Skocz do zawartości

wybor teleskopu kastor


adamsz12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam zamiar kupić teleskop i wykorzystywać go głównie do astrofotografii obiektów deep sky. Po przejrzeniu informacji z grup zdecydowałem sie na Kastora Astrokraka (brałem jeszcze pod uwagę Uniwersał 170mm). Zanim złożę zamówienie chciałbym zebrać troche informacji od osób trzecich, będzie to mój pierwszy teleskop wiec niezbyt wiem co powinien on mieć, a nie chciałbym sie naciąć. Tak wiec co jest mi potrzebne:

- rozumiem montaż paralaktyczny (ale jaki ? np jakiej firmy) z napędem ale jakim ? (co to znaczy na ślimacznicach ? że lepszy czy gorszy ?) - bardzo proszę o dokładne info na temat napędu.

- standardowo dodawany jest okular plosl 25mm, czy jest dobry? jakie jescze okulary warto dodatkowo zamówić, może barlowy - jakie?

- szukacz 7x50 wydaje mi się ok, co sądzicie ? czy jest z podświetlanym krzyżem ?

- jakie dodatkowe akcesoria jeszcze by mi sie przydały ?

- czy można montować aparat na teleskopie (piggy back), czy potrzeba jakichś przeróbek ?

- czy jest laserowe naprowadzanie na gw. polarną i czy jest przydatne?

- czy jest wbudowana w statyw poziomica?

- czy nie ma problemu z podłączeniem aparatu fotograficznego? Mam Canona EOS 300

- Czy to wszystko razem do kupy łatwo się składa i rozkłada - na wypady poza miasto.

Generalnie chcę kupiś sprzęt dość wypasiony. Mam nadzieję zamknąć się w kwocie 3500 - 4000 zł. Lecz mogę ją trochę przekroczyć jaśli byłoby warto.

Aha i jeszcze czy na montażu od tego teleskopu mogę posadzić większy teleskop, 200mm lub 230 mm np. MT-800 soligora nie tracąc stabilności ?

 

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nie czarujmy się ale astrofoto na montażu Soligora z prowadzącym Kstorem bedzie można sensowne wykonywać na Piggy Backu.

W tej klasie cenowej (rzędu 1000zł) montaże nie umożliwiają długoczasowej astrofotografii w ognisku głownym z metrową ogniskową.

Co innego teleobiektyw z ogniskową 200, 300 czy nawet 500mm ale prowadzony głównym instrumentem z pilota na krzyżu nitek.

Nawet do takiego astrofoto trzeba dokupić pod montaż solidny statyw geodezyjny co znacznie podniesie sztywnosć całego zestawu ;D

Do astrofoto polecałbym jednak wiekszą i jaśniejszą tubę MT-800 !!!

Na wszystkie pozostałe pytania odpowiedź pozytywna czyli tak !!!

Resztę dopowiedzą może już jego dotychczasowi użytkownicy ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. przy tym montażu ile czasu maksymalnie mógłbym sensownie naświetlać film? Widziałem gdzies w necie zdjecia kastorem chyba 15 minutowe i wyglądały nieźle. Autor nie napisał o montażu więc założyłem że jest standardowy.

Podobno montaż w MT-800 jest również dość słaby ? Na początku odrzuciłem MT-800 jako zbyt drogi. Dlatego zdziwiłem się widząc cenę w astrokraku. Ale na to rozpocząłem oddzielny temat. Bo jeśli okaże sie że czegoś nie wiem to może wrócę do koncepcji MT-800.

 

No i jeszcze: czy teleskopy z Astrokraka przychodzą skolimowane, czy w Kastorze jest możliwa regulacja kolimacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.