował kiedy wykażesz się znajomością tematu, a tak to rozmowa z tobą to czysta rozrywka, a to " :Beer:  :banan:  :szczerbaty: " raczej w godzinie śmierci Papieża nie przystoi...

 

Sam lepiej udzielaj się tylko w tematach na których się znasz i pisz gdy masz coś do powiedzenia, ale z wiadomych powodów wybaczam dziś nawet tobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz powiem tak. To ogromne pole jest okupione silna koma i napewno kilkoma innymi wadami. Mam nadzieje, przebierajac w wiadrach szkla na zlocie, dopasc cos co zmniejszy wady roznorakich aberracji przy tak dlugich ogniskowych okularow, a jednoczesnie utrzyma mi pole w okolicach 2,5* przy 1,25''. Mam nadzieje, ze to realne...

 

Pozdrawiam.

 

O hihotkach pisalem w kontekscie "slawnego" waskiego FOV w Makach.

Nie bede porownywal tego z Newtonami czy swiatlosilnymi refraktorami bo nie ma sensu.

Hm... tak sobie mysle, ze Ty bedziesz szukal swojej szczeki jak zobaczysz obrazy gwiazd w Maku :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na wyniki!!!

 

mam jednego wielkiego stracha! czy na dwóch trzech zwojach M32x1 należącej do tulei wewnętrznej teleskopu można powiesić 1kg (kątówka+okular) :/

 

gwincik_w_Maku.jpg

 

gwincik_w_Maku2.jpg

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O hihotkach pisalem w kontekscie "slawnego" waskiego FOV w Makach.

Nie bede porownywal tego z Newtonami czy swiatlosilnymi refraktorami bo nie ma sensu.

Hm... tak sobie mysle, ze Ty bedziesz szukal swojej szczeki jak zobaczysz obrazy gwiazd w Maku  :Salut:

 

Po MTO mam niejakie pojecie o mozliwosciach MAKow. Ja rowniez o polu pisalem w kontekscie pola widzenia MAKa. :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mi jedna sprawa przyszla do glowy w temacie ED vs MAK. MAK chyba jest trodniejszy do kolimowania amatorskiego. Prosze o sprostowanie jezeli nie jest to prawda.

 

Pozdrawiam.

 

1. na pewno zwierciadlaki sa bardziej skomplikowane i trzeba sie troche narobic, ale mysle, ze warto sie pomeczyc :-)

2. moj Mak Oriona przyjechal skolimowany idealnie fabrycznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolimowanie Oriona jest banalne od strony technicznej o ile nie jest ruszony menisk. (polaris niech cię ręka boska broni żebys puknoł go w jakąś futryne itp!!!!!)

 

sześć śrób kolimacyjnych z bezpośrednim dostępem na tylnej scianie (widać na moich powyższych fotkach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolimowanie Oriona jest banalne od strony technicznej o ile nie jest ruszony menisk. (polaris niech cię ręka boska broni żebys puknoł go w jakąś futryne itp!!!!!)

 

sześć śrób kolimacyjnych z bezpośrednim dostępem na tylnej scianie (widać na moich powyższych fotkach)

 

Jak z jajkiem, jak z jajkiem...

na razie nie zahaczylem o nic :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę powiedzieć tylko tyle że refraktory maki itp. pobiją prawie każedego newtona(o porównywalnej lub troszkę większej średnicy) jeśli chodzi o dawane obrazy. Newtony nie dają tak ostrych i kontrastowych obrazów :Boink: nie mówiąc już o efekcie 3D

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.