Skocz do zawartości

Zachmurzenia nad Białymstokiem


demiurge

Rekomendowane odpowiedzi

Przepraszam wszystkich z okolic Białegostoku, dziś odebrałem paczkę z teleskopem Orion 8" na montażu SkyViewPro. Zdąrzyłem w 1.5h wszystko razem poskładać. Przez następne .5h zrównoważyłem ciężarki i wyniosłem na balkon sprzęt. Już były widoczne chmurki. Postudziłem teleskop przez jakieś 20-30 minut, po czym niebo całe pokryło się chmurami. A myślałem, że te prawo Murphy'ego nie działa.

No cóż proszę się nie gniewać na mnie. Po jakimś czasie powinno wszystko wrócićdo normy, tzn. do pięknej wiosennej pogody.

Oto kilka zdjątek z rozpakowywania sprzętu. Moje koty miały mnóstwo nowych pudełek do zabawy.post-1646-1112740755_thumb.jpgpost-1646-1112740956_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

Zanim odpowiem na pytanie, to podkreśle fakt, że to mój pierwszy teleskop. :blink:

Na razie wszystkie obserwacje dokonuje z balkonu (na trzecim piętrze bloku).

 

czy coś juz obserwowałeś przez nowy sprzęt?  :)  jakie wrażenia?

 

Obserwacje w dniu (nocy) złożenia nie dały satysfakcji. Niebo się zachmurzyło a to co zdąrzyłem zauważyć było niezadowalające. Miałem trudności w celowaniu obiekt. Osie lunetki i zwierciadła były nie synchronizowane. Zatem jedynie co zrobiłem tamtej nocy to ustawienie ich na lampie ulicznej.

Poprzednia noc była już udana. Najpierw wcelowałem w mgławice Oriona - M42. Przy powiększeniu 40x była widoczna mgiełka. Gdy zmieniłem okular na 10 mm to wówczas mogłem rozłączyć trapez znajdujący się w środku. Pierwszy sukces obserwacji :banan:

Następnie skierowałem teleskop na Aldebarana. Punktowość moim zdaniem jest dobra.

Nie udało mi się wcelować w Plejady, które były tuż nad blokiem i słabo widoczne. Przez lornetkę (7x35) były one widoczne. Gdy poszukiwałem w polu widzenia pojawił się satelita, który poruszał się w osi deklinacji- podązałem za nim bez problemu. Nie zanotowałem czasu obserwacji :angry: by póżniej sprawdzić jaki to był satelita.

Następnie próbowałem skierować teleskop na gromady otwarte oraz kuliste - niestety nie udało mi się znaleźć :Boink:

Ostatnią obserwacją była planeta Saturn. Przy powiększeniu 40x widać już było jaki ma kształt oraz wyrażny brak szczegółów. Przy 100x dało się zauważyć cień rzucany przez glob na pierścienie. Przerwy Cassiniego nie widać było.

Na tym zakonczyłem obserwacje - zmęczenie po pracy dało o sobie znać. Poszedłem spać. Chciałem jeszcze około 3 zaobserwować Jowisza, ale niestety nie obudziłem się.

Ogólnie obserwacje z tego teleskopu w porównaniu do wspomnianej lornetki dają ogromną satysfakcje. Niebo otworzyło nowe horyzonty na obserwacje :notworthy:

 

Chętnie bym usłyszał coś na temat sztywności tego montażu. Bo z tego co wiem to jest to największy teleskop seryjnie sprzedawany na montażu SkyView Pro...

 

Jeśli chodzi o sztywność: przy powiększeniu 40x nie odczuwa się poruszania w mikroruchach prowadzonych ręcznie. Przy pow. 100x drobne drgania, które szybko ustają. Natomiast po zamontowaniu silniczków do mikroruchów, nie występują drgania. Silniczki jakby nie startują od razu "pełną mocą" - tylko rozkręcają się powoli i ruszają po chwili.

Wyważony teleskop bez problemu porusza się w osiach RA i DEC. Swobodnie daje się prowadzić.

 

Moje obserwacje są subiektywne - bez odniesień do innych teleskopów.

 

---

Pozdrawiam serdecznie

demiurge

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.