Jump to content

Zachmurzenia nad Białymstokiem


demiurge
 Share

Recommended Posts

Przepraszam wszystkich z okolic Białegostoku, dziś odebrałem paczkę z teleskopem Orion 8" na montażu SkyViewPro. Zdąrzyłem w 1.5h wszystko razem poskładać. Przez następne .5h zrównoważyłem ciężarki i wyniosłem na balkon sprzęt. Już były widoczne chmurki. Postudziłem teleskop przez jakieś 20-30 minut, po czym niebo całe pokryło się chmurami. A myślałem, że te prawo Murphy'ego nie działa.

No cóż proszę się nie gniewać na mnie. Po jakimś czasie powinno wszystko wrócićdo normy, tzn. do pięknej wiosennej pogody.

Oto kilka zdjątek z rozpakowywania sprzętu. Moje koty miały mnóstwo nowych pudełek do zabawy.post-1646-1112740755_thumb.jpgpost-1646-1112740956_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Witam serdecznie,

Zanim odpowiem na pytanie, to podkreśle fakt, że to mój pierwszy teleskop. :blink:

Na razie wszystkie obserwacje dokonuje z balkonu (na trzecim piętrze bloku).

 

czy coś juz obserwowałeś przez nowy sprzęt?  :)  jakie wrażenia?

 

Obserwacje w dniu (nocy) złożenia nie dały satysfakcji. Niebo się zachmurzyło a to co zdąrzyłem zauważyć było niezadowalające. Miałem trudności w celowaniu obiekt. Osie lunetki i zwierciadła były nie synchronizowane. Zatem jedynie co zrobiłem tamtej nocy to ustawienie ich na lampie ulicznej.

Poprzednia noc była już udana. Najpierw wcelowałem w mgławice Oriona - M42. Przy powiększeniu 40x była widoczna mgiełka. Gdy zmieniłem okular na 10 mm to wówczas mogłem rozłączyć trapez znajdujący się w środku. Pierwszy sukces obserwacji :banan:

Następnie skierowałem teleskop na Aldebarana. Punktowość moim zdaniem jest dobra.

Nie udało mi się wcelować w Plejady, które były tuż nad blokiem i słabo widoczne. Przez lornetkę (7x35) były one widoczne. Gdy poszukiwałem w polu widzenia pojawił się satelita, który poruszał się w osi deklinacji- podązałem za nim bez problemu. Nie zanotowałem czasu obserwacji :angry: by póżniej sprawdzić jaki to był satelita.

Następnie próbowałem skierować teleskop na gromady otwarte oraz kuliste - niestety nie udało mi się znaleźć :Boink:

Ostatnią obserwacją była planeta Saturn. Przy powiększeniu 40x widać już było jaki ma kształt oraz wyrażny brak szczegółów. Przy 100x dało się zauważyć cień rzucany przez glob na pierścienie. Przerwy Cassiniego nie widać było.

Na tym zakonczyłem obserwacje - zmęczenie po pracy dało o sobie znać. Poszedłem spać. Chciałem jeszcze około 3 zaobserwować Jowisza, ale niestety nie obudziłem się.

Ogólnie obserwacje z tego teleskopu w porównaniu do wspomnianej lornetki dają ogromną satysfakcje. Niebo otworzyło nowe horyzonty na obserwacje :notworthy:

 

Chętnie bym usłyszał coś na temat sztywności tego montażu. Bo z tego co wiem to jest to największy teleskop seryjnie sprzedawany na montażu SkyView Pro...

 

Jeśli chodzi o sztywność: przy powiększeniu 40x nie odczuwa się poruszania w mikroruchach prowadzonych ręcznie. Przy pow. 100x drobne drgania, które szybko ustają. Natomiast po zamontowaniu silniczków do mikroruchów, nie występują drgania. Silniczki jakby nie startują od razu "pełną mocą" - tylko rozkręcają się powoli i ruszają po chwili.

Wyważony teleskop bez problemu porusza się w osiach RA i DEC. Swobodnie daje się prowadzić.

 

Moje obserwacje są subiektywne - bez odniesień do innych teleskopów.

 

---

Pozdrawiam serdecznie

demiurge

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Haha
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.