Skocz do zawartości

U 200/1000 -modernizacja,osoby do wspolpracy!!!


Jarek76

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :Beer: .Jak juz niektorzy wiedza posiadam Newtona 200/1000.Chcilabym go zmodernizowac.Szukam ludzi z okolic Cieszyna ,Bielska ,ogolnie woj.slaskiego chetnych do wspolpracy.Bardzo zalezalo by mi o opinach ,co nalezy wymienic w moim teleskopie a co mozna zostawc.Zapraszam na wspolne obserwacje i wymiane fachowych uwag.Czekam i serdecznie zapraszam wszystkich chetnych :helo: Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w rurach U, to jak zwykle najpierw szukacz, potem okulary, niestety razem z wyciągiem, bo jest niewymiarowy, chyba calowy lub 0,9", potem z reguły lusterko boczne i też niestety chyba z pająkiem i w zależności od tego, jaki masz montaż, podejrzewam że dobsona, to jakiś upgrade tych idiotycznych pierścieni ciernych w podstawie, może na łożyska uda Ci się je wymienić? ale angażować do tego pół Śląska ?:D

 

pomijam już sprawę lustra głównego, bo w zależności od stanu i wieku, może trzeba je będzie ponownie aluminizować, naturalnie wcześniej sprawdzając, czy nietrzeba go aby ponownie figuryzować

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to cię Sumas pocieszył :D Promilu co!

 

Chłopaki nie straszcie Promila zanim co kolwiek wymieni najpierw trzeba zobaczyć fachowym okiem i na spokojnie się zastanowić co ewentualnie.

 

Co do wyciągu to wystarczy wytoczyć nowy pierścień z gwintem M42/1 i z otworem 1.25" - oczywiście z minimalnym luzem , a co do reszty to można nawet tubę wymienić i w ogule wszystko tylko że wtedy to już nie będzie ten teleskop, a koszty będą tak duże że można nowy telep kupić więc spokojnie. :blink:

 

Ponieważ jestem koneserem w U-botach ( miałem już 3 a może będę miał czwarty :ha: ) to pozwolę sobie na zaproponowanie pierwszej zmiany i jak moim zdaniem koniecznej czyli szukacza, a z resztą trzeba się wstrzymać i najpierw sprawdzić- więc koledzy z okolic Cieszyna pomóżcie Promilowi i popatrzcie w jego telep na okularki i w ogule co on potrafi i nie straszcie chłopaka że trzeba wszystko wymienić.

Niewiem który to telep Promila ale jeśli to pierwszy to wystarczy kilka zmian i będzie ok na początek no chyba że lustro padło i reszta też ale to trzeba najpierw sprawdzić a dopero później coś wymienić.

 

Natomiast jeśli chodzi o szukacz Promilu to moim zdaniem szkoda wydawać pieniędzy na szukacz za jakieś 250zł. Oczywiście można ale uwierz mi że zrobić szukacz samemu nie jest takie trudne a satysfakcja ogromna i jakość nie gorsza.

Jeśli chodzi o koszty szukacza to mogą się one zamknąć w kwocie 100 zł - jak to zrobić najprościej? już spieszę z moją propozycją :

 

promilu aby zdobyć obiektyw do swojego szukacza możesz się z kimś wymienić na okular (ja tak zrobiłem i nie żałuję) nie wydajesz wówczas pieniędzy, tubę do szukacza też można za nieduże pieniądze kupić w Astrokraku ( moja kosztuje 50 zł) razem z wyciągiem 1.25" , lub zdobyć na forum , podobnie uchwyt do szukacza i odpowiedni okular - 100 zł to max - trzeba tylko poszukać poszperać powymieniać się i będziesz miał szukacz jak marzenie.

W razie problemów jesteś na forum więc pytaj - kto pyta nie płaci jak ja to mówię.

 

Na koniec moich wywodów dodam że w moim szukaczu który buduję widać nawet pierścień Saturna i pasy na Jowiszu - i to w połączeniu okularu od U :Boink: , Barlowa od U , i słynnych przedłużek :helo: trochę jest aberracja ale jak by założyć lepszego Barlowa i okular to kto wie co by wtedy można zobaczyć .

 

Oczywiście szukacz nie służy do takich celów a do wyszukiwania więc daje się małe powiększenie bo ma być przedewszystkim duże pole widzenia i powinien być widny więc 50mm wystarczy. Mój ma 63mm i aż mi dech zapiera jak przez niego patrzę - wszystko widać nawet w mieście :helo:

 

Mój szukacz buduję tu http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=5390.0

 

pozdrawiam

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.