Skocz do zawartości

Problem z telepem? - uwaga, dlugie


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Mam problem, chyba...

 

Nie wiem tylko czy jest to problem techniczny z moim teleskopem, czy

z moja optyczna ignorancja.

 

O czym mowa? O newtonie 150/620 dzierganym z jakiegos REVUE ryzojada z lustrem parabolizowanym w Astrokraku, astrokrakowym wyciagiem 1,25" i okularami z dolnej polki (PL Antares 40mm, SPL'e NPZ 6,3 i 10mm oraz SPL Soligora 26mm i Ultima x2 + jakies ruskie, przetaczane mikroskopowce, ale nie u nich tu mowa).Telep dobrze skolimowany.

 

Najpierw wprowadzenie.

 

Caly tekst pisalem dzisiaj ok. pierwszej rano na goraco - prosze wiec docenic stan

mojego wzburzenia, skoro o tej godzinie polecialem do domu pisac ten elaborat, zamiast dalej marznac przy Jowiszu. ;)

 

Wczorajszy, nieuzbrojony zasieg ocenilem na przekraczajacy 5M na niebie wschodnim i zenicie, 4M na poludniu i ok 3-3,5M na zach. i <2M na polnocy, 150tka siegnela troche >12M. Teleskop ukonczony od kilku dni i w koncu chmurwy zrobily sobie world party nad Angolami. Postanowilem go troche posprawdzac. Z okazji Lysego i poznych por obserwacji, wczesniej skupialem sie na Jowiszu i Saturnie, spostrzezenia tu:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=7715

 

Wczoraj udalo mi sie wystartowac juz ok. 21.30 (teleskop po prawie godzinnym studzeniu, temp. na zewnatrz ok. 0*)

 

A teraz o samym problemie.

 

Zaladowalem do wyciagu Antaresa 40mm i jazda na poszukiwania znanych i nieznanych DSow. A co, twardy jestem! Nie bede sie wracal po zapomniana lornete! 4,5* w szukaczu i 2,5* z czterdziestka w wyciagu, to se moge byc twardziel. I tu wielki plus. Stare znajome DS'y wygladaja oddczuwalnie lepiej niz w podobnych warunkach w Optisanie 114/900. M45 / M42 / M43 / M44 / M35 / M36 / M37 (x60 miodzio - polecam!) / M38 / M103 (x100 - cacy) / NGC2244 (ale rozetty nie widac, bu!) / NGC884&NGC869. DSy wybieralem kompletnie

przypadkowo, ot takie tam sobie radosne lookanko po starych znajomych dla przyjemnosci, z poznawaniem co tez moj nowy sprzecik moze.

 

Jest niezle. Wszystkie wymienione gromady rozdzielone na poj. gwiazdki. Obrotowy wyciag astrokrakowy pozwala precyzyjnie ustawic ostrosc (niewielki, chwilowy, skokowy wzrost oporu przy regulacji na ~ 1/3 wysuniecia - przeszkadza to tylko dlatego, ze wkurza, w niczym innym - krotko, w 100% wart swojej ceny) M42&M43 mimo niskiego zawieszenia calkiem calkiem. Na tej wysokosci w 114/900 wygladaly ubozej. Dalem 200x razy, ale trapez pozostal trapezem i 5 skladnika schowal. Dobra dosyc tego leniuchowania, robi sie zimnawo i szkoda nie zapolowac na nowe eMki. Do Lwa to ja zawsze pecha mialem. Lookam na niego i lookam i nic wypatrzec nie moge! Jak mawiaja nasi wschodni sasiedzi "U mienia h...jmia" Pecha jakiegos mam do tego Lwa. Tym razem tez nic. Przecie cholera te galaktyczki tam calkiem sporawe i niektore to po ~ 8M maja! Slepy jakis jestem. Nic to, do Warkocza Bereniki. Noooo, tu to juz napewno cos upoluje, gdzie nie spojrzysz potykasz sie o wlochate kulki galaktyk. Hehe, jest M99 :) powedrowala do notatnika (ale kurde struktury nie widac - szkoda). Cos mnie jednak tknelo,

cos jest z tym moim obrazem nie tak chyba. Zmieniam te okulary i zmieniam. Ostro, jasno, niewielkie powiekszenia, ale duze pola, no cacy, ale kurde... Dosyc pierdzielenia. Mam takiego mojego ulubionego ustawiacza ostrosci odkad posiadam nowy teleskop, NGC2158. To gromadka otwarta tuz obok M35.

Banalnie to znalezc, ale jak niebo kiepskawe, to odrazu mi na niej wylazi czego sie spodziewac. Dzis to malenstwo (5') powiedzialo "uuu, jest niezle" widac jajowata strukture gromady rozbitej na poj. gwiazdki nie tylko na krawedziach, ale prawie do samego środka - ladnie, to malenstwo ma prawie 9M. I tu mnie olsnilo! KOMA! Jezu jaka ja mam kome!!! I to we wszystkich okularach? Co, pozarazaly sie czy jak? Ludzie, ratunku, co sie dzieje? To ta krotka ogniskowa (620mm) tak mi dala po lbie? A moze 150tke musze dluzej chlodzic niz niecala godzinke? Kurcze, ja generalnie nie jestem wrazliwiasty na wszelkiego rodzaju aberracje chromatyczne, sferyczne, komy i inne cuda optyki szklanej i nie tylko szklanej. Niby widze i jak mialbym przeprowadzic jakis wazny test, to pewnie bym wychwycil i moze nawet prawidlowo nazwal wade ktora widze. Ja jednak z tych, co to raczej tego nie widza lub raczej "nie dostrzegaja bo nie zwracaja uwagi". W 114 Optisana w zyciu nie zwrocilem na nia uwagi (jego okulary to mniej wiecej zewstaw wymieniony wyzej). Skoro teraz ja zobaczylem, to znaczy, ze nie jest ona mala. Zreszta sami popatrzycie na zlocie jak bedzie mial kto ochote.

 

Pytania.

 

Czy to normalne i co jest przyczyna - przecietne okulary, chora mini-ogniskowa, wada lustra?

 

Co z tym mozna zrobic? (nie jestem bogaty i rada w stylu kup sobie nowy teleskop wcale mnie nie rozsmieszy)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może spróbuj jakąś przesłonę sobie zmajstrować może być z kartonu zakładanego na przód rury, taki dekiel z dziurą w środku, zobacz np. że przy otworze średnicy 80mm, to światłosiłę będziesz miał ok. 1:8, zobacz wtedy, czy Ci się obraz czasem nie poprawi? bo im większa swiatłosiła, to koma rośnie proporcjonalnie i to do kwadratu (potęgi:))

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy obraz jest ostry i dobry. Tylko koma jest nienormalnie duza... A nie da sie zamiast przyslony zrobic jakiejs "sztuczki optycztki" ? Istnieje cos takiego jak reduktor komy? :unsure:

 

Czyli rozumiem, ze koma nie wynika z jakiejs wady lustra tylko z fizyki (duza swiatlosila)?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a moze mi ktos wyjasnic co to jest ta "koma"?  :unsure:  zbyt jasne obiekty?

Koma jest wadą odwzorowania polegającą na tym, że obiekty punktowe są odwzorowane w postaci asymetrycznych obrazków przypominających przecinek (ale nie zakręcony!), kometkę...

Ta aberracja charakterystyczna jest dla teleskopów zwierciadlanych, występuje na brzegu pola, im większa światłosiła tym większa koma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koma jest wadą odwzorowania polegającą na tym, że obiekty punktowe są odwzorowane w postaci asymetrycznych obrazków przypominających przecinek (ale nie zakręcony!), kometkę...

Ta aberracja charakterystyczna jest dla teleskopów zwierciadlanych, występuje na brzegu pola, im większa światłosiła tym większa koma.

aha dzieki! Wiec juz gdzies w necie chyba o tym slyszalem i chyba pomagalo poluzowanie mocowania lustra, bo bylo za mocno skrecone, ale nie jestem pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha dzieki! Wiec juz gdzies w necie chyba o tym slyszalem i chyba pomagalo poluzowanie mocowania lustra, bo bylo za mocno skrecone, ale nie jestem pewien.

 

Za mocne naprezenia lustra (przykrecenie do celi) objawia sie raczej rozdwojeniem obrazu a nie koma.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mocne naprezenia lustra (przykrecenie do celi) objawia sie raczej rozdwojeniem obrazu a nie koma.

ale tak na rozum to chyba tylko wtedy gdy lustro bedzie sciskane rownomiernie z kazdej strony. Moze masz poprostu jedna czesc lustra scisnieta, a inna niedocisnieta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz lustro ok F 4 to czemu się dziwisz komie ? Widzisz za to kawał nieba .

Na tym forum było pisane chyba przez Janusza , ze niektóre barlowy działają także jak korektor komy . Chyba 1,6x Antares pomaga w lustrach F5 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vixen Coma Corrector - 100$

Tele Vue - Paracorr - Visual - 295$

Celestron reducer corektor - 695 zet

 

drogie to wszystko :(

a może w vission express jakieś szkiełka z reduktorem w promocji ? :szczerbaty:

znaczy przeciwsłoneczne :ha:

 

i może rzeczywiście jakiegoś barlowa spróbuj? w końcu też obniża jasność

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale można też odpowiednio naprężyć lustro :Boink: , tylko trzeba to równomiernie zrobić, tak tylko po obwodzie i z wyczuciem, wtedy jak odpowiednio naciągniesz to wydłużysz ogniskową, tak żeby miała jakieś 1200 mm :ha: tylko to jest w specjalnych lustrach, pyrexowo-leteksowych, ale może właśnie takie masz ? :D

pozdrowienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale można też odpowiednio naprężyć lustro  :Boink: , tylko trzeba to równomiernie zrobić, tak tylko po obwodzie i z wyczuciem, wtedy jak odpowiednio naciągniesz to wydłużysz ogniskową, tak żeby miała jakieś 1200 mm :ha: tylko to jest w specjalnych lustrach, pyrexowo-leteksowych, ale może właśnie takie masz ? :D

pozdrowienia :)

 

A w wyciag bede se musial wtedy 10 rurek uniwersalowych wetknac, zeby mi okular zogniskowal :Boink::szczerbaty: Fajna byla by maszynka :blink:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widziałem w ofertach w Internecie to wszystkie korektory komy są do 2" wyciągów w newtonie ale uważaj bo cześć z nich jest do oglądania przez okular a część tylko do astrofotografii, czyli nie każdy się nada, spytaj Janusza na priva to więcej coś Ci zapewne powie bo widziałem u niego taki korektorek 2" do jasnych newtonów.

Edytowane przez Jarzyna B.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.